Jakub Szczęsny | 23 listopada 2016, 11:22

Dysk Google, OneDrive, Dropbox. Która z tych chmur jest najlepsza dla smartfona z Androidem?

Choć urządzenia mobilne cechują się coraz większą przestrzenią na dane, usługi chmurowe to wręcz obowiązkowe "wyposażenie" każdego posiadacza smartfona lub tabletu bez względu na zainstalowany na nich systemem operacyjny. Dzięki tego typu usługom jesteśmy w stanie tworzyć kopie zapasowe danych, a także dzielić się zdjęciami ze znajomymi. Dlatego warto zastanowić się, jakie rozwiązanie chmurowe będzie dla nas najlepsze. To zestawienie ułatwi Wam podjęcie decyzji, bo przedstawimy w nim zalety najpopularniejszych usług chmurowych - Dysk Google, OneDrive i Dropbox.

 

Do czego może przydać się nam taka chmura? Załóżmy, że nasz telefon ulega niespodziewanej awarii. Dzięki zintegrowanym z systemem Android mechanizmom, które pozwalają aplikacjom chmurowym na dostęp do multimediów, bez problemu możemy ustawić automatyczną synchronizację naszego głównego folderu z grafikami z jakąkolwiek usługą - nie tylko tą od Google. Ale chmura to również inne dane - dokumenty, muzyka, filmy, a nawet zestaw najpotrzebniejszych programów. Możliwości takich zbiorników plików są naprawdę duże, warto jednak skupić się na tych usługach, które zostały zaprojektowane specjalnie dla urządzeń mobilnych. Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem chmurowym (nie tylko dla smartfonów i tabletów) jest Dysk Google. Okazuje się on najlepszy dzięki bardzo dobrej integracji aplikacji klienckiej z systemem Android, możliwości tworzenia i edytowania plików w wielu formatach, względnie dużej ilości miejsca na dane oraz wygodnej obsłudze. Jeśli jednak z "Google Wam nie po drodze", to powinniście zainteresować się polecanymi przez nas alternatywami.

Dysk Google

Polecamy
Dysk Google

Dysk Google to sztandarowa aplikacja chmurowa od Google. Usługa świetnie integruje się z urządzeniami opartymi na systemie operacyjnym Android. 

Odrobinę dziwnie może brzmieć stwierdzenie, że najlepszą popularną usługą chmurową dla Androida jest Dysk Google. Warto jednak o tym pamiętać, bo Google postarało się bardzo, żeby z aplikacji klienckiej i całej platformy chmurowej uczynić rozwiązanie kompletne, a także przyjazne dla użytkownika. W podstawowej, darmowej wersji usługi użytkownik otrzymuje względnie dużo, bo 15 GB przestrzeni na dane. Przy oszczędnym wykorzystaniu nie powinny wyczerpać się zbyt szybko. Jednak, gdy wrzucamy do Dysku Google sporo zdjęć, a zwłaszcza w przypadku włączenia synchronizacji zrobionych przez smartfon fotografii, przestrzeń ta może się szybko wyczerpać. Wtedy warto zastanowić się nad zakupem dodatkowego miejsca na pliki. 100 GB przestrzeni to koszt jedynie 8,99 zł miesięcznie, a 1 TB - 46,99 zł. Dostępne są jeszcze większe plany pojemnościowe, jednak w zdecydowanej większości przypadków będą one poza zasięgiem zwykłego użytkownika. Warto również wiedzieć jakie dane z usług Google pomniejszają miejsce na dysku Google. I tak oto, załączniki oraz wiadomości z poczty Gmail zaliczane są na poczet ilość dostępnych dla nas gigabajtówPliki utworzone za pomocą usługi Dokumenty Google w ogóle nie są wliczane do limitu danych na serwerze. Wcześniej wspominany scenariusz uwzględniający przesyłanie do chmury zdjęć także nadszarpnie przeznaczoną dla nas przestrzeń na dane, ale w tym przypadku możemy wspomóc się usługa Zdjęcia Google, która pozwala na przechowywanie nielimitowanej ilości fotografii o ile nie przeszkadzam nam to, że zostaną skompresowane.

Interfejs Dysku Google

Dysk Google oferuje przede wszystkim świetną integrację z urządzeniami z systemem Android.

Dysk Google obsługuje bardzo wiele typów plików. Jeżeli otworzycie jakikolwiek dokument tekstowy lub arkusz kalkulacyjny, od razu przejdziecie do jego podglądu, a jeśli będziecie chcieć, to możliwa będzie jego edycja bezpośrednio w aplikacji. Program obsługuje dwa podstawowe typy widoków - siatkę oraz listę. Menu kontekstowe dla każdego z plików oferuje dokładnie te same funkcje, co w przeglądarkowej wersji Dysku Google, tj. zmianę nazwy, udostępnienie, oznaczenie gwiazdką i usunięcie. Dodatkowo aplikacja będzie również powiadamiać o nowych, udostępnionych nam plikach, co szczególnie przyda się, gdy współdzielimy dokumenty na przykład w firmie. Kiedy tylko nasz współpracownik nada nam uprawnienia do edytowania, czy też przeglądania wybranego pliku, dowiemy się tego bezpośrednio z aplikacji Dysku Google. 

Ogromną zaletą Dysku Google jest jego bardzo dobra integracja z systemem Android. Dlatego, jeżeli codziennie korzystacie z usług Google, posiadacie konto na Gmailu, to ta usługa będzie najlepszym wyborem. Ale nawet jeśli nie jesteście przywiązani do jakiegokolwiek ekosystemu usług i posiadacie urządzenie z Androidem, Dysk powinien być Waszym pierwszym wyborem.

OneDrive

Polecamy
OneDrive

OneDrive to świetna aplikacja chmurowa Microsoftu, która nie tylko całkiem sprawnie integruje się z Androidem, ale spaja również w sobie inne usługi giganta - również pakiet Office. 

Microsoft niezbyt dobrze radzi sobie z promowaniem własnych urządzeń opartych na mobilnej platformie Windows. Firmie z Redmond duże lepiej wychodzi tworzenie oprogramowania. Jest to zrozumiałe z uwagi na rodowód firmy. Microsoft bardzo mocno wziął sobie do serca podbijanie szturmem obcych platform mobilnych - oferuje świetny pakiet biurowy dla iOS i Androida. Na rynku nie brakuje także innych aplikacji komunikujących się z jego usługami. Owocem takiej polityki jest między innymi OneDrive, który może rywalizować z Dyskiem Google. Jedyną z wad usługi od Microsoftu jest słabsza integracja z systemem Android. Także mniejsza ilość miejsca na dane w wariancie darmowym nie możemy zaliczyć do zalet OneDrive. 5 GB to niewiele, zwłaszcza jeśli włączymy funkcję automatycznej synchronizacji zdjęć robionych smartfonem. Ale, jeżeli korzystacie na co dzień z usług firmy z Redmond i chcielibyście mieć do nich dostęp również na smartfonie - OneDrive będzie dobrym wyborem. 

Interfejs OneDrive

Jeżeli instalujecie OneDrive, pomyślcie również o pakiecie Office, który stanowi świetne dopełnienie tej aplikacji.

OneDrive korzysta z przejrzystej stylistyki Material Design, dzięki czemu aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze. Podobnie jak Dysk Google, oferuje dwa typy widoków - w formie kafli (siatki) oraz listy. Menu kontekstowe pozwala na nadanie uprawnień do współpracy dla dowolnego użytkownika, o ile znamy jego adres e-mail (również poza usługami Microsoftu), a także podstawowe operacje na plikach: usuwanie, zmianę nazwy, przenoszenie oraz wyświetlanie szczegółów. Microsoft zadbał o to, żeby zaoferować użytkownikom aplikacji pewne funkcje, które pozwolą na zintegrowanie usługi z systemem operacyjnym Android. Chodzi między innymi o automatyczne przekazywanie zdjęć do chmury. Jeżeli zdecydujecie się na korzystanie z OneDrive, dobrym pomysłem będzie doinstalowanie darmowych aplikacji pakietu Office, dzięki czemu edycja plików bezpośrednio w smartfonie będzie szybka i prosta. 

Dropbox

Polecamy
Dropbox

Dropbox to obok OneDrive oraz Dysku Google jedna z najpopularniejszych usług chmurowych na świecie. Siłą Dropboxa jest jego świetna integracja między urządzeniami, które są przez niego obsługiwane. 

Dropbox to w dalszym ciągu bardzo popularna usługa chmurowa w internecie, ale ostatnio straciła ona sympatię internautów. W tym zestawieniu cechuje się ona także najsłabszym, bezpłatnym planem pojemnościowym. Tuż po rejestracji w usłudze i bez dostępu do żadnych dodatkowych benefitów użytkowników otrzymuje jedynie 2 GB miejsca na swoje dane. Wbrew pozorom to bardzo mało. Kilkudniowy wypad za miasto może skończyć się stworzeniem albumu ze zdjęciami ważącego nawet kilka gigabajtów, toteż nie polecamy korzystanie z Dropboxa w podstawowej wersji, jeżeli macie ochotę na wrzucanie tam dużej ilości zdjęć. Jednak, jeżeli myślicie o Dropboksie jako usłudze, w której będzie przechowywać jedynie dokumenty (albo ich kopie zapasowe), to nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. 

Interfejs Dropbox

Między innymi dla funkcji przekazywania obrazów do chmury automatycznie, warto podłączyć nasz komputer do Dropboxa.

Jak wszystkie aplikacje w tym zestawieniu, Dropbox cechuje się stylistyką Material Design, dzięki czemu użytkownik systemu Android nie będzie błądzić po aplikacji i szybko znajdzie to, czego szuka. W ekranie ustawień program oferuje wszystkie potrzebne informacje. Dropbox co jakiś czas przypomina o tym, że dobrze połączyć inne urządzenia ze smartfonem podłączonym do chmury. Dodatkowo jest to wymóg, gdy chcemy włączyć synchronizację naszych zdjęć z Dropboxem automatycznie. Jest to bardzo proste. Wystarczy przenieść się do ekranu służącego do łączenia aplikacji z naszym komputerem i postępować według instrukcji pojawiających się ekranie. 

Dropbox w bardzo przejrzysty sposób przedstawia nam dane wewnątrz naszej chmury, a menu kontekstowe pozwala na wszystkie podstawowe operacje na plikach. Jednak jego integracja z systemem i innymi usługami jest zdecydowanie najsłabsza. Możemy zapomnieć o edytowaniu dokumentów tekstowych bezpośrednio w aplikacji - do tego trzeba mieć oddzielne programy. I o ile w przypadku OneDrive działa to całkiem nieźle, tak Dropbox czasami zgłasza komunikaty o błędach. 

Dysk Google najlepszy dla Androida. Co jednak, gdy korzystam z innego ekosystemu usług?

Usługa przechowywania danych w chmurze przyda się nie tylko wtedy, gdy robimy dużo zdjęć i przy okazji, mamy bardzo ograniczoną pamięć w naszym urządzeniu mobilnym. Praca ze smartfonem może nam pomóc w zupełnie innych czynnościach. Chmury są świetnym narzędziem, gdy chcemy udostępnić innym użytkownikom pliki i pracować z nimi z innymi osobami. To potrafią niemal wszystkie tego typu usługi w sieci. Jednak odpowiedź na pytanie która z nich jest najlepsza nie jest prosta. Usługi chmurowe należy dobierać do siebie na podstawie naszych przyzwyczajeń oraz innych narzędzi, z których korzystamy. To naturalne, że gdy bardziej odpowiadają nam programy Microsoftu, jego poczta oraz przeglądarkowy pakiet biurowy, chętniej wybierzemy OneDrive. Analogicznie jest z Dyskiem, który bardziej przypadnie nam do gustu, jeżeli korzystamy głównie z usług Google. 

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować