Tomasz Kurzak | 5 maja 2016, 13:53

Najlepsza klawiatura dla Androida? SwiftKey, Fleksy, Minuum, a może Klawiatura Google? Sprawdziliśmy

Klawiatury ekranowe towarzyszą nam na każdym kroku. Są nieodzownym elementem wszystkich urządzeń z dotykowymi ekranami. Większość z nas korzysta z tych dostarczanych razem ze smartfonami oraz tabletami i nie szuka alternatywnych rozwiązań. Tych są dziesiątki, a niektóre z nich mogą w zdecydowany sposób ułatwić nam korzystanie z urządzeń mobilnych. Na pytanie która z klawiatur ekranowych jest najlepsza i czy warto interesować się takimi aplikacjami jak SwiftKey, Fleksy, Minumm, czy Klawiatura Google odpowiemy w tym zestawieniu.

Klawiatura ekranowa to wbrew pozorom bardzo ważny element każdego urządzenia mobilnego wyposażonego w ekran dotykowy. Dlatego warto poświęcić trochę czasu, żeby wybrać tę, która będzie nam najlepiej odpowiadać. Dobrze dobrana klawiatura ekranowa może w zdecydowanym stopniu ułatwić przeglądanie internetu i sprawić, że korzystnie z komunikatorów internetowych, czy poczty elektronicznej będzie wygodniejsze. Jednak największą zaletą dobrych klawiatur ekranowych skrojonych na potrzeby użytkowników jest zdecydowane przyspieszenie pisania. Dla sporej części użytkowników przydatne okażą się także dodatkowe funkcje pozwalające na dostosowanie działania i wygląda klawiatur ekranowych do ich potrzeb oraz upodobań.

Mapa cieplna aktywności użytkownika w klawiaturze ekranowej SwiftKey. 

Niestety nie ma prostej odpowiedzi pytanie która klawiatura ekranowa jest najlepsza. Każda z nich oferuje unikalne funkcje, a to, czy okażą się przydatne w dużej mierze zależy od preferencji użytkownika. Postanowiliśmy spędzić z każdym bohaterem tego zestawienia trochę czasu, żeby pomóc Wam w wybraniu optymalnej klawiatury ekranowej. Wyłonienie procedury testowej okazało się bardzo proste. Zdecydowaliśmy po prostu korzystać z każdej aplikacji przez kilka dni. Smartfonów używamy dość intensywnie, więc taka rzeczywista próba wydała nam się najodpowiedniejsza. Jako platformę testowa wybraliśmy Nexusa 4 pracującego pod kontrolą Androida 6.0 Marshmallow. Dzięki temu mogliśmy sprawdzić jak każda klawiatura ekranowa sprawdzą się w połączeniu z najnowszą wersja Robocika oraz czy mający już ponad 3 lata sprzęt nie będzie miał negatywnego wpływu na ich działanie.

SwiftKey - najlepsza klawiatura na Androida

Polecamy
SwiftKey Keyboard

Znakomita klawiatura ekranowa dla Androida wyposażona w funkcje autouzupełniania, automatycznego poprawiania błędów oraz przekształcania mowy na tekst, a także mechanizm przewidywania wprowadzanych słów. Możliwe jest także pisanie za pomocą gestów.

Ta darmowa klawiatura ekranowa uznawana jest na najlepszą. Także my wracamy do niej zawsze po zakończeniu testów innych tego typu aplikacji. Sprawdzamy ich wiele, ale jeszcze żadnej nie udało się sprawić, że chcielibyśmy zrezygnować ze SwiftKey. Ta klawiatura ekranowa może pochwalić się przede wszystkim bardzo dobrym mechanizmem przewidywania nie jednego, ale nawet dwóch słów. To właśnie jego skuteczność jest największą zaletą SwiftKey. W tej aplikacji nie zabrakło także funkcji autouzupełniania, automatycznego poprawiania błędów oraz przekształcania mowy na tekst, co umożliwia pisanie za pomocą głosu. Nie bez znaczenia dla naszej wysokiej oceny SwiftKey jest również obsługa pięciu słowników jednocześnie. Pozwala to na szybkie pisanie w różnych językach w tym samym czasie.

Ta klawiatura ekranowa uczy się także nawyków użytkownika i z czasem podpowiada najczęściej używane przez niego słowa. Niespotykanym w innych klawiaturach ekranowych rozwiązaniem jest wykorzystanie sieci neuronowych i sztucznej inteligencji do przewidywania słów. Takie rozwiązanie ma w zdecydowanym stopniu poprawić sugestie prezentowane użytkownikom. Niestety ta funkcja dostępna jest jedynie w językach angielskim (US, EN), francuskim, hiszpańskim i niemieckim.

Przewidywanie nawet dwóch kolejnych słów, duża ilość motywów oraz bardzo dobry mechanizm poprawiania błędów to najmocniejsze strony SwiftKey.

Osoby, które przyzwyczaiły się do pisania za pomocą gestów również nie będą zwiedzone. Mechanizm Flow korzysta z tych samych funkcji co tradycyjna metoda wprowadzania znaków, więc jego skuteczność jest także na wysokim poziomie. SwiftKey oferuje również wiele mniej ważnych funkcji, jak możliwość zmiany wyglądu klawiatury (płatne i darmowe skórki), jej rozmiaru, kształtu (pełna, podzielona, zwarta), położenia na ekranie urządzenia, czy synchronizacji ustawień i słowników użytkownika. Użytkownicy SwiftKey mogą również przeglądać kilka ciekawych statystyk, jak ilość metrów przebytych w czasie korzystania z funkcji Flow, ilości podpowiedzianych wyrazów oraz mapy cieplnej prezentującej dokładność i częstotliwość przyciskania znaków na klawiaturze.

Wszystko to sprawia, że nie tylko w naszych oczach SwiftKey jest obecnie najlepsza klawiaturą ekranową dostępna na Androida. Bardzo dobre mechanizmy przewidywania słów i poprawiania błędów oraz możliwość korzystania z kilku słowników jednocześnie, to najmocniejsze zalety tej aplikacji.

Fleksy - dla cierpliwych

Warta uwagi
Fleksy + GIF Keyboard

Bardzo wygodna, choć wymagająca nieco przyzwyczajenia klawiatura ekranowa dla Androida. Wyposażona w zaawansowany algorytm poprawiania błędów, a skuteczność podpowiadania słów oraz automatycznego poprawiania błędów przez Fleksy jest zadziwiająca.

To jedna z najczęściej polecanych klawiatur ekranowych, jednak konieczność przyzwyczajenia się do oferowanych przez nią funkcji sprawia, że użytkownicy nierzadko zniechęcają się szybko do tej aplikacji i szukają bardziej tradycyjnych rozwiązań. Według nas jest to dla Fleksy bardzo krzywdzące, bo dzięki tej aplikacji oraz zastosowanych w niej rozwiązań, pisanie na ekranie może być bardzo szybkie, a skuteczność podpowiadania słów oraz automatycznego poprawiania błędów przez Fleksy jest po prostu zadziwiająca. Dlatego wszystkich zachęcamy chociażby do przetestowania tej wirtualnej klawiatury i spędzenia z nią przynajmniej kilku godzin.

Jedną z najlepszych we Fleksy funkcji jest zaawansowany algorytm poprawiania błędów. Użytkownicy w czasie pisania nie muszą specjalnie martwić się o dokładność i trafianie w klawisze. Flaksy i tak zorientuje się o jakie słowo im chodzi. A nawet jeśli tak się nie stanie, to szybkim ruchem można przełączać się pomiędzy różnymi sugestiami. Ta klawiatura ekranowa pozwala na korzystanie z kilku słowników, jednak do osiągnięcia najlepszych efektów konieczne jest przełączanie się między nimi. Fleksy nie pozwala na pisanie za pomocą gestów, w tej aplikacje pełnią one inne funkcje. Przesunięcie palcem w prawo lub lewo kasuje cały wyraz albo dodaje kropkę na jego końcu, a ten sam gest wykonywaniu w pionie pozwala na przełączanie się pomiędzy różnymi sugestiami. Jednak zastosowań dla gestów jest o wiele więcej. Rozwiązanie takie wydaje się bardziej skomplikowane niż mechanizmy wykorzystywane w tradycyjnych klawiaturach ekranowych, jednak już po kilkunastu minutach z Fleksy okazuje się, że sprawdza się bardzo dobrze.


Ciekawe skórki, prosty wygląd, nieprzeciętny mechanizm przewidywania słów i poprawiania błędów oraz możliwość korzystania z dodatków - dla tych funkcji warto zainteresować się Fleksy.

Fleksy daje również spore pole do popisu w kwestii konfiguracji klawiatury. Do dyspozycji użytkowników jest wiele skórek. Niektóre z nich zmieniają kolory, a inne dostosowują barwę klawiatury do dominującej w oknach konkretnych aplikacji. Możliwe jest także stworzenie własnego motywu. Użytkownicy Fleksy mogą zmieniać rozmiar klawiatury, usunąć dolny panel z klawiszem spacji, a Ci, którzy doskonale znają rozkład klawiatury QWERTY mogą zrezygnować całkowicie z wyświetlania klawiatury. Do Fleksy można także dodawać rozszerzenia. Jest ich kilkanaście i pełnią różne role. W podstawowym wariancie można używać 4 dodatków, jednak za 3,61 zł można odblokować jeszcze jedno pole. Rozszerzenia oferują wiele ciekawych funkcji. Znajdziemy wśród nich możliwość przesyłania animowanych GIF-ów, dostęp do narzędzi edycji (wytnij, kopiuj, itp.), panelu z wierszem numerycznym lub tym wyświetlającym przewidywania oraz podpowiedzi i wiele innych. Sprawia to, że każdy może dostosować Fleksy do własny upodobań.

Niestety prace nad rozwojem Fleksy zostały wstrzymane. Oznacza to, że użytkownicy nie mogą liczyć w przyszłości na dodawanie do tej klawiatury ekranowej nowych funkcji. Nie zmienia to faktu, że nawet w obecnym stanie Fleksy spisuje się bardzo dobrze. Wszystkie z opisanych funkcji sprawiają, że z Fleksy korzysta się bardzo wygodnie, a niesamowicie skuteczny mechanizm poprawiania błędów i zaawansowane algorytmy przewidywania słów sprawiają, że pisanie za jej pomocą może być szybsze niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań.

Gboard - dla tradycjonalistów

Warta uwagi
Klawiatura Google

Domyślna w urządzeniach z czystym Androidem klawiatura ekranowa, oferująca usprawnione mechanizmy przewidywania pojedynczych słów, automatycznego poprawiania błędów oraz autouzupełniania.

Pod względem popularności wśród użytkowników Androida ta aplikacja ustępuje miejsca SwiftKey. Zaskarbiła sobie względy wielu, bo wyszukiwarkowy potentat zdecydował się na inne podejście do tematu klawiatury ekranowej i postawił na prostotę. Ostatnio także ta aplikacja doczekała się dużej aktualizacji. Ta domyślna w czystym Androidzie klawiatura oferuje użytkownikom zdecydowanie usprawnione mechanizmy przewidywania pojedynczych słów, automatycznego poprawiania błędów oraz autouzupełniania. Także wydzielony dla proponowanych wyrazów panel sprawia, że z sugestii korzysta się wygodniej niż we wcześniejszych wersjach Klawiatury Google. Aplikacja umożliwia także pisanie za pomocą gestów oraz głosu, a po instalacji darmowego dodatku również odręcznie. Gboard pozwala również na korzystanie z kilku słowników, po między którymi przełączanie odbywa się automatycznie.

Szybkość i prostota - największe zalety Klawiatury Google.

W Klawiaturze Google nie zabrakło możliwości zmiany motywu, synchronizacji słownika i ustawień pomiędzy różnymi urządzeniami. Do dyspozycji jest także bardzo duża liczba emotikon. Użytkownicy klawiatury Gboard mogą także zmieniać jej rozmiar (mały, normalny, duży) oraz przełączyć ja w tryb kompaktowy ułatwiający obsługę jedną dłonią (warianty dla prawo i leworęcznych). Wśród nowości należy także wspomnieć zintegrowaną z klawiaturą wyszukiwarkę wyświetlaną w niektórych, kompatybilnych aplikacjach (np. komunikatorze Hangouts).

Najmocniejsze zalety Klawiatury Google to szybkość działania oraz prostota. To właśnie dzięki nim klawiatura jest tak popularna wśród użytkowników Androida.

Minuum - dla eksperymentatorów

Interesująca
Minuum Keyboard + Smart Emoji

Niestendardowa, ale wygodna klawiatura ekranowa dla Androida, której największą zaletą są niewielkie rozmiary, a także skuteczny mechanizm przewidywania wprowadzanych słów i poprawiania błędów.

To kolejna w naszym zestawieniu klawiatura ekranowa, która podchodzi do tematu w nowatorski sposób. Jej największą zaletą są małe rozmiary. W Minnum tradycyjne trzy wiersze klawiszy zostały ściśnięte do jednego, ale dzięki zachowaniu kolejności znaków, pisze się na niej jak na tradycyjnym układzie QWERTY. Niestety aplikacja jest płatna. Przez 30 dni od instalacji można korzystać z niej całkowicie za darmo, jednak po tym okresie konieczne będzie wniesienie opłaty wysokości 14,80 zł. Minnum w wielu kwestiach podobna jest do Fleksy. Jej użytkownicy nie muszą martwić się o precyzyjne wskazywanie znaków, bo aplikacja stara się odgadywać jakie słowo mają na myśli. Pisanie niestandardowych wyrazów możliwe jest po przyciśnięciu jednego z zestawów liter i wybraniu odpowiedniej w nowowyświetlonym polu.

Użytkownicy mogą także korzystać z kilku słowników jednocześnie, jednak w takiej konfiguracji aplikacja nie sprawdza się najlepiej, a podpowiadane przez nią słowa często nie są tymi, których oczekuje użytkownik. Minnum oferuje także zestaw pomocnych gestów dających dostęp do różnych funkcji.


Niewielkie rozmiary, to funkcja, która przypadnie do gustu wielu użytkownikom Minuum.

Opisywana aplikacja została wyposażona w kilka opcji konfiguracji. Użytkownicy mogą zmieniać jej wygląd za pomocą motywów, a także kształt przez usunięcie lub dodanie klawisza spacji. Przydatny może okazać się również tryb kompaktowy ułatwiający pisanie jedną ręką czy odczepienie Minuum od dolnej krawędzi ekranu.

Niestety nawet doskonała znajomość rozmieszczenia klawiszy w układzie QWERTY nie gwarantuje tego, że korzystając z Minuum od razu zaczniemy pisać szybciej niż szybciej. Przyzwyczajenie się do jej nietypowego wyglądu może zająć dłuższą chwilę, jednak kiedy już opanujemy poruszanie się po jej interfejsie, okaże się bardzo wygodną alternatywą dla tradycyjnych klawiatur ekranowych.

Podsumowanie

Każda z testowanych przez nas klawiatur to świetny wybór. Oprócz bardzo dobrych mechanizmów przewidywania słów oraz poprawiania błędów oferują unikalne dla siebie funkcje. To właśnie one sprawiają, że sprawdzane przez nas aplikacje przeznaczone są dla różnych osób i dlatego ciężko wyłonić wśród nich bezwzględnego zwycięzcę. Po bardzo długiej dyskusji w redakcji zdecydowaliśmy się jednak przyznać tytuł najlepszej klawiaturze ekranowej dla Androida aplikacji SwiftKey. O jej zwycięstwie zadecydowała możliwość bardzo sprawnego korzystanie z wielu słowników jednocześnie i jednoczesnego pisania w kilku językach bez konieczności przełączania się między nimi.

Podobny mechanizm został dodany także do Fleksy, jednak ta aplikacja nie radzi sobie z tym zadaniem tak dobrze jak SwiftKey. I tylko ten fakt sprawił, że nie udało się jej zwyciężyć, bo mechanizm przewidywania słów oraz poprawiania błędów w tej aplikacji jest po prostu zadziwiający, a bardzo wygodne w stosowaniu gesty sprawiają, że pisanie za pomocą Fleksy może być bardzo szybkie.

Klawiatura Google przypadnie go gustu osób, które potrzebują sprawnego narzędzia nieprzeładowanego różnego rodzaju funkcjami. Minuum za to spodoba się użytkownikom, dla których każdy milimetr ekranu w czasie pisania jest na wagę złota.

Najlepsza!
SwiftKey Keyboard

Znakomita klawiatura ekranowa dla Androida wyposażona w funkcje autouzupełniania, automatycznego poprawiania błędów oraz przekształcania mowy na tekst, a także mechanizm przewidywania wprowadzanych słów. Możliwe jest także pisanie za pomocą gestów.

Komentarze
rafal2iomuss
7 maja 2016, 09:30
Manipulacji ciąg dalszy. Test klawiatur bez Swype...
1
roomunho
7 maja 2016, 10:05
rafal2iomuss @ 2016.05.07 09:30
Manipulacji ciąg dalszy. Test klawiatur bez Swype...

Dlaczego manipulacja? Swype nie oferuje użytkownikom nic, czego nie można znaleźć w proponowanych przez nas aplikacjach. Mogliśmy zrobić zestawienie kilkudziesięciu klawiatur, z których zdecydowana większość oferowałaby takie same lub zbliżone funkcje, ale wydawało się nam to bez sensu. Dlatego zdecydowaliśmy się na zaprezentowanie naszym zdaniem najlepszych aplikacji oferujących unikalne funkcje.
1
andrzejjajko
8 maja 2016, 22:00
rafal2iomuss @ 2016.05.07 09:30
Manipulacji ciąg dalszy. Test klawiatur bez Swype...

Swype jest najlepsza używam i sobie cenie
1
Zaloguj się, by móc komentować