Marek Kowalski | 21 kwietnia 2016, 14:17

CorelDRAW Graphics Suite X8 i CorelDRAW X8

CorelDRAW Graphics Suite to jeden z najpopularniejszych pakietów graficznych na świecie, kojarzony przede wszystkim z jednego, najczęściej wykorzystywanego programu: CorelDRAW. Dość powiedzieć, że jeżeli jest ktokolwiek, kto choć odrobinę interesuje się grafiką tworzoną i edytowaną na komputerze i nie wie, czym jest Corel, to znaczy, że właśnie do nas przyleciał z innej planety ;-). Kanadyjska firma wychowała już całe pokolenie grafików. Wszak pierwsza edycja tego popularnego programu do edycji grafiki wektorowej pojawiła się na rynku w styczniu 1989 roku - ponad ćwierć wieku temu. Do naszej redakcji trafiła najnowsza wersja pakietu CorelDRAW Graphics Suite X8, mieliśmy okazję dokładniej przyjrzeć się przede wszystkim sztandarowej aplikacji wchodzącej w jego skład: CorelDRAW X8. 

Pakiet CorelDRAW Graphics Suite X8 składa się z następujących składników:

  • CorelDRAW X8 - najpopularniejszy składnik całego pakietu i chyba najpopularniejszy program wśród całej oferty kanadyjskiej firmy. Właśnie ta aplikacja do tworzenia i edycji grafiki wektorowej, wykorzystywana powszechnie również jako narzędzie do składu i łamania tekstu będzie stanowić główny przedmiot naszego zainteresowania w niniejszym artykule.
  • Corel PHOTO-PAINT X8 - kolejny sztandarowy składnik pakietu graficznego Corela, oprogramowanie do obróbki grafiki bitmapowej.
  • Corel Font Manager X8 - zupełna nowość w pakiecie, debiutująca właśnie w testowanej przez nas wersji X8 pakietu; narzędzie do łatwego przeglądania różnego typu czcionek zainstalowanych w danym komputerze i zarządzania nimi. Również tej aplikacji zdecydowaliśmy się poświęcić część naszej recenzji
  • Corel PowerTRACE X8 - w starszych edycjach pakietu program funkcjonował jako odrębny składnik, obecnie jego funkcje są zintegrowane z CorelDRAW X8; jest to aplikacja do przekształcania grafiki bitmapowej w pełni edytowalną i skalowalną bezstratnie grafikę wektorową.
  • Corel CONNECT X8 - wyszukiwarka zasobów, program potrafi przeszukiwać nie tylko lokalne media, ale również bazy grafik, czionek i projektów dostępne online.
  • Corel CAPTURE X8 - narzędzie do przechwytywania zrzutów ekranowych
  • Corel Website Creator - pobierany i instalowany niezależnie (dostępny bezpłatnie wyłącznie dla zarejestrowanych nabywców pakietu, którzy aktywowali oprogramowanie online) program do tworzenia witryn internetowych.
  • BenVista PhotoZoom Pro 4 - również dostępny online (po rejestracji i aktywacji całego pakietu) dodatek; jest to narzędzie umożliwiające efektywne powiększanie map bitowych za pomocą specjalnych algorytmów niwelujących negatywne skutki (utrata jakości obrazu) powiększania grafiki bitmapowej.

Powyższy zestaw głównych narzędzi tradycyjnie już uzupełnia pakiet dodatków, wśród których znajdziemy m.in. takie elementy jak np. 10 tysięcy obrazków clipart i ilustracji, 2000 zdjęć o wysokiej rozdzielczości, które można wykorzystać w tworzonych projektach, 1000 czcionek OpenType, 350 rozbudowanych, profesjonalnie zaprojektowanych szablonów, 2000 szablonów grafik na pojazdy, ponad 1000 ramek, deseni i wypełnień, a do tego kreator druku dwustronnego ułatwiający druk dwustronny szczególnie w przypadku stosowania urządzeń drukujących, których sterowniki są pozbawione odpowiednich funkcji, kreator kodów paskowych (generuje różne formaty tych kodów), czy identyfikator czcionek online WhatTheFont.

CorelDRAW X8 - narzędzie projektanta i... platforma edukacyjna

Corel od zawsze wyposażał swoje oprogramowanie w liczne dodatki mające ułatwić korzystanie z aplikacji osobom mniej doświadczonym, czy wręcz w ogóle nie mającym doświadczenia w tworzeniu projektów wykorzystujących grafikę wektorową. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej wersji pakietu.

Bezpośrednio po uruchomieniu (pomijamy jednorazowy etap rejestracji i aktywacji oprogramowania) programu CorelDRAW X8 na ekranie wyświetlana jest plansza, z której osoby doświadczone mogą przejść bezpośrednio do rozpoczęcia projektowania nowego dokumentu, a te mniej doświadczone mogą zobaczyć przygotowane przez twórców aplikacji prezentacje pokazujące krok po kroku zarówno zupełnie nowe, jak i dotychczasowe funkcje aplikacji. Tego typu interaktywne przewodniki to zupełna nowość w oprogramowaniu Corela uzupełniająca już i tak bogaty zestaw szkoleń w kanadyjskim oprogramowaniu graficznym. Podpowiedzi i instruktaże zawsze były mocną stroną pakietu Corel i w najnowszym wydaniu nacisk na szkoleniową warstwę przygotowaną dla użytkownika się nie zmienił, a wręcz został jeszcze dodatkowo zwiększony co widać od pierwszych sekund obcowania z wersją oprogramowania oznaczoną numerem X8, choćby właśnie w postaci wspomnianych, interaktywnych przewodników po programie.

Po uruchomieniu CorelDRAW X8 wyświetlany jest ekran powitalny, z poziomu którego możemy uzyskać dostęp albo od razu do samego programu i tworzenia zupełnie nowego projektu, albo do licznego zestawu szablonów, prezentacji, szkoleń, samouczków i wiele więcej. CorelDRAW X8 oprócz tego, że sam w sobie jest funkcjonalnym oprogramowaniem do tworzenia i edycji grafiki wektorowej oraz kreowania różnego typu projektów graficznych, jest również świetnie dopracowaną platformą edukacyjną dla osób, które chciałyby swoją przyszłość związać z pracą grafika i projektanta.

Tworzenie komiksów, dzieł sztuki, podstawy projektowania, tworzenie realistycznych efektów graficznych za pomocą funkcji wypełniania, tworzenie zaproszeń, sztuka ilustrowania pojazdów, projekty architektoniczne, projektowanie logotypów, tworzenie fotorealistycznych ilustracji wektorowych, opracowywanie wizualnych materiałów promocyjnych, projektowanie czcionek i wiele, wiele więcej - zestaw samouczków wbudowany w CorelDRAW X8 jest wartością sam w sobie, niezależnie od funkcjonalnych walorów samego programu jako narzędzia do grafiki. Oczywiście część prezentacji pochodzi ze starszych wersji pakietu, jak choćby taka ciekawostka jak przygotowana do wydania CorelDRAW X7 prezentacja pt. Anatomia przynęty muchowej, opracowana przez Aleksego Pawluczuka - wykładowcę komputerowego wspomagania projektowania na krakowskiej ASP, a także "etatowego" prezentera nowych funkcji kolejnych generacji pakietu CorelDRAW Graphics Suite na spotkaniach organizowanych dla dziennikarzy. Jak widać CorelDRAW może się przydać nawet wędkarzom z graficznym zacięciem, czy też grafikom lubiącym wędkowanie :)

Niezależnie od szkoleń i prezentacji, nowy Corel - jak potocznie określa się testowany przez nas pakiet graficzny - to również solidny zestaw (ok. 5 godzin) szkoleniowych materiałów wideo. Co prawda filmy prezentują anglojęzyczną wersję pakietu, ale z tego co zdołaliśmy się zorientować, narracja jest przetłumaczona i są dostępne polskie napisy dialogowe.

Ekran powitalny daje również dostęp do modułu Inspiracje, gdzie znajdziemy po prostu ciekawe prace twórców z całego świata - wykonane oczywiście za pomocą kanadyjskiego oprogramowania. Nie należy mylić inspiracji z szablonami. Tutaj pokazywane są w pełni ukończone projekty, nierzadko nagradzane na wielu konkursach graficznych. Możemy je jedynie oglądać, a nie edytować.

Osoby korzystające ze starszej wersji programu CorelDRAW, np. CorelDRAW X6 mogą skorzystać z dostępnych profili obszarów roboczych, wśród których znajduje się również profil "udający" wygląd interfejsu odpowiadający starszym wersjom programu, dzięki temu nie trzeba od razu uczyć się nowego interfejsu (choć zmiany nie są rewolucyjne), zwłaszcza w sytuacji, gdy na ukończenie czeka kilka pilnych projektów. 

Na zakończenie części dotyczącej ułatwień dla użytkowników, warto wspomnieć jeszcze o rozbudowanym w najnowszej wersji oknie dokowanym Podpowiedzi - to kolejny element interfejsu ułatwiający rozpoczęcie pracy z programem mniej doświadczonym adeptom sztuki komputerowego projektowania graficznego.

Zanim przejdziemy do nowości w CorelDRAW X8 w zakresie samego procesu tworzenia, warto dodać jeszcze, że najnowsza wersja pakietu została w pełni dostosowana do wymogów pracy na monitorach 4K, czy pracy wielomonitorowej. Interfejs CorelDRAW może być skalowany - jedynym wymogiem jest, aby komputer, na którym pracuje oprogramowanie Corela pracował pod kontrolą Windows 8.1 lub Windows 10. W Windows 7 skalowanie nie zadziała. Corel podkreśla, że jego najnowszy pakiet jest w pełni zgodny z systemem Windows 10.

CorelDRAW X8 - bez rewolucji, ale z ułatwieniami

Najnowsze wydanie CorelDRAW nie wnosi rewolucji do procesu projektowania grafiki na komputerze z wykorzystaniem ilustracji wektorowych, ale mimo to twórcom udało się dodać kilka nowych funkcji.

Użytecznym przykładem może być znacznie zmodernizowana lista czcionek, na której łatwo możemy teraz odnaleźć optymalną czcionkę do tworzonego projektu dzięki m.in. możliwości filtrowania i wyświetlania np. wyłącznie czcionek z określonej rodziny.

Kolejna nowość, która może ułatwić pracę projektantom tworzącym złożone, wielowarstwowe projekty jest zupełnie nowa funkcja Ukryj obiekt (można ją wywołać np. za pomocą dokowanego panelu Menedżer obiektów, tak jak to pokazano na powyższej ilustracji). To drobne niby ułatwienie może znacząco uprościć tworzenie prac zawierających bardzo dużą liczbę nakładających się obiektów.

Kolejną nowością w CorelDRAW X8 jest zupełnie nowe narzędzie Nóż umieszczone w grupie narzędzi kadrujących na bocznym pasku narzędziowym. Nazwa odpowiednia, bo Nóż służy właśnie do krojenia, a ściślej rozdzielania - zarówno obiektów wektorowych jak i map bitowych będących składnikami danego projektu - wzdłuż linii prostych, krzywych Béziera, albo odręcznie prowadzonej ścieżki. W szczegółowych ustawieniach tego narzędzia projektant może wybrać, czy kontury obiektu mają być zachowane, czy też mają być zastąpione krzywymi. 

Nowy CorelDRAW X8 to również usprawnienia w zakresie zaznaczania sąsiadujących węzłów, czy kopiowania wybranych segmentów krzywych. Ciekawostką jest również dodanie efektu rozmywania gaussowskiego do dodawanych w projekcie cieni dla różnego typu obiektów. Takich drobnych smaczków ułatwiających codzienną pracę projektanta graficznego jest więcej, tym bardziej zachęcamy do ich samodzielnego wypróbowania, choćby w wersji próbnej programu, która również wyposażana jest w bogatą dokumentację i przewodniki.

W najnowszym wydaniu swojego flagowego pakietu firma Corel jeszcze bardziej rozbudowała opcje dotyczące personalizacji środowiska pracy. Użytkownik ma możliwość nie tylko niemal dowolnego modyfikowania kolorystyki i lokalizacji poszczególnych elementów interfejsu. Dzięki wspomnianym wcześniej profilom można szybko przekształcić wygląd programu tak, by przypominał nie tylko starsze wersje CorelDRAW, ale także produkty konkurencyjnych firm, np. popularnego Adobe Illustratora - wystarczy wybrać profil, by boczny pasek narzędzi wyglądał niemal tak jak w konkurencyjnym produkcie Adobe.

Corel Font Manager X8

Zupełnie nowym składnikiem pakietu CorelDRAW Graphics Suite X8 jest aplikacja Corel Font Manager X8. Nazwa jednoznacznie wskazuje przeznaczenie tego programu - jest to menedżer czcionek.

Program ułatwia zarządzanie dużymi, a nawet bardzo dużymi zbiorami czcionek, pozwala tworzyć kolekcje czcionek, przy jednoczesnym wyłączeniu niepotrzebnych w danym momencie fontów. Takie rozwiązanie ułatwia pracę ze złożonymi projektami wymagającymi określonych czcionek. Bardzo duża liczba czcionek zainstalowanych w systemie ma wpływ na wydajność jakiegokolwiek programu z nich korzystającego - Corel Font Manager X8 pozwala dowolnie dopasować liczbę aktualnie potrzebnych fontów, a tym samym nieco przyśpieszyć proces edycji czy projektowania danego dokumentu. Program przydaje się np. w szybkim znajdywaniu duplikatów czcionek (i wyłączaniu nadmiarowych plików), ponadto można go użyć również do szybkiego przeglądania niezainstalowanych jeszcze zbiorów fontów.

Gospodarka zasobami

A jak z obciążeniem systemu? Aby odpowiedzieć na to pytanie posłużyliśmy się programem Process Explorer bardzo dokładnie pokazującym informacje na temat zajętości pamięci oraz mocy obliczeniowej procesora przez każdy proces działający na danym komputerze.

Powyższa ilustracja pokazuje procesy inicjowane i ładowane do pamięci komputera po uruchomieniu programu CorelDRAW X8. Pomiar przeprowadzono podczas bezczynności programu, bez ładowania do aplikacji jakiegokolwiek projektu graficznego (jedyną otwartą kartą był domyślnie aktywowany Ekran powitalny) i bez uruchomienia jakiejkolwiek funkcji graficznej, zatem powyższe wskazania obrazują jaką ilość pamięci i jaki procent mocy procesora alokuje program wyłącznie na własne potrzeby. Bezpośrednio po uruchomieniu CorelDRAW X8 w pamięci komputera uruchamiane są trzy procesy: główny proces aplikacji (CorelDRW.exe), proces odpowiedzialny za wewnętrzne zarządzanie czcionkami w programie (FontService.exe; nie należy go mylić z dostępną w pakiecie, wspomnianą wcześniej aplikacją do zarządzania czionkami Corel Font Manager X8). Trzecim procesem (conhost.exe) jest jeden z systemowych procesów Windows wymagany do poprawnego działania aplikacji (stąd też w kolumnie Company Name widnieje nazwa Microsoft Corporation a nie Corel Corporation).

Wskaźnikiem najlepiej odpowiadającym na pytanie "ile pamięci RAM zużywa dany program" są wartości widoczne w kolumnie WS Private (jest to tzw. prywatny zestaw roboczy pamięci, czyli - w pewnym uproszczeniu - pamięć RAM alokowana wyłącznie na potrzeby danego procesu. Jak widać trzy procesy powiązane z programem CorelDRAW X8 łącznie zużyły 140,5 MB pamięci RAM. Jak na dzisiejsze standardy to bardzo mało - mniej więcej tyle pamięci alokuje pozbawiona rozszerzeń przeglądarka internetowa. 

Niemal zerowe obciążenie procesora nie powinno dziwić, gdyż powyższy pomiar został dokonany w trakcie, gdy program nic nie robił. Sprawdziliśmy zatem jak wyglądało obciążenie systemu podczas wykonywania operacji trasowania mapy bitowej. Wybraliśmy dość złożoną ilustracje rastrową, a następnie wybraliśmy funkcję Szybkie trasowanie i dokonaliśmy pomiaru obciążenia systemu za pomocą wspomnianego programu Process Explorer - różnica była od razu widoczna:

Obciążenie procesora skoczyło od razu do ok. 25 procent, co oznacza w praktyce, że aplikacja wykonywała operację trasowania bitmapy na jednym wątku procesora - skąd taki wniosek? Nasza platforma testowa wyposażona była w mobilny procesor Intel i7-5500, jest to układ dwurdzeniowy zdolny do wykonania czterech wątków kodu w jednym cyklu zegara, zatem 25% obciążenia CPU to w praktyce pełne obciążenie jednego wątku. Wzrosło również zużycie pamięci do ok 1 GB RAM - biorąc pod uwagę, że nasza platforma testowa wyposażona była w 12 GB RAM nie stanowiło to obciążenia wpływającego w istotny sposób na działanie systemu i innych, uruchomionych w tle aplikacji oraz usług. Wykorzystanie tylko jednego wątku w operacji trasowania również trudno uznać za wadę - gdyby kod trasowania bitmap opracowany był do wykonywania wielowątkowego, oznaczałoby to z jednej strony nieco szybsze wykonanie zadania, ale z drugiej - praktyczne zablokowanie działania pozostałych aplikacji. Tymczasem w przypadku Corela podczas wykonywania zadań w pełni obciążających pojedynczy wątek procesora użytkownik może w tle odtwarzać np. muzykę, czy surfować po sieci, choć w samym CorelDRAW X8 trzeba jednak poczekać na zakończenie trasowania zanim będzie można wykonać kolejne działanie.

Przy okazji zmierzyliśmy w jakim stopniu obciąża system najnowszy składnik pakietu - program Corel Font Manager X8. Jak widać na powyższej ilustracji zużycie zasobów przez ten program jest wręcz śladowe. Program alokuje na swoje potrzeby zaledwie nieco ponad 5 MB pamięci RAM.

Pakiet CorelDRAW Graphics Suite X8 oraz program CorelDraw X8 testowaliśmy na komputerze Acer Aspire V15 Nitro (model VN7-571G-70MR). Sprzęt ten wyposażony jest w procesor Intel Core i7-5500U, 12 GB pamięci RAM, 256 GB SSD + 1TB HDD i matrycę o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Komputer pracował pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10.

Komputer przekazał nam producent, firma Acer.

Acer

Podsumowanie

Czy po niemal 30 latach pracy nad jednym produktem możliwe jest jeszcze jego dalsze usprawnianie? Okazuje się, że tak. Firma Corel w najnowszym wydaniu programu CorelDRAW X8 - flagowej aplikacji w pakiecie CorelDRAW Graphics Suite X8 - wprowadził szereg zmian, przede wszystkim w warstwie ułatwień dla mniej doświadczonych użytkowników, w personalizacji środowiska pracy, ale nie zapomniano również o tych, którzy Corela znają od podszewki - nowe sposoby selekcji węzłów, czy zupełnie nowe narzędzie Nóż, z pewnością usprawnią proces twórczy realizowany za pomocą narzędzi kanadyjskiej firmy. Nowe narzędzie - Corel Font Manager X8 - pozwoli łatwo zapanować nad nawet najbardziej złożonymi zbiorami czcionek, a dzięki możliwości tworzenia zestawów krojów pisma, możemy łatwo przygotowywać sobie pakiety czcionek dostosowane do określonych typów projektów, w ten sposób zamiast np. 5 tysięcy fontów w pamięci systemu rezyduje tylko 50 potrzebnych w danej pracy. Wreszcie bogaty i stale rozbudowany zestaw przewodników, podpowiedzi, instrukcji i samouczków to olbrzymia baza wiedzy projektowej stanowiącej wartość samą w sobie, z której z pewnością skorzystają adepci komputerowego projektowania grafiki.

Zalety i wady CorelDRAW X8

+ Niewielkie zużycie pamięci i optymalne obciążenie procesora w pełni wykorzystujące pojedynczy wątek, przy jednoczesnej możliwości korzystania z pozostałych aplikacji i usług działających w systemie operacyjnym.

+ Rozbudowane funkcje dotyczące personalizacji środowiska pracy.

+ Wygodniejszy wybór krojów pisma dzięki zmodyfikowanej liście czcionek, dodatkowo użyteczne narzędzie (Corel Font Manager X8) w pakiecie.

+ Rozbudowana warstwa edukacyjna zawierająca nie tylko informacje o tym, jak korzystać z funkcji programu, ale również sporą wiedzę o samym projektowaniu grafiki za pomocą komputera.

- Brak jakiegokolwiek wskaźnika postępu operacji podczas szybkiego trasowania

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować