Marek Kowalski | 26 października 2015, 23:18

Eset Smart Security 2016 - wszechstronna ochrona bez obciążeń

Oprogramowanie ochronne marki Eset od lat zalicza się do najpopularniejszych rozwiązań antywirusowych, antyspamowych i antywłamaniowych stosowanych w naszym kraju. Polacy lubią słowacką markę i producent sam to podkreśla, informując że z produktów Eset korzysta 3,5 miliona rodaków. My lubimy słowacki produkt, a Słowacy lubią Polaków, czemu dali wyraz tworząc właśnie w Polsce, a dokładniej w Krakowie, swoje centrum badawczo-rozwojowe. Najnowsze wydanie wszechstronnego pakietu ochronnego: Eset Smart Security 2016 to - jak podkreśla sam producent już na opakowaniu produktu - oprogramowanie rozwijane w Polsce. Powinno być zatem świetnie przygotowane właśnie pod kątem zagrożeń atakujących polskich użytkowników. Gdy tylko otrzymaliśmy najnowsze wydanie Eset Smart Security bez zbędnej zwłoki przystąpiliśmy do oceny aplikacji. Wnioski? Zapraszamy do lektury. 

Eset to prawdziwy weteran cyfrowej walki z zagrożeniami atakującymi użytkowników komputerów. Pierwsze oprogramowanie antywirusowe tej firmy - działająca w systemie DOS aplikacja o nazwie NOD-ICE (późniejsze wersje zostały przemianowane na NOD32) -  powstało jeszcze w 1987 roku, aż 28 lat temu. Tak długa obecność na rynku, przy jednoczesnym stale obserwowanym rozwoju firmy, wysokich wynikach w rankingach skuteczności oraz dużej popularności oferowanych rozwiązań zabezpieczających budują zaufanie do najnowszych produktów ochronnych. Z drugiej strony taka sytuacja z oczywistych względów rozbudza apetyty potencjalnych użytkowników.

Testowane przez nas oprogramowanie Eset Smart Security w wersji na rok 2016 (czyli Eset Smart Security 9) to wszechstronny pakiet ochronny - oprócz modułu antywirusowego zawiera szereg dodatkowych narzędzi ochronnych: zaporę sieciową, antyspyware (wykrywanie programów szpiegowskich), anti-theft (moduł przeciwdziałający kradzieżom; nie tylko danych, ale również i sprzętu), blokadę spamu, kontrolę rodzicielską, wykrywanie exploitów i wiele więcej. Najważniejsze i przede wszystkim nowe funkcje testowanego pakietu przedstawimy w naszym teście. Zacznijmy od tego, na czym instalowaliśmy testowane oprogramowanie. 

Platforma testowa

Sprzętem, na którym instalowaliśmy i sprawdzaliśmy testowane oprogramowanie był laptop Acer Aspire V15 Nitro (model VN7-571G-70MR). Komputer ten wyposażony jest w procesor Intel Core i7-5500U, 12 GB pamięci RAM, 256 GB SSD + 1TB HDD i matrycę o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Układem najbardziej nas interesującym w kontekście poruszanej tu tematyki był procesor graficzny NVIDIA GeForce GTX 850M z własną pamięcią o pojemności 4 GB. Komputer pierwotnie pracował pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 8.1, ale jeszcze przed instalacją programu Eset Smart Security 2016 dokonaliśmy aktualizacji systemu operacyjnego do wersji Windows 10. Zrobiliśmy to celowo, by potwierdzić deklarowaną przez producenta pełną kompatybilność najnowszego oprogramowania ochronnego z najnowszym systemem operacyjnym Microsoftu.

Komputer przekazał nam producent, firma Acer.

Acer

Instalacja i Anti-Theft

Eset Smart Security to klasyczna aplikacja Windows, zatem proces instalacji również przebiega klasycznie z wykorzystaniem kreatora.

Język interfejsu instalatora automatycznie dostosowuje się do interfejsu systemowego. Proces instalacji rozpoczyna się po akceptacji postanowień licencyjnych oraz dokonaniu wstępnych ustawień związanych z niektórymi funkcjami ochronnymi.

O jakie ustawienia chodzi? Użytkownik może zdecydować czy instalowane oprogramowanie ma stać się częścią zautomatyzowanego, kolektywnego systemu ochronnego ESET LiveGrid. Standardowo pole wyboru aktywujące uczestnictwo w ESET LiveGrid jest aktywne i jest to zalecane ustawienie. ESET LiveGrid stanowi dość istotny składnik całego systemu ochronnego opracowanego przez ESET. Jest to w zasadzie zautomatyzowany system wczesnego ostrzegania oparty na reputacji. Drugim ustawieniem widocznym w powyższym oknie jest decyzja, czy program ma ostrzegać przed tzw. potencjalnie niepożądanymi aplikacjami. Chodzi o programy, które same w sobie nie są złośliwym kodem, niemniej ich funkcjonalność umożliwia - przy złej woli użytkownika - zaszkodzenie danym, podsłuchanie sieci itp. W przypadku gdy użytkownik nie korzysta np. z zaawansowanych narzędzi sieciowych, monitorowania ruchu itp, zalecane jest włączenie wykrywania tych programów. Po zakończeniu instalacji i aktywacji oprogramowania automatycznie uaktywniana jest procedura aktualizacji zabezpieczeń.

Program automatycznie rozpoznaje, czy komputer jest podłączony do sieci i prosi użytkownika o zadeklarowanie typu sieci, co tym samym wpływa na poziom ochrony, jakim dana sieć będzie objęta.

Podczas pierwszego uruchomienia program wymaga również zarejestrowania nowego konta w serwisie ESET, co jest niezbędne, by móc korzystać z funkcji ESET Anti-Theft, czyli ochrony antykradzieżowej. OK, zacznijmy zatem od sprawdzenia tej funkcji testowanego oprogramowania.

Procedura konfiguracyjna funkcji Anti-Theft jest banalnie prosta w obsłudze i nie wymaga od użytkownika żadnej specjalistycznej wiedzy. W zasadzie jej jedynym etapem jest przydzielenie chronionemu komputerowi nazwy, pod jaką będzie on reprezentowany w usłudze ESET Anti-Theft.

Na powyższej ilustracji widoczny jest interfejs webowy funkcji ESET Anti-Theft. Jest on automatycznie wyświetlany po zarejestrowaniu się online w witrynie myeset (funkcja Anti-Theft jest jednym z modułów dostępnych w tej witrynie). Jak widać chroniony komputer jest już widoczny, jednak pomarańczowa barwa sugeruje, że coś jeszcze pozostało do zrobienia. Kliknęliśmy zatem link Zoptymalizuj to urządzenie.

Kolejny ekran zawierał czytelne wyjaśnienie, na czym wspomniana optymalizacja miałaby polegać - chodzi o utworzenie w systemie operacyjnym konta-widma, z którego mógłby korzystać złodziej naszego komputera. Oczywiście nie chodzi o ułatwienie złodziejowi korzystania z zasobów komputera, lecz o ułatwienie monitorowania jego działalności i śledzenia jego lokalizacji, co powinno znacząco ułatwić ujęcie sprawcy i odzyskanie komputera.

Zakładanie konta-widma odbywa się w pełni automatycznie, użytkownik musi jedynie podać jego nazwę, ta - zgodnie z sugestią twórców opisywanego rozwiązania - powinna być możliwie "normalna" i nie powinna zdradzać danych osobowych użytkownika.

Po wykonaniu tych prostych czynności funkcja Anti-Theft jest skonfigurowana i można ją przetestować klikając stosowny przycisk w interfejsie webowym tego modułu ochronnego.

Tak prezentują się wyniki testowe funkcji Anti-Theft. Rozwiązanie to pozwala uzyskać informacje na temat aktualnej lokalizacji chronionego urządzenia, pokazuje co w danym momencie jest uruchomione (zrzut ekranu całego pulpitu Windows wraz z otwartymi oknami aplikacji), a także automatycznie wykonuje dyskretne zdjęcie wykorzystując do tego celu wbudowaną w laptop kamerę. W sytuacji awaryjnej pozwoliłoby to namierzyć złodzieja i uzyskać jego wizerunek. W zasadzie wszystko byłoby dobrze, gdyby nie jeden zaobserwowany przez nas szczegół. W podpisie pod każdym wygenerowanym obrazem (mapą, zrzutem pulpitu i zdjęciem z kamery w laptopie) widoczny jest znacznik czasowy. Okazało się, że godzina wyświetlana w tym miejscu nie zgadza się z faktycznym czasem przeprowadzenia testu (różnica wynosiła równo godzinę - tak jakby funkcja Anti-Theft nie zmieniła jeszcze czasu na zimowy). Niby drobiazg, ale jeżeli dane gromadzone przez moduł antyzłodziejski mają być wykorzystywane później przez organy ścigania dobrze byłoby aby i znacznik czasowy się zgadzał.

Interfejs Eset Smart Security

Wróćmy do głównej aplikacji ESET Smart Security. Równocześnie z konfigurowaniem opisanej przez nas funkcji antyzłodziejskiej, program automatycznie uruchamia proces skanowania systemu i dysku.

Tak prezentował się interfejs najnowszej wersji Eset Smart Security bezpośrednio po pierwszym uruchomieniu. Do interfejsu nie mamy najmniejszych zastrzeżeń - jest intuicyjny, czytelny i prosty w obsłudze. Dostęp do podstawowych modułów i funkcji uzyskujemy za pośrednictwem widocznego po lewej stronie okna menu, natomiast większa część okna to miejsce na komunikaty. Najważniejszym z nich jest sygnalizowany przez cyborga - maskotkę ESET - poziom ochrony. Niżej znajdują się sugestie dotyczące poszczególnych ustawień, tu (na zdjęciu) np. program sugerował zaktualizowanie systemu operacyjnego oraz dokończenie konfiguracji funkcji Anti-Theft (co wykonaliśmy równolegle).

Jeżeli program nie ma specjalnych zaleceń dla użytkownika, jego interfejs prezentuje się tak jak na powyższej ilustracji.

Ochrona bankowości i nie tylko bankowości

Naszą uwagę przykuł element o nazwie Ochrona bankowości internetowej. Funkcja ta stanowi zupełną nowość w Eset Smart Security - w poprzednich generacjach nie było takiego rozwiązania. Czym zatem jest ta ochrona bankowości internetowej?

Najogólniej rzecz biorąc chodzi o uruchomienie domyślnej w systemie przeglądarki (w naszym przypadku była to przeglądarka Google Chrome) w specjalnym, izolowanym od reszty procesów trybie chronionym. W trybie tym przeglądarka jest pozbawiona jakichkolwiek dodatkowych rozszerzeń, aplikacji webowych i innych kodów, które mogłyby by mieć wpływ na jej działanie i poufność przesyłanych przez nią danych. Na powyższej ilustracji widoczne jest własnie okno przeglądarki uruchomionej w tym specjalnym trybie. O jego aktywności świadczy widoczny w górnej części okna symbol Secured by ESET oraz to, że całe okno jest otoczone zieloną ramką.

Z podobnym rozwiązaniem spotkaliśmy się już wcześniej podczas testowania oprogramowania firmy Kaspersky Lab (dokładniej był to test pakietu Kaspersky Total Security) - tam również dostępny był specjalny chroniony tryb działania przeglądarki indukowany bezpośrednio przez oprogramowanie ochronne. Jednak porównując oba te rozwiązania bardziej podoba nam się sposób, w jaki zrealizowano to w przypadku produktu marki ESET. W oprogramowaniu Kaspersky Lab tryb chroniony jest aktywowany automatycznie w momencie gdy w pasku adresowym przeglądarki wpisany zostanie adres np. banku. W przypadku produktu ESET jest inaczej - to użytkownik decyduje kiedy potrzebuje trybu chronionego, dzięki temu nie musi go używać wyłącznie z witrynami bankowymi, ale dowolnymi, podczas używania których chce być dodatkowo chroniony.

Dodatkowe narzędzia

Co oferował Eset Smart Security oprócz modułów chroniących komputer w czasie rzeczywistym, skanowania na żądanie i aktualizacji.

 W menu Narzędzia znaleźliśmy opisywane już wcześniej funkcje antyzłodziejskie i ochronny tryb działania przeglądarki, ale to oczywiście nie wszystko, co oferuje testowany program.

Zestaw dodatkowych narzędzi polubią bardziej zaawansowani technicznie użytkownicy. Znajdujące się tu narzędzia pozwalają podejrzeć dzienniki zdarzeń zarejestrowanych przez program, obejrzeć szczegółowe statystyki ochrony (ilość przeskanowanych obiektów, zainfekowanych, wyleczonych itp.), sprawdzić ile danych pobrały i wysłały w Sieć poszczególne aplikacje połączone z internetem i wiele wiele więcej. Np. ESET SysRescue Live to narzędzie umożliwiające nagranie nośnika startowego pomocnego w wyleczeniu komputera tak zainfekowanego, że nawet nie daje się już uruchomić. Z kolei ESET SysInspector to rozbudowane narzędzie analityczne pozwalające dokładnie zdiagnozować ewentualne problemy z systemem operacyjnym i uruchomionymi w nim aplikacjami - oczywiście nie jest to narzędzie dla laików.

Po wybraniu opcji Uruchomione procesy program wyświetli wszystkie aktualnie działające w systemie procesy (czyli wszystkie aplikacje, usługi użytkownika, usługi systemowe itp.) wraz z informacją pochodzącą ze wspomnianej na początku sieci ESET LiveGrid na temat zaufania poszczególnych procesów.

Przy okazji, choć do testów Eset Smart Security wykorzystywaliśmy laptopa, nie umknął naszej uwadze fakt, że testowane oprogramowanie oferuje alternatywny tryb działania interfejsu, tzw. widok tabletu. Wizualnie prezentuje się on podobnie, tyle że poszczególne kontrolki interfejsu i opcje są luźniej rozmieszczone, dzięki czemu łatwiej ich używać posługując się ekranem dotykowym.

Skuteczność i gospodarka zasobami

Na powyższej ilustracji przykład okna komunikatu o zagrożeniu. Takie okno wyświetlane jest bezpośrednio nad obszarem powiadomień (nad zegarkiem na pasku zadań Windows). Skoro mowa o wykrywaniu zagrożeń, to jaką skuteczność w wykrywaniu złośliwych kodów i ataków oferuje produkt firmy ESET?

Do oceny skuteczności posłużyliśmy się wynikami specjalistycznych testów przeprowadzonych przez niezależne laboratoria antywirusowe: niemiecki AV-TEST oraz austriacki AV-Comparatives. Według pierwszego z tych laboratoriów ESET Smart Security zdecydowanie zasługuje na certyfikat poświadczający wysoki poziom ochrony.

Raport z wynikami testów oprogramowania firmy ESET przeprowadzonych przez magdeburskie laboratorium antywirusowe AV-TEST (dokument w formacie PDF) pokazuje bardzo dobre, choć nie wybitne rezultaty uzyskane przez oprogramowanie ochronne firmy ESET. W kategorii Protection (poziom ochrony) program Eset Smart Security uzyskał wynik 5 na 6 punktów, w kategorii Usability (użyteczność) było to już absolutne maksimum: 6 na 6. Nieco gorzej program poradził sobie w kategorii Performance (wydajność) uzyskując ocenę 3,5 na 6 punktów możliwych.

źródło: AV-Comparatives

Natomiast w dynamicznych testach Real-World Protection Test, przeprowadzanych przez austriackie, niezależne laboratorium AV-Comparatives, oprogramowanie firmy ESET uplasowało się na dziewiątym miejscu (na 20 produktów biorących udział w teście) pod względem skuteczności neutralizacji złośliwego kodu (wskaźnik blokowania zagrożeń: 98,3%), trzeba jednak zaznaczyć, że choć niektóre programy minimalnie lepiej wykrywały zagrożenia, to generowały też fałszywe alarmy, których produkt słowackiej marki praktycznie w ogóle nie generował.

Lepsze wyniki produkt ESET uzyskał w testach wykrywania zainfekowanych zbiorów File Detection Test - September 2015 przeprowadzonych przez austriackie laboratorium. W tym przypadku ESET uzyskał 5 miejsce ze wskaźnikiem wykrywania 99,2%.

A jak z obciążeniem systemu? Aby odpowiedzieć na to pytanie posłużyliśmy się programem Process Explorer bardzo dokładnie pokazującym informacje na temat zajętości pamięci oraz mocy obliczeniowej procesora przez każdy proces działający na danym komputerze.

Wskaźnikiem najlepiej odpowiadającym na pytanie "ile pamięci RAM zużywa dany program" są wartości widoczne w kolumnie WS Private (jest to tzw. prywatny zestaw roboczy pamięci, czyli - w pewnym uproszczeniu - pamięć RAM alokowana wyłącznie na potrzeby danego procesu. Podczas stałego monitoringu w tle, w systemie, na którym był zainstalowany opisywany pakiet działały trzy procesy, zajmujące zaledwie ok. 20 MB pamięci RAM. Dziś, to tyle co nic.

Podsumowanie

Eset Smart Security w swoim najnowszym wydaniu to aplikacja bardzo prosta w obsłudze, oferująca solidny zestaw funkcji ochronnych, na dodatek chroniących nie tylko dane, ale też - dzięki funkcjom antykradzieżowym - również sprzęt (a przynajmniej ułatwiająca jego ewentualne odzyskanie po kradzieży). Testowany program zadowalał się znikomą ilością pamięci i pomijalną mocą procesora. Warto również zaznaczyć, że testowane oprogramowanie oferuje specjalny tryb działania oszczędzający akumulatory laptopów. W czasie gdy komputer przenośny pracuje na akumulatorze pewne działania zużywające więcej energii (np. skanowanie dysków twardych) są przenoszone na później - oczywiście w żadnym wypadku nie zmiejsza to poziomu ochrony w czasie rzeczywistym. Tutaj moduły ochronne działają non-stop na dodatek mogą działać dyskretnie - użytkownik może aktywować tryb gry, w którym ewentualne komunikaty programu nie będą przeszkadzać w rozgrywce. Produkt zasługuje też na uwagę konsumenta, któremu na sercu leży bezpieczeństwo jego danych i jego pieniędzy w transakcjach online - a to głównie dzięki zupełnie nowej w słowackim oprogramowaniu funkcji Ochrona bankowości internetowej, która w połączeniu z aktywnymi stale modułami antyphishingowymi i antyszpiegowskimi pozwoli użytkownikowi dokonywać bezpiecznych transakcji online.  VoD Onet - wyróżnienie Softonet

Produktowi ESET Smart Security 2016 przyznajemy wyróżnienie. Oprogramowanie do testów dostarczyła firma DAGMA, dystrybutor rozwiązań ESET w Polsce:

 

Zalety i wady

+ Bardzo małe zużycie zasobów (pamięci i czasu procesora) podczas pracy

+ Bezpieczny tryb przeglądarki z funkcją Ochrona bankowości internetowej

+ Prosty w użyciu i funkcjonalny moduł antykradzieżowy

+ Dużo narzędzi ułatwiających diagnostykę systemu i aplikacji bardziej zaawansowanym użytkownikom

- Nieprawidłowa godzina zrzutów podczas testów modułu Anti-Theft

Podobał Ci się ten artykuł? Chcesz wiedzieć więcej? Polub nasz profil na Facebooku!

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować