Maciej Gajewski | 29 marca 2017, 17:51

Najlepsze aplikacje do kontroli rodzicielskiej na Androida

Nielimitowany dostęp do informacji, możliwość kontaktu ze ludźmi z całego świata, cudowne gry i aplikacje – to wspaniałe cechy nowoczesnego telefonu, ale też niebezpiecznie uzależniające dla dziecka. W tym artykule pomożemy wybrać aplikację do kontroli rodzicielskiej, dzięki której dziecko będzie mogło korzystać z dobrodziejstw internetu, a wy nie będziecie martwić się, że spędzi tam zbyt dużo czasu lub narazi się na nieodpowiednie treści.

Nic nie zastąpi edukacji, rozmowy i osobistego nadzoru nad dzieckiem, któremu wręczamy smartfon lub tablet. Są jednak aplikacje, które pomogą nam ustrzec dzieci przed niebezpieczeństwami internetu. Programy takie, jak rekomendowany przez nas Kids Place, pozwalają ograniczać funkcjonalność telefonu wedle naszego życzenia, czy podglądać to czym zajmuje się nasze dziecko bez przesadnej ingerencji w jego prywatność. Inne pozwolą zlokalizować pociechę lub poinformują, kiedy będzie potrzebowała pomocy. Obawiasz się, że twoje dziecko spędzi zbyt wiele czasu z nosem wlepionym w malutki ekran telefonu? Albo że zobaczy w internecie coś, na co jest za młode lub nawiąże kontakt z nieodpowiednią osobą? Sprawdź proponowane przez nas aplikacje do kontroli rodzicielskiej.

To w jaki sposób będziemy prowadzić nadzór zależeć będzie od nas samych i możliwości aplikacji. Możemy blokować dostęp do wybranych stron internetowych. Możemy zablokować możliwość instalowania gier i aplikacji. Możemy kontrolować ile dziecko spędza czasu przy telefonie. Możemy też sprawdzać czy nie wpadło w tarapaty przeglądając raporty z wybranego przez nas programu. Przyjrzyjmy się każdemu z nich i zobaczmy co potrafią. I, dla przypomnienia, podobne narzędzia są dostępne również na komputer osobisty z Windows.

Kids Place

Kids Place jest szczególnie praktycznym rozwiązaniem, bo zastępuje on launcher (ekran domowy) naszego telefonu. Dla wyjaśnienia: launcher to aplikacja, która odpowiada za wyświetlanie pulpitów i listy aplikacji w naszym telefonie. Android jest na tyle elastycznym systemem, że pozwala na ich podmianę. Kids Place za jednym zamachem przystosowuje całą funkcjonalność telefonu do potrzeb naszego dziecka. No i oczywiście naszych potrzeb. Zwłaszcza, że mamy do dyspozycji bardzo wiele funkcji.

Polecamy
Kids Place

Kids Place to funkcjonalna i rozbudowana aplikacja do kontroli rodzicielskiej pozwalająca ograniczyć to, co nasze dzieci robią na swoich telefonach. Może blokować wskazane przez nas witryny, aplikacje czy inne rodzaje treści, które uznamy za niestosowne. Aplikacja pozwala też na kontrolę nad połączeniami i SMS-ami.

Kids Place pozwala na blokowanie dostępu do aplikacji poza tymi, które uznamy za odpowiednie dla naszej pociechy. Aplikacja pozwala też na zablokowanie możliwości pobierania nowych gier i programów. Może też wyłączyć funkcje połączeń wychodzących i SMS-ów, jeżeli boimy się, że nasze dziecko narazi nas na wysokie rachunki. Aplikacja nie wymaga zakładania konta u swojego producenta, a w podstawowej wersji jest darmowa. Niestety, dopóki nie zapłacimy, będzie od czasu do czasu wyświetlać reklamy. Na szczęście nie pojawiają się one często i są niewielkiego formatu.

Kids Place jest funkcjonalny, czytelny i prosty w obsłudze

Kids Place jest funkcjonalny, czytelny i prosty w obsłudze

Na tym jednak nie koniec. Kids Place pozwala na blokowanie dostępu do aplikacji po upływie wybranego przez nas czasu. Bo przecież gry same w sobie złe nie są pod warunkiem, że dziecko nie gra zbyt długo. Możemy też definiować jak długo nasze dziecko może korzystać z telefonu czy tabletu. Kids Place pozwala wręcz tak ustawić telefon, że gry będą dostępne bez limitu, ale tylko w wybranych godzinach w ciągu dnia. Panel konfiguracyjny jest chroniony kodem PIN, gdyby pociecha nasza postanowiła być na tyle cwana, żeby obejść wprowadzone przez nas ograniczenia.

Screen Time Parental Control

Nie każdy potrzebuje tak złożonego narzędzia, jakim jest wyżej wskazany Kids Place. Czasami jedynym problemem jest to, że nasz urwis spędza za dużo czasu z telefonem w ręku. Tu pomoże nam aplikacja Screen Time Parental Control, której podstawowym celem jest ograniczenie czasu, w jakim dziecko korzysta z urządzenia z Androidem. Aplikacja nie zasypie nas ogromem opcji, skupiając się na jednym, konkretnym zadaniu. Na szczęście jest prosta w obsłudze. A to zwiększa jej użyteczność.

Polecamy
Screen Time Parental Control

Tak jak nazwa wskazuje, Screen Time Parental Control pozwala rodzicom na kontrolowanie ile czasu dziecko spędza ze swoim tabletem bądź telefonem. Można definiować w jakich godzinach jakie gry i aplikacje będą dostępne. Można też całkowicie blokować dostęp do treści, jakie uznamy za nieodpowiednie dla naszego dziecka.

Screen Time Parental Control jest bowiem dość elastyczną aplikacją. Pozwala zakładać limit czasowy tylko do wybranych aplikacji, zamiast na wszystkie. Możemy też blokować aplikacje o wybranych godzinach, zamiast po upływie jakiegoś czasu. Przykładowo, możemy zdecydować, że wieczorami aktywne będą aplikacje do czytania, ale gry do snu to już kiepski pomysł. Screen Time Parental Control pozwoli nam też na zablokowanie wszystkich aplikacji po danej godzinie, żeby telefon czy tablet nie kusił i nie powodował u naszego malca niepotrzebnej mu bezsenności. Aplikację wyróżnia jednak jeszcze jedna cecha.

Interfejs Screen Time Parental Control jest prosty, ale przez to i bardzo czytelny

Interfejs Screen Time Parental Control jest prosty, ale przez to i bardzo czytelny

Program ten pozwala nagradzać dzieci za wykonywanie zadań. Przykładowo, możemy zlecić pociechom posprzątanie pokoju, w zamian za co będą mogły cieszyć się dodatkową godziną z ich ulubionymi grami. Screen Time Parental Control rejestruje też witryny internetowe odwiedzane przez dziecko, dzięki czemu możemy szybko zareagować, jeśli odwiedza te niewłaściwe dla jego wieku. Aplikacja w swojej podstawowej wersji jest darmowa. Ta wersja powinna nam w zupełności wystarczyć, zwłaszcza, że nie wyświetla żadnych bannerów z reklamami.

Kids Zone Parental Control

Jeżeli szukacie aplikacji do kontroli rodzicielskiej, która przede wszystkim jest łatwa w obsłudze dla rodzica, warto zainteresować się Kids Zone Parental Control. Wystarczy ją zainstalować, stworzyć profil dziecka, dodać do niego aplikacje z których będzie mogło korzystać, wybrać tapetę, dodać PIN do zmiany ustawień i gotowe. Aplikacja ta ma relatywnie mało ustawień konfiguracyjnych. Działa jednak bardzo dobrze w trybie automatycznym, oszczędzając nasz czas i zarazem pilnując naszej pociechy. A w jaki sposób pilnując?

Polecamy
Kids Zone Parental Controls

Jeżeli twoje dziecko zbyt wiele czasu poświęca gapiąc się w telefon, to ta aplikacja rozwiąże ten problem. Ograniczy dostęp do Internetu i aplikacji, sprawdzi w jakich miejscach w Sieci buszuje twoja pociecha i cię o tym poinformuje a także umożliwia zdalną kontrolę nad urządzeniem naszego potomstwa.

Aplikacja w czasie rzeczywistym sprawdza jakie programy są uruchamiane na urządzeniu, natychmiastowo blokując te spoza wyznaczonej przez nas listy. Nie pozwala też na dokonywanie jakichkolwiek zakupów przez Internet bez naszej wiedzy i zgody. Co ciekawe, blokuje ona również reklamy, a konkretniej nie pozwala dziecku w nie klikać. No i wreszcie umożliwia wyłączenie ekranu urządzenia po upływie zadanego czasu. Wspomniana funkcja może też przydać się dorosłym użytkownikom telefonu. Choć istnieją lepsze rozwiązania do blokowania reklam w Androidzie.

Kids Zone Parental Control pomaga nam w podejmowaniu decyzji

Kids Zone Parental Control pomaga nam w podejmowaniu decyzji

Kids Zone Parental Control pozwala też na wprowadzenie większości typowych blokad. Oznacza to, że możemy zablokować połączenia wychodzące i SMS-y. Możemy też blokować dostęp do systemowych ustawień telefonu. Aplikacja proponuje również bezpieczne dla dziecka gry oraz programy i odradzać te, które z pewnością są dla niego groźne. Pozwala też, w razie potrzeby, na całkowite wyłączenie dostępu do internetu. Przydatne, jeżeli pakiet danych naszego dziecka jest relatywnie niewielki.

Parental Control Board

Poprzednia propozycja była dla ceniących sobie łatwość i prostotę. Parental Control Board to aplikacja dla rodziców, którzy chcą mieć pełną kontrolę. Ma to sens jeżeli jesteśmy świadomymi użytkownikami nowoczesnych telefonów oraz internetu i dokładnie wiemy czego oczekujemy od danej aplikacji. Obsługa Parental Control Board jest dość skomplikowana. Aplikacja pozwala jednak na bardzo, bardzo wiele. A jej interfejs, wbrew pozorom, jest czytelny i pomocny.

Polecamy
Parental Control Board

Trudno o bardziej rozbudowaną aplikację do kontroli rodzicielskiej od Parental Control Board. Program wyposażony jest w szereg zaawansowanych funkcji pozwalających bardzo dokładnie definiować to, co naszemu dziecku wolno i od czego powinien trzymać się z daleka. Zarówno jeśli chodzi o gry i aplikacje, jak i witryny internetowe.

Na sam początek zacznijmy od postaw. Parental Control Board pozwala na definiowanie limitów czasowych w jakich dziecko może korzystać z telefonu lub tabletu. Aplikacja wyposażona jest też w bazę danych witryn pornograficznych, blokując do nich dostęp. Pilnuje również, żeby nasza pociecha nie rozmawiała z nieznajomymi, a także pozwala na nawiązywanie połączeń głosowych tylko ze wskazanymi numerami telefonów. A jeżeli mamy takie życzenie, może rejestrować wychodzące i przychodzące wiadomości tekstowe. Wszystkie zastosowane ustawienia możemy przeglądać w jednym, wygodnym panelu administracyjnym.

Parental Control Board pozwoli nam ustawić wszystko co do każdego szczegółu

Parental Control Board pozwoli nam ustawić wszystko co do każdego szczegółu

Parental Control Board możemy zarządzać zdalnie za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej. To właśnie tam znajdziemy raporty generowane przez program i możemy zmieniać jego ustawienia. Aplikacja pozwala również sprawdzić gdzie nasze dziecko się znajduje dzięki funkcji geolokalizacji, a także wysyła powiadomienia, gdy nasza pociecha za bardzo oddali się od wskazanego miejsca na mapie. No i nie zapominajmy o możliwości blokowania warunkowego każdej z gier i programów z osobna, dzięki czemu możliwe będzie uruchamianie ich tylko we wskazanych godzinach danego dnia. Przykładowo, możemy ustawić aplikację tak, by pozwalała na uruchamianie gier tylko w godzinach popołudniowych.

FamilyTime Parental Control

Ostatnia z naszych propozycji to próba połączenia cech wszystkich powyższych propozycji w pewien złoty środek. To oznacza, że FamilyTime Parental Control w niczym się nie specjalizuje, ale za to stara się zaoferować jak najwięcej przy zachowaniu jak najłatwiejszej obsługi. Pozwala na definiowanie dostępności gier i aplikacji, limituje czas spędzony przed urządzeniem oraz śledzi niektóre działania naszych dzieci. Możemy sprawdzać gdzie są, pod jakie numery dzwonią i chronić je podczas surfowania po internecie. Dla wielu z nas taka funkcjonalność w zasadzie wystarczy, choć polecamy bardziej rozbudowane rozwiązania przedstawione powyżej.

Polecamy
FamilyTime Parental Control

Jeżeli jesteś rodzicem, to powinieneś zainteresować się aplikacją FamilyTime Parental Control. Dba o to, by nasze potomstwo nie padło ofiarą niewłaściwych treści czy niewłaściwych znajomości zawartych w Sieci. Pozwala też na sprawdzanie gdzie nasze dziecko się znajduje i powiadamia nas, gdy opuści zdefiniowany przez nas obszar.

Oprócz oczywistej funkcji, jaką jest blokowanie dostępu do gier i aplikacji po spędzeniu z nimi zbyt długiego czasu, możemy definiować w aplikacji przeróżne zależności. Na przykład osobna dostępność gier i programów wieczorem, osobna w czasie szkoły, czy też w ciągu dnia. Możemy za pośrednictwem internetowego narzędzia również zdalnie blokować dostęp do wskazanych treści, bez konieczności obcowania z tabletem lub telefonem naszej pociechy. FamilyTime Parental Control robi też ciekawy użytek z funkcji śledzenia lokalizacji naszej pociechy. Może ona w każdej chwili wysłać automatyczne prośby „odbierze mnie z tego miejsca" lub „mam kłopoty, potrzebuję pomocy", dzięki którym aplikacja błyskawicznie wysyła do nas potrzebne informacje, w tym położenie dziecka i czas, w którym powinniśmy je odebrać.

FamilyTime Parental Control, czyli wszystko w jednym miejscu

FamilyTime Parental Control, czyli wszystko w jednym miejscu

Sama aplikacja nie wystarczy

Stosowanie aplikacji do kontroli rodzicielskiej to bardzo dobry pomysł. Nie zapominajmy jednak, że żadna aplikacja nie zastąpi mądrości rodzica. Rozmawiajmy z dziećmi o tym, co robią w internecie. Uczmy je odpowiednich zachowań, tłumaczmy czego nie powinny robić i dlaczego jest to nieodpowiednie. Traktujmy te programy jako uzupełnienie naszych nauk, a nie ich zastąpienie. Jeżeli dziecko samo będzie rozumiało że nie wszystko jest dla niego odpowiednie, to tak na dobrą sprawę aplikacje do kontroli rodzicielskiej będą tylko formalnością, czasem wręcz niepotrzebną.

Komentarze
Pablo_X
26 czerwca 2017, 08:21
Dlaczego opisywane tu aplikacje mają co najwyżej średnią ocenę w GooglePlay ??
Jest tam co najmniej kilka aplikacji z oceną co najmniej 4,5.
Czy to reklama?
A może te są lepsze w porównaniu do tych wyżej ocenianych?
0
kojtekforum
30 marca 2018, 20:25
Pablo_X @ 2017.06.26 08:21
Dlaczego opisywane tu aplikacje mają co najwyżej średnią ocenę w GooglePlay ??
Jest tam co najmniej kilka aplikacji z oceną co najmniej 4,5.
Czy to reklama?
A może te są lepsze w porównaniu do tych wyżej ocenianych?

Polecam poczytać komentarze - myślę, że najlepsze tego typu aplikacje mają koło 20% jednogwiazdkowych ocen pochodzących od najmłodszych sfrustrowanych użytkowników :)
0
Zaloguj się, by móc komentować