Marek Kowalski | 9 lipca 2015, 00:16

QNAP TurboNAS TS-231 - test oprogramowania serwera NAS

QNAP TurboNAS TS-231 to serwer NAS wyróżniający się prostotą konfiguracji i obsługi. Pełen jest też funkcjonalności pozwalających wykorzystać go nie tylko do wykonywania kopii zapasowych i strumieniowania multimediów, ale bez problemu spełni rolę również serwera www, z którego udostępniane będą treści dostępne dla odwiedzających witrynę internetową. Nie jest jednak tani - bez wbudowanych dysków jego cena zaczyna się od około 700 złotych, a do tego należy doliczyć jeszcze koszt nośników. Czy warto tyle wydać na serwer NAS? To zalezy od funkcjonalności i dostępnego oprogramowania. Przetestowaliśmy więc QNAP TurboNAS TS-231 pod tym właśnie kątem, sprawdzając, jak sprawdza się on od strony softowej.

QNAP TurboNAS TS-231

 

Testowany NAS to model QNAP TurboNAS TS-231. Urządzenie to wyposażone jest w dwie zatoki na dyski twarde (sprzedawane jest bez dysków), w których umieściliśmy dwa egzemplarze dysków z serii WD RED (przeznaczonej właśnie specjalnie do serwerów NAS) o pojemności 4 TB każdy. Sam serwer wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor Marvell 1,2 GHz. W zadaniach obliczeniowych układ ten jest wspierany przez 512 MB wbudowanej pamięci RAM. Dostępne interfejsy to 2 x Gigabit Ethernet, 3 x USB 3.0 i jedno złącze eSATA. Dyski twarde montowane w wymiennych kieszeniach mogą być odłączane i wymieniane podczas pracy urządzenia (restart nie jest wymagany). Tym, co nas najbardziej interesowało było oczywiście oprogramowanie zarządzające tym sprzętem. NAS-y QNAP mają wbudowany własny system operacyjny QTS, dający użytkownikowi możliwość korzystania z wielu funkcji i dodatkowych aplikacji.

QNAP TS-231 dostarczył producent: firma QNAP.

Dyski z serii WD RED, które zainstalowaliśmy w NAS-ie QNAP dostarczył producent, firma Western Digital

Serwer przyjazny użytkownikowi

Jeżeli ktokolwiek obawia się jakichkolwiek komplikacji i utrudnień podczas podłączania współczesnego "domowego" serwera NAS do sieci w domu i konfiguracji urządzenia to... niech już się nie obawia.

Wiele serwerów NAS mieliśmy okazję konfigurować sprzęt od podstaw (stan "fabryczny") i w każdym przypadku była to czynność nie wymagająca ani specjalnych umiejętności, ani specjalnej wiedzy informatycznej czy technicznej. Model QNAP-a nie stanowi tu wyjątku. Producent zastosował dodatkowe ułatwienia w postaci kodów QR umieszczonych na obudowie urządzenia. Instalacja modelu, z którego mieliśmy okazję korzystać wygląda w skrócie tak. Włączamy urządzenie do prądu, podłączamy do domowego routera, chwytamy za smartfon, skanujemy kod i... postępujemy według czytelnie przedstawionych wskazówek wyświetlanych w przeglądarce. Alternatywnie zamiast smartfonu można użyć zwykłego komputera, wystarczy w  przeglądarce odwiedzić witrynę start.qnap.com/pl/index.php i stosować się do naprawdę przejrzystych wskazówek (po polsku).

Adres IP prywatnej chmury - jak znaleźć?

Serwery NAS firmy QNAP oferują użytkownikowi wbudowane środowisko graficzne ułatwiające wykorzystanie funkcji urządzenia oraz umożliwiające uruchamianie dodatkowych aplikacji - nazywa się ono QNAP QTS. Aby uzyskać dostęp do tego wewnętrznego oprogramowania wystarczy przeglądarka WWW uruchomiona na komputerze znajdującym się w tej samej sieci lokalnej co nasz serwer NAS oraz wprowadzenie adresu IP przydzielonego temu urządzeniu.

Adres IP serwera NAS i zarazem adres, który poprzez przeglądarkę WWW da nam dostęp do wbudowanego w urządzenie oprogramowania i wszystkich jego funkcji można odczytać na wiele różnych sposobów. Ponieważ to router sieci domowej odpowiada za przydział wewnętrznych adresów IP poszczególnym urządzeniom, logiczne jest, że gdy wejdziemy do panelu konfiguracyjnego routera, to będziemy mogli odczytać adres IP przydzielony serwerowi NAS vel prywatnej chmurze.

Powyżej przykład interfejsu panelu routera (tu: model Fritz!Box 6840 LTE) z informacją o wewnętrznym adresie IP przydzielonym podłączonemu fizycznie do routera serwerowi NAS QNAP TurboNAS TS-231.

Innym sposobem na odczytanie adresu IP serwera NAS podłączonego do domowej sieci jest skorzystanie ze standardowego Eksploratora Windows. Przy standardowej konfiguracji, każdy serwer NAS (czy też jak wolą niektórzy: każda prywatna chmura) powinna być widoczna w otoczeniu sieciowym komputera z systemem Windows. Wystarczy w oknie Eksploratora Windows wybrać z bocznego panelu nawigacyjnego element Sieć, a następnie w sekcji Magazyn, bądź Urządzenia multimedialne (nie ma znaczenia, która z nich) kliknąć prawym klawiszem myszki ikonkę interesującego nas urządzenia (tu: QNAPNAS) i z rozwiniętego w ten sposób menu kontekstowego wybrać polecenie Właściwości. Na ekranie wyświetlone zostanie wtedy okno właściwości wybranego urządzenia sieciowego i w tym oknie, w sekcji Szczegóły urządzenia zobaczymy przydzielony adres IP, a właściwie pełny adres (włącznie z numerem portu) wywołujący dostępne poprzez przeglądarkę wewnętrzne oprogramowanie danego urządzenia. W przypadku serwerów QNAP producent oferuje dodatkowo bezpłatną usługę zdalnego dostępu do urządzenia. Użytkownik może zalogować się o swojego serwera NAS z dowolnego miejsca w internecie - aby ta funkcja działała należy uprzednio skonfigurować swoje konto w usłudze myQNAPcloud - szczegóły tu pomijamy, gdyż usługa jest dość dobrze udokumentowana przez producenta. Nasz rekonesans po środowisku aplikacyjnym odbywaliśmy z sieci wewnętrznej - tej samej sieci lokalnej, do której podłączony był serwer, którego oprogramowanie testowaliśmy.

Środowisko QNAP - rekonesans

Po wprowadzeniu w przeglądarkę adresu IP serwera NAS zobaczyliśmy pokazane na powyższej ilustracji okno powitalne. Przyznacie, że jego wygląd mocno odstaje od typowego wyobrażenia interfejsu instalacji serwerowych, prawda? Żadnej linii komend, żadnych skomplikowanych opcji i poleceń - zamiast tego kolorowe zdjęcia, komunikat powitalny i przycisk logowania - z boku jest co prawda widoczna jeszcze ikonka Aplikacje publiczne zdradzająca możliwość uruchamiania dodatkowych aplikacji z poziomu opisywanego serwera NAS, ale o aplikacjach za chwilę. W każdym razie warstwa wizualna interfejsu wewnętrznego oprogramowania urządzenia QNAP nie pozostawia najmniejszych wątpliwości, że mamy do czynienia z urządzeniem dla użytkownika-amatora. Ma być ładnie, kolorowo, intuicyjnie i łatwo. I jest.

Podczas pierwszego uruchomienia użytkownik jest proszony o ustawienie konta dostępowego do środowiska graficznego QNAP QTS. Oczywiście dostęp można uzyskać również za pomocą fabrycznie zainstalowanego konta administracyjnego, w którym podczas pierwszego użycia należy obowiązkowo zmienić hasło. Tworzenie dodatkowych kont jest zalecane, gdyż dzięki temu pozostali domownicy będą mogli korzystać przez przeglądarkę z aplikacji NAS-a, a nie mając dostępu do opcji konfiguracyjnych, nie zmodyfikują newralgicznych ustawień (np. dotyczących kopii zapasowych, aktualizacji itp.). Poniżej różnica pomiędzy elementami widocznymi przez administratora, a użytkownika.

Tak prezentuje się pulpit systemu QNAP QTS po zalogowaniu się z uprawnieniami administracyjnymi.

A tak to samo środowisko, po zalogowaniu się na koncie zwykłego użytkownika. Administrator nie musi ręcznie konfigurować wszystkich aplikacji dostępnych dla użytkownika, część z nich - rozwiązania typowe dla domowych zastosowań (przeglądarka zdjęć, odtwarzacze muzyki i filmów, narzędzie do synchronizacji danych w sposób znany z takich chmur jak Dropbox czy OneDrive).

Niezależnie od ikon widocznych na pulpicie systemu QTS, dostęp do poszczególnych funkcji i aplikacji można uzyskać za pośrednictwem menu rozwijalnego po kliknięciu kontrolki wyświetlanej w górnym, lewym rogu interfejsu opisywanego rozwiązania.

Najpierw aktualizacja

Niezależnie od oferowanych przez dane urządzenie funkcji, po pierwszym jego uruchomieniu i zalogowaniu się do wbudowanego w dany serwer NAS środowiska, zawsze powinniśmy zacząć od sprawdzenia dostępności aktualizacji oprogramowania - ta reguła dotyczy zresztą jakiegokolwiek urządzenia zdolnego do łączności z siecią i wyposażonego we wbudowane oprogramowanie użytkowe (takimi urządzeniami mogą być oprócz serwerów NAS np. routery, telewizory smart TV, multimedialne odtwarzacze sieciowe itp.).

Dostęp do opcji związanych z aktualizacją można uzyskać z poziomu konta administracyjnego za pomocą wbudowanego w QTS panelu sterowania (nie chodzi o panel sterowania z Windows, tylko ten wbudowany w oprogramowanie opisywanego urządzenia). Użytkownik nie musi jednak pamiętać o ręcznym aktualizowaniu, urządzenie podłączone do sieci samo poinformuje o dostępności nowej wersji aktualizacji, po czym zaproponuje jej pobranie i instalację, na co zawsze powinniśmy się zgodzić. Uwaga, warto czytać komunikaty towarzyszące poszczególnym aktualizacjom, na przykład na powyższym obrazku zaznaczyliśmy fragment informujący, iż dostępna aktualizacja może spowodować błędne działanie niektórych aplikacji, problem można łatwo rozwiązać aktualizując również aplikacje, ale gdyby nie informacja, użytkownik mógłby odnieść mylne wrażenie, że aktualizacja "coś popsuła".

Sam proces aktualizacji jest w urządzeniu QNAP w pełni zautomatyzowany, użytkownik jedynie obserwuje postęp pracy. Po zakończeniu instalacji aktualizacji może być konieczne ponowne uruchomienie serwera NAS, o czym poinformuje stosowny komunikat:

Po zatwierdzeniu takiego komunikatu trzeba poczekać do kilku minut, aż łączność komputera ze zaktualizowanym i restartowanym NAS-em zostanie przywrócona.

Czemu aktualizacje są ważne? Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo - NAS to urządzenie sieciowe, z jednej strony przechowuje istotne dane użytkowników sieci domowej, z drugiej pozwala na dostęp do tych danych praktycznie z dowolnego miejsca na świecie - w takiej sytuacji kwestie zabezpieczeń i łatania ewentualnych luk w wewnętrznym oprogramowaniu są traktowane priorytetowo. Dodatkową argumentacją przemawiającą za aktualizacjami jest to, że użytkownicy po ich dokonaniu często zupełnie za darmo mogą otrzymać zupełnie nowe funkcje. Na przykład w naszym przypadku nowością było dodanie po aktualizacji możliwości ustawiania NAS-a jako serwera VPN (wirtualnych sieci prywatnych). Najnowsza wersja QTS-a wprowadziła również funkcję umożliwiającą odtwarzanie z NAS-a filmów z napisami dialogowymi dostarczanymi w odrębnym pliku tekstowym, ale z tej możliwości nie mogliśmy skorzystać, gdyż dotyczyła ona tylko wybranych modeli NAS-ów QNAP (posiadany przez nas model TS-231 nie był tu uwzględniony). OK, po zaktualizowaniu oprogramowania wewnętrznego czas na rekonesans po ciekawszych funkcjach w systemie QNAP QTS.

Kopie zapasowe

Zacznijmy od funkcji, od której powinien zacząć każdy, kto zdecydował się nabyć serwer NAS czy też prywatną chmurę, czyli od możliwości wykonania kopii zapasowej danych z komputerów podłączonych do domowej sieci. Jak wygląda realizacja tego zadania w przypadku oprogramowania QNAP QTS? Sprawa jest o tyle prosta, że chcąc wykonać kopię zapasową danych z komputera, posługujemy się oprogramowaniem backupowym zainstalowanym na danym komputerze (lub też wbudowanymi narzędziami do kopii zapasowej dostępnymi w systemie operacyjnym na komputerze). Ponieważ przestrzeń danych dostępna w serwerze NAS jest widoczna z poziomu otoczenia sieciowego każdego komputera podłączonego do tej samej sieci domowej, użytkownik ma swobodę wyboru oprogramowania, którego chce użyć do wykonania kopii zapasowej (tu polecamy nasz poradnikowy przegląd bezpłatnych narzędzi do backupu). Na przykład osoba korzystająca z Windows 7 może użyć wbudowanego w ten system narzędzia Kopia zapasowa, wskazując jako docelową lokalizację zapisu kopii otoczenie sieciowe i widoczne w nim zasoby serwera NAS. Jeżeli z kolei celem jest wykonanie kopii zapasowej danych z komputera pracującego pod kontrolą Windows 8.1, możemy posłużyć się wbudowaną w ten system funkcją Historia plików również wskazując serwer NAS jako lokalizację docelową.

QNAP również dostarcza bezpłatnie aplikację ułatwiającą wykonywanie kopii zapasowych danych z komputerów na serwer NAS. Program nazywa się QNAP NetBak Replicator i działa w każdej aktualnej wersji Windows (od 7-ki do 10-tki).

Posługiwanie się tym programem - mimo braku, niestety, polskojęzycznego interfejsu - jest bardzo proste. Bezpośrednio po instalacji uruchamiany jest kreator krok po kroku prowadzący użytkownika przez tworzenie nowego zadania kopii zapasowej danych komputera na serwer NAS QNAP-a. Program automatycznie wykrywa działający serwer QNAP i pozwala wybrać docelowy folder (ewentualnie można utworzyć nowy). Użytkownikowi pozostaje później tylko wybór funkcji Instant Backup i zaznaczenie jakie dane w kopii zapasowej mają się znaleźć.

Niezależnie od skonfigurowanych zadań backupu danych z poszczególnych komputerów, w systemie QTS dostępne jest narzędzie Menedżer kopii zapasowych umożliwiające dodatkowo tworzenie kopii zapasowych pomiędzy serwerami NAS, czy replikację, bądź synchronizację danych z NAS-a z usługami w chmurze (za pomocą usług Amazon S3 i ElephantDrive).

To nie wszytko, korzystają z panelu App Center, czyli dostępnego w środowisku QTS modułu umożliwiającego doinstalowywanie nowych aplikacji do systemu operacyjnego serwera NAS możemy dodać kolejne narzędzia ułatwiające wykonywanie kopii zapasowych na różne sposoby. Głównie są to aplikacje umożliwiające wykonanie kopii danych z serwera NAS poprzez ich zapis w jednej z wielu komercyjnych chmur danych, np. Microsoftu (Azure Storage), Google'a (Google Cloud Storage) czy Amazona (Glacier i S3Plus). Przeglądając aplikacje dostępne w tej grupie znaleźliśmy również takie ciekawostki jak aplikację BitTorrent Sync umożliwiającą synchronizację danych użytkownika (przechowywanych na serwerze NAS) z pozostałymi urządzeniami za pomocą popularnego w sieciach P2P protokołu BitTorrent.

Multimedia, czyli muzyka, zdjęcia i filmy

Serwer NAS, czy też jak wolą niektórzy producenci, prywatna chmura, to urządzenie, które przede wszystkim służy do przechowywania danych. W domu oznacza to na przykład wykorzystanie tego typu sprzętu jako multimedialnej domowej stacji nie tylko przechowującej, ale i udostępniającej wszystkim uprawnionym użytkownikom i urządzeniom multimedialne zasoby. Jak to zadanie zrealizować w oferowanym przez QNAP-a systemie QTS? Oczywiście posługując się dostępnymi w nim aplikacjami. Zacznijmy od zdjęć.

Już samo umieszczenie jakichkolwiek fotografii cyfrowych w zarządzanej przez serwer NAS przestrzeni dyskowej (operację tę można wykonać dowolnie, na przykład ręcznie przekopiować zdjęcia z dysku lokalnego danego komputera do folderu na widocznym w otoczeniu sieciowym serwerze NAS, albo po prostu przeciągnąć pliki z folderu na dysku metodą "przeciągnij i upuść" i upuścić je nad interfejsem aplikacji, o której zaraz powiemy) powoduje automatyczne generowanie miniatur (co jest sygnalizowane odpowiednim komunikatem wyświetlanym w panelu administracyjnym w przeglądarce WWW).

Narzędziem ułatwiającym zarządzanie fotografiami przechowywanymi na serwerze NAS jest w przypadku QNAP-a aplikacja o nazwie Photo Station. Program automatycznie indeksuje umieszczone w zasobach NAS-a zdjęcia, odczytuje ich metadane i na tej podstawie odpowiednio kataloguje. Standardowo fotografie cyfrowe prezentowane są w układzie chronologicznym (tzw. widok linii czasu, ale można je wyświetlać również jak w zwykłym menedżerze plików sortując według folderów, w których się znajdują, czy np. alfabetycznie według nazw plików. Obsługa programu jest bardzo prosta, a dla początkującego użytkownika dodatkowo przygotowano wbudowany w program przewodnik automatycznie uaktywniany w momencie pierwszego uruchomienia aplikacji Photo Station. 

Wśród oferowanych przez program funkcji nie mogło zabraknąć udostępniania zdjęć, czy tworzenia wirtualnych albumów. Ta funkcja jest o tyle wygodna, że pozwala tworzyć grupy zdjęć bez ich fizycznej relokacji z miejsc, w których są przechowywane. W zależności od potrzeb, jedno zdjęcie może znajdować się w wielu wirtualnych albumach, ale odbywa się to, bez dublowania samego pliku. Rozszerzeniem funkcji albumów jest tzw. inteligentny album, czyli mechanizm umożliwiający automatyczne tworzenie albumu na podstawie zdefiniowanych przez użytkownika kryteriów. Każdy album można udostępnić (albo tylko zdefiniowanym użytkownikom NAS-a, albo publicznie, tj. każdemu kto zna adres IP serwera NAS - bez konieczności logowania. Oczywiście w przypadku dostępu z zewnątrz, tj. z internetu, należy posłużyć się zewnętrznym adresem IP danej sieci, a jeszcze lepiej - skorzystać z usługi DDNS firmy QNAP - serwery NAS tej firmy mogą być dostępne z internetu pod adresem [nazwa_nadana_przez_użytkownika].myqnapcloud.com.

Z kolei aplikacja o nazwie Video Station to narzędzie umożliwiające zapanowanie nad przechowywaną na serwerze kolekcją filmów i nagrań wideo. Zasadniczo program oferuje bardzo podobne funkcje, co aplikacja do zdjęć cyfrowych. Podobny interfejs, podobne możliwości przeglądu i organizacji danych (albumy zastąpiono tu kolekcjami) i podobne funkcje (udostępnianie, tworzenie inteligentnych kolekcji etc.). Dodatkowo w Video Station możemy zdefiniować różne poziomy klasyfikacji treści wideo indeksowanych przez program (np. Wideo domoweProgramy telewizyjneWideo muzyczne czy Filmy). 

Zamiast powyższego programu do zarządzania filmami i nagraniami wideo, użytkownicy urządzeń QNAP mogą pobrać w systemie QTS aplikację Plex Media Server, alternatywny, multimedialny serwer umożliwiający zarządzanie i udostępnianie kolekcjami filmów zapisanymi w pamięci NAS-a oraz przeglądanie treści wideo udostępnianych przez wielu usługodawców internetowych.

Ostatnią z multimedialnych aplikacji standardowo dostępnych w środowisku QTS jest Music Station - analog poprzednio wspomnianych programów, z tą różnicą, że tym razem mamy do czynienia z narzędziem do zarządzania cyfrową muzyką. Szerokie możliwości zarządzania biblioteką utworów, wyświetlanie według utworów, twórców, albumów czy gatunków muzycznych, wbudowany, funkcjonalny odtwarzacz, możliwość tworzenia list odtwarzania - krótko mówiąc raz skonfigurowana kolekcja muzyczna zapisana w domowym serwerze NAS zapewni oprawę dźwiękową każdej przyszłej imprezy zorganizowanej przez gospodarza.

Dodatkowe funkcje

Kopie zapasowe, przechowywanie plików i zarządzanie multimediami, to naszym zdaniem najpopularniejsze funkcje, z których mogą i powinni korzystać posiadacze serwerów NAS. Ale oczywiście urządzenia te oferują jeszcze więcej. Poniżej krótko o odnotowanych przez nas ciekawostkach oferowanych w ramach środowiska QTS.

 

Aplikacja Surveillance Station pozwala przekształcić serwer NAS QNAP w system monitoringu sieciowego ze zintegrowanym modułem NVR (Network Video Recorder - sieciowa nagrywarka wideo). Oczywiście funkcja ta wymaga dokupienia kamer IP, które będą rejestrowany obraz przesyłały do serwera NAS. Warto też pamiętać o ograniczonej liczbie kanałów w bezpłatnej (tj. udostępnianej razem z NAS-em) wersji programu. W użytkowanym przez nas modelu dostępne są dwa kanały nagrywania, czyli maksymalnie aplikacja jest w stanie odbierać/rejestrować obraz z dwóch kamer IP. W droższych modelach NAS firmy QNAP limit ten został podniesiony do czterech kanałów, natomiast oczywiście może ich być więcej, ale na dodatkowe kanały trzeba już wykupić licencję. Maksymalna liczba kanałów zależy od mocy obliczeniowej danego serwera NAS. Posiadany przez nas model QNAP TS-231 obsłuży do 8 niezależnych kanałów wideo z kamer IP (jest to sugerowana liczba szacowana przez producenta, co oznacza, że chcąc zbudować taki system monitoringu należałoby (poza kosztem samych kamer) wykupić dodatkowo licencję na 6 kanałów, a to kosztuje równowartość niemal 360 dolarów.

Innym ciekawym programem dostępnym w środowisku QTS jest Download Station - jest to aplikacja umożliwiająca automatyczne pobieranie danych z internetu i sieci P2P (protokół BitTorrent) bezpośrednio na serwer NAS. Obsługa jest banalnie prosta, wystarczy przeciągnąć na okno aplikacji link do danych (np. link typu Magnet lub zwykły URL do pobieranych zasobów), a aplikacja zajmie się pobraniem danych bezpośrednio na dyski serwera, komputer można w tym czasie wyłączyć - koniec z pozostawianiem na całą noc komputera w celu pobrania wielkich zbiorów danych.

Marzysz o własnym blogu na własnym serwerze? A może chcesz założyć internetowe forum? Posiadając serwer NAS QNAP-a możesz takie marzenie spełnić. Dzięki dostępnym w module App Center aplikacjom do zarządzania treścią (popularne "silniki" blogów i stron WWW takie jak np. WordPress, Drupal czy Joomla) możesz przekształcić NAS w serwer internetowy udostępniający twoje treści. 

Podsumowanie

NAS firmy QNAP nie należy do najtańszych, co więcej, do jego ceny należy doliczyć dodatkowo koszt dysków. Kiedy jednak spojrzeć na funkcjonalności, jakie to urządzenie udostępnia, wtedy okazuje się, że jego cena w żadnym stopniu nie jest przesadzona. Oczywiście o ile poza wykonywaniem kopii zapasowych i zarządzeniem multimediami oraz strumieniowaniem ich na inne urządzenia w sieci domowej potencjalnemu użytkownikowi zależy na funkcjach dodatkowych, takich jak możliwość przekształcenia NASa w centrum monitoringu, czy udostępnianie treści na strony internetowe. Jeśli te możliwości są potrzebne, to zdecydowanie warto wydać kwotę, jaką QNAP TurboNAS kosztuje. Jeśli nie, jeśli podstawowe funkcje wystarczą, lepiej rozejrzeć się za tańszym rozwiązaniem.

Park maszynowy

Za pecetową platformę, z poziomu której zarządzaliśmy testowanym urządzeniem, posłużyły nam dwa laptopy. Pierwszy z nich to Acer V3-371, wyposażony w procesor Intel Core i5-4210U, 8 GB pamięci RAM, dysk SSD 128 GB i matrycę o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. 

Acer V3-371

Urządzenie przekazał nam producent, firma Acer.

Acer

Natomiast drugim był model ASUS ROG G750 wyposażony w procesor Intel Core i7-4700HQ, 16 GB pamięci RAM, dysk twardy Hitachi Travelstart 5K100 1 TB i matrycę o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli.

Urządzenie przekazał nam producent, firma Asus.

Wszystkie urządzenia podłączaliśmy do wydzielonej sieci testowej. W trakcie przygotowywania tego materiału korzystaliśmy z urządzenia firmy AVM: routera Fritz!Box 6840 LTE.

To jedno z bardziej rozbudowanych funkcjonalnie urządzeń w swojej klasie, wyposażone we wbudowany modem LTE (Tri-band), cztery gigabitowe złącza ethernet (trzy z nich zajęliśmy podłączając wspomniane wcześniej serwery NAS vel prywatne chmury. Model ten tworzy sieć WiFi w standardzie 802.11n (przepustowość do 300 Mbit/s; pasmo 2,4 GHz i 5 GHz). Jest także wyposażony w złącze USB (dla zewnętrznych nośników danych, czy dodatkowych urządzeń, np. drukarki). Ma również wbudowaną bazę cyfrowej telefonii DECT, choć ten aspekt w naszym artykule pominęliśmy, gdyż nie ma on nic wspólnego z funkcjonalnością oprogramowania wbudowanego w serwery NAS.

Urządzenie przekazał nam producent, firma AVM.

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować