Marek Kowalski | 3 lipca 2015, 15:28

Seagate Personal Cloud 3 TB - test prywatnej chmury osobistej

Urządzenia z serii Seagate Personal Cloud zadebiutowały na naszym rynku stosunkowo niedawno. Już podczas konferencji prasowej zorganizowanej z okazji premiery rynkowej producent bardzo wyraźnie podkreślał, że nie chce, by w kontekście nowego urządzenia używano nazwy "serwer NAS", podkreślał "domowy" charakter sprzętu i bardzo uproszczoną obsługę tej "osobistej chmury". No cóż, mniejsza o nazwę. Zobaczmy co Seagate Personal Cloud oferuje w zakresie funkcjonalności wbudowanego oprogramowania.

Seagate Personal Cloud

Testowany przez nas, promowany jako prywatna chmura, a nie serwer NAS, model Seagate Personal Cloud 3 TB (STCR3000200) to produkt z wbudowanym dyskiem twardym (dostępne pojemności od 3 TB do 8 TB w wersji dwudyskowej). My korzystaliśmy z urządzenia jednodyskowego. Sprzęt wyposażony jest w złącze Gigabit Ethernet oraz dwa gniazda USB 3.0. Ma również - co nas szczególnie interesowało - rozbudowane oprogramowanie wewnętrzne. Sprzęt dostarczył producent, firma Seagate:

Tym, co wyróżnia sprzęt oferowany przez Seagate'a jest banalny proces instalacji urządzenia - chodzi oczywiście o instalację programową. Po podłączeniu sprzętu do routera i do zasilania (w tej właśnie kolejności należy to robić), a następnie jego uruchomieniu należy poczekać, aż dioda zabłyśnie światłem ciągłym (na początku miga przez jakiś czas).

Następnie wystarczy uruchomić standardowego Eksploratora Windows, odszukać w otoczeniu sieciowym urządzenie Seagate'a, wejść do jedynego (na razie) widocznego folderu Public i dwukrotnie kliknąć skrót Personal Cloud

Spowoduje to uruchomienie w przeglądarce prostego w obsłudze kreatora wstępnej konfiguracji. Do etapy przygotowawczego nie mamy najmniejszych zastrzeżeń - szczerze mówiąc trudno nam wyobrazić sobie prostszą metodę konfiguracji tego typu urządzeń.

Spotkanie z Seagate NAS OS

Środowiskiem oferowanym wraz z urządzeniami z serii Seagate Personal Cloud jest oprogramowanie o nazwie Seagate NAS OS. Po pierwszym uruchomieniu następującym bezpośrednio po zakończeniu pracy przez kreator wstępnej konfiguracji, uruchamiany jest przewodnik informacyjny o tym oprogramowaniu systemowym. 

Tak prezentuje się pulpit Seagate NAS OS, nie ma tu zbyt wielu elementów, ale ikona Menedżer aplikacji sugeruje, że oprócz widocznych, preinstalowanych aplikacji producent przygotował coś więcej. Zacznijmy od funkcji związanych z wykonywaniem kopii zapasowych.

Kopie zapasowe

Dostępna w środowisku Seagate NAS OS aplikacja Menedżer kopii zapasowych daje dostęp do kilku rodzajów kopii. Ich typ wybieramy z listy widocznej po lewej stronie okna. Chcąc wykonać kopię zapasową plików z komputera, Seagate proponuje pobranie instalowanej w systemie Windows (jest też wersja na Maca) aplikacji o nazwie Seagate Dashboard.

Tutaj napotkaliśmy pewien zgrzyt. Mimo iż dysponowaliśmy najnowszą, świeżo zaktualizowaną wersją Seagate NAS OS, link przekierowujący do witryny pobierania aplikacji Seagate Dashboard prowadzi "w kosmos". Rzeczony program jest oczywiście dostępny (bezpłatnie), ale należy do poszukać w zasobach internetowych producenta ręcznie.

Uruchomiona w Windows aplikacja Seagate Dashboard automatycznie wykrywa obecność w sieci lokalnej podłączonego urządzenia Seagate Personal Cloud, co pozwala korzystać z dostępnych w programie opcji. Chcąc wykonać kopię zapasową plików lokalnego komputera wybraliśmy opcję PC Backup.

Kolejny etap to wybór, czy chcemy natychmiast uruchomić zadanie kopii zapasowej, czy też wolimy samodzielnie zdecydować o tym, co ma być chronione i w jaki sposób (kiedy, jak często itp.).

Przy wyborze pierwszej z dwóch dostępnych opcji, program natychmiast rozpoczyna wykonywanie kopii zapasowej. W tym wbudowanym i zautomatyzowanym zadaniu kopii zapasowej chronione są wszystkie pliki powiązane z profilem danego użytkownika systemu Windows.

Wróćmy jeszcze do Menedżera kopii zapasowych dostępnego poprzez Seagate NAS OS. Umożliwia on również tworzenie kopii zapasowej danych już przechowywanych w osobistej chmurze Seagate'a (np. na innym, podłączonym do gniazda USB dysku zewnętrznym), albo w usłudze chmury publicznej. Obsługiwane przez system Seagate chmury publiczne obejmują usługi: Amazon S3, Box, Dropbox, Google Drive, Strato HiDrive, Yandex Disk oraz Baidu. Pod tym względem urządzenie Seagate'a oferuje najszerszy zakres obsługiwanych usługodawców chmurowych. Z drugiej jednak strony, gdy ktoś decyduje się już na zakup tego typu urządzenia, to raczej w celu przechowywania kopii zapasowych właśnie na posiadanym sprzęcie, a nie na zarządzanej przez zewnętrzną firmę usłudze. Jeszcze tytułem uzupełnienia - Menedżer kopii zapasowych umożliwia również synchronizację danych pomiędzy urządzeniem a usługą Google Drive lub Dropbox.

Dodatkowe funkcje i programy

Kolejną preinstalowaną aplikacją w Seagate NAS OS jest Menedżer urządzeń. Póki co my dysponowaliśmy jednym tylko urządzeniem. W trybie podstawowym aplikacja informuje o kondycji sprzętu, zajętości dysku, liczbie kont użytkowników (umożliwia tworzenie nowych kont). Zaznaczenie opcji Ustawienia pozwala... wyłączyć diodę w obudowie urządzenia lub sprawdzić dostępność aktualizacji (co nie ma za bardzo sensu, gdyż urządzenie i tak co tydzień sprawdza czy jest dostępne nowe oprogramowanie wewnętrzne).

Znacznie więcej ustawień wyświetlanych jest w standardowo ukrytym trybie zaawansowanym. Jeżeli bardziej biegli w usługach sieciowych użytkownicy mogli czuć się dotychczas rozczarowani funkcjonalnością urządzenia, to powyższy zestaw ustawień powinien zmienić to nastawienie. Oprócz standardowo aktywnych serwerów UPnP/DLNA (strumieniowa dystrybucja multimediów na wszystkie usieciowione urządzenia w domu), udostępniania plików i drukarek (zarówno za pomocą SMB jak i AFP) można dodatkowo włączyć dostęp przez WebDAV, FTP, SFTP, włączyć serwer iTunes lub serwer drukarek (ten ostatni umożliwia udostępnienie drukarki USB w całej sieci lokalnej po podłączeniu jej do gniazdka USB w urządzeniu Seagate'a.

Kolejnym, znanym już z poprzednio opisywanych środowisk NAS narzędziem jest Menedżer pobierania. Aplikacja skutecznie uwalnia użytkownika od konieczności pozostawiania komputera włączonego podczas pobierania dużych ilości danych z internetu. Zamiast tego wystarczy przekazać źródła pobierania tej aplikacji a resztą zajmie się już i tak stale włączony sprzęt Seagate Personal Cloud.

Liczba aplikacji dostępnych w menedżerze aplikacji nie jest szczególnie powalająca - oprócz standardowo zainstalowanych elementów znaleźliśmy tu zaledwie siedem pozycji: narzędzie do synchronizacji danych z wykorzystaniem protokołu BitTorrent, aplikację umożliwiającą wykonywanie kopii zapasowych w publicznej chmurze ElephantDrive, multimedialny serwer Plex, program Sdrive dający zdalny, szyfrowany dostęp do plików przechowywanych w urządzeniu. Nie zabrakło również WordPressa, czyli najpopularniejszej platformy blogowej świata zmieniającej osobistą chmurę Seagate'a w prywatny serwer WWW z własnym blogiem użytkownika.

Podsumowanie

Seagate Presonal Cloud to urządzenie interesujące, spełniające swoją podstawową funkcję prywatnej chmury bez zarzutu. W porównaniu z niektórymi konkurencyjnymi produktami jest jednak nieco ograniczone funkcjonalnie. Co to oznacza? Nie wykorzystamy go chociażby do monitoringu pomieszczeń czy podawania z niego treści na własną stronę internetową z postawionego na nim serwera www. Bez problemu może jednak służyć do wykonywania kopii zapasowych naszych danych czy zarządzania multimediami i strumieniowania ich na dowolne urządzenie w naszej domowej sieci - chociażby komputer czy telewizor smartTV.

Park maszynowy

Za pecetową platformę, z poziomu której zarządzaliśmy testowanym urządzeniem, posłużyły nam dwa laptopy. Pierwszy z nich to Acer V3-371, wyposażony w procesor Intel Core i5-4210U, 8 GB pamięci RAM, dysk SSD 128 GB i matrycę o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. 

Acer V3-371

Urządzenie przekazał nam producent, firma Acer.

Acer

Natomiast drugim był model ASUS ROG G750 wyposażony w procesor Intel Core i7-4700HQ, 16 GB pamięci RAM, dysk twardy Hitachi Travelstart 5K100 1 TB i matrycę o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli.

Urządzenie przekazał nam producent, firma Asus.

Wszystkie urządzenia podłączaliśmy do wydzielonej sieci testowej. W trakcie przygotowywania tego materiału korzystaliśmy z urządzenia firmy AVM: routera Fritz!Box 6840 LTE.

To jedno z bardziej rozbudowanych funkcjonalnie urządzeń w swojej klasie, wyposażone we wbudowany modem LTE (Tri-band), cztery gigabitowe złącza ethernet (trzy z nich zajęliśmy podłączając wspomniane wcześniej serwery NAS vel prywatne chmury. Model ten tworzy sieć WiFi w standardzie 802.11n (przepustowość do 300 Mbit/s; pasmo 2,4 GHz i 5 GHz). Jest także wyposażony w złącze USB (dla zewnętrznych nośników danych, czy dodatkowych urządzeń, np. drukarki). Ma również wbudowaną bazę cyfrowej telefonii DECT, choć ten aspekt w naszym artykule pominęliśmy, gdyż nie ma on nic wspólnego z funkcjonalnością oprogramowania wbudowanego w serwery NAS.

Urządzenie przekazał nam producent, firma AVM.

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować