Agnieszka Serafinowicz | 23 października 2015, 19:30

Corel Painter 2016 - szybki test, co nowego?

Kanadyjska firma Corel to jeden z najdłużej działających na rynku producentów oprogramowania na komputery osobiste, zarówno te pracujące pod kontrolą kolejnych generacji Windows, jak i sprzęt oznaczony charakterystycznym logo w postaci nadgryzionego jabłka. Kanadyjczycy w Polsce są znani przede wszystkim ze swojego flagowego pakietu CorelDRAW Graphics Suite, ale nie mniejszą renomą cieszy się Painter - najpopularniejszy i chyba wciąż najbardziej zaawansowany program malarski na świecie. Mieliśmy okazję przyjrzeć się dokładniej najnowszej wersji programu Corel Painter 2016. Już poprzednia generacja tej aplikacji zyskała nasze uznanie, jak się jednak okazuje, zawsze można coś usprawnić i dodać nowe funkcje nawet do doskonale opracowanego narzędzia. Sprawdziliśmy co nowego wprowadzono w najnowszym wydaniu Paintera.

Painter od zawsze był narzędziem nieco odmiennym od innych aplikacji graficznych na platformę Windows czy OS X. Jest to program, w którym nacisk położono przede wszystkim na możliwie jak najbardziej wierne cyfrowe odwzorowanie klasycznych narzędzi graficznych i malarskich, a także samych technik rysunku i malarstwa. Użytkownik programu znajdzie w nim istny arsenał cyfrowych odpowiedników warsztatu profesjonalnego ilustratora. Ołówek, węgiel, farby olejne, różnorodne faktury wirtualnego papieru, płótna czy też innego podłoża, farby akrylowe, akwarele, sumi-e, gwasz i dużo, dużo więcej. Parający się grafiką artysta jest w zasadzie ograniczony wyłącznie wyobraźnią i własnymi umiejętnościami. Wirtualizacja klasycznych narzędzi malarskich pozwala manipulować ich parametrami i właściwościami w sposób wręcz niemożliwy w rzeczywistości (np. "rozwadnianie" farb olejnych). Testując najnowsze wydanie aplikacji mieliśmy trochę kłopot, bo już poprzednia edycja Paintera wydawała nam się na tyle rozbudowana, że trudno było wyobrazić sobie, że twórcy tego programu wymyślą coś jeszcze nowego. Okazuje się, że jednak udało im się to. 

Platforma testowa

Sprzętem, na którym instalowaliśmy i sprawdzaliśmy testowane oprogramowanie był laptop Acer Aspire V15 Nitro (model VN7-571G-70MR). Komputer ten wyposażony jest w procesor Intel Core i7-5500U, 12 GB pamięci RAM, 256 GB SSD + 1TB HDD i matrycę o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Układem najbardziej nas interesującym w kontekście poruszanej tu tematyki był procesor graficzny NVIDIA GeForce GTX 850M z własną pamięcią o pojemności 4 GB. Komputer pracował pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 8.1.

Komputer przekazał nam producent, firma Acer.

Acer

Pierwszy kontakt

Program otrzymaliśmy w klasycznym, pudełkowym opakowaniu przypominającym klasyczne opakowanie filmu DVD/Blu-ray (może w nieco szczuplejszym pudełku od typowo filmowego DVD). Wewnątrz znaleźliśmy nośnik instalacyjny i klucz produktu. Proces instalacji przebiega standardowo, realizowany jest za pośrednictwem kreatora instalacji krok po kroku prowadzącego użytkownika przez ten proces. Wciąż Painter nie doczekał się wersji zlokalizowanej i wątpimy, czy kiedykolwiek firma Corel zdecyduje się na wydanie polskojęzycznej wersji tego produktu. Do wyboru jest kilka języków, my zdecydowaliśmy się na wersję anglojęzyczną. Po zakończeniu instalacji program nie jest uruchamiany automatycznie, należy uruchomić go w zwykły sposób, wywołując skrót do aplikacji z ekranu/menu Start.

Bezpośrednio po uruchomieniu aplikacji jej główne okno przesłaniane jest mniejszym oknem zawierającym przydatne informacje dotyczące nowych i zmodernizowanych narzędzi wbudowanych w najnowszego Paintera. Zaletą tego modułu jest to, że informacje o nowych narzędziach są od razu poparte stosownymi filmami instruktażowymi, co pozwala użytkownikowi szybko rozpocząć pracę z wykorzystanie unowocześnionych bądź zupełnie nowych funkcji programu.

Malowanie dźwiękiem

Jedną z najbardziej spektakularnych nowości, które pojawiły się w najnowszym wydaniu Paintera jest funkcja o nazwie Audio Expression. To unikalne rozwiązanie pozwalające w automatyczny sposób powiązać malarski proces twórczy z dźwiękiem. Mówiąc wprost Audio Expression to zupełnie nowa grupa cyfrowych pędzli w programie Painter 2016. Cechą charakterystyczną tych wirtualnych narzędzi malarskich jest to, że oprócz reakcji na działania użytkownika (np. ruchy pióra na tablecie graficznym) pędzle Audio Expression potrafią reagować również na dźwięk, który w danym momencie jest odtwarzany na komputerze lub też rejestrowany przez mikrofony komputera, na którym Painter jest uruchomiony.

Jak w praktyce wygląda takie połaczenie narzędzia malarskiego z dzwiękiem? Generalnie rzecz polega na tym, że za pomocą dźwięku mogą zmieniać się wybrane parametry pędzla, np. jego rozmiar, typ, czy aktualnie używana barwa. Tradycjonalistom i rzemieślnikom przyzwyczajonym do zamkniętego zestawu narzędzi takie rozwiązanie może wydawać się cokolwiek dziwne, ale pamiętajmy, że Painter jest nie tylko narzędziem wspomagającym graficzne rzemiosło, lecz również zrealizowanym cyfrowo środkiem artystycznej ekspresji. Ktoś powie "sztuka dla sztuki" i będzie miał rację - właśnie o sztukę tu chodzi.

Od strony praktycznej używanie nowego typu pędzli dźwiękowych jest bardzo proste. Najpierw należy określić źródło dźwięku i w ogóle włączyć rozpoznawanie dźwięku przez program Painter. Dokonuje się tego za pośrednictwem niewielkiego panelu Audio Settings pokazanego na powyższej ilustracji (wywołuje się go z menu Windows > Audio). Po zaznaczeniu pola wyboru Enable Audio Input trzeba wskazać źródło dźwięku (lista Input). Teraz już wystarczy tylko wybrać z palety narzędzi nową grupę pędzli Audio Expression i można malować dźwiękiem.

Na ilustracji przykład działania tej funkcji, grubość pędzla w trakcie malowania zmieniał się w zależności od rytmu muzyki. Czułość programu na dźwięk można regulować za pomocą dwóch suwaków widocznych w panelu Audio Settings. Tutaj dźwięk zmieniał jedynie grubość pędzla, ale oczywiście tylko od użytkownika zależy jakie pozostałe parametry pędzla mają być automatycznie zmieniane w takt muzyki.

Nowe efekty cząsteczkowe i nie tylko

Pędzle wykorzystujące efekty cząsteczkowe pojawiły się już w poprzedniej edycji Paintera, teraz użytkownicy otrzymali dodatkowo zupełnie nową grupę pędzli Dynamic Speckles, które łączą efekty cząsteczkowe z klasycznymi pędzlami imitującymi naturalne narzędzia malarskie (np. farby wodne czy tusze).

Pędzle Dynamic Speckles powinny ułatwić malowanie obiektów takich jak np. dym, pył, płyny, płomienie itp.

 

Kolejną nowością w najnowszym Painterze są zmiany wprowadzone w panelu z ustawieniami parametru podłoża malarskiego (wirtualnego papieru po którym malujemy). W wersji 2016 wprowadzono m.in. możliwość obrotu faktury papieru. Służy do tego pierwszy z widocznych w powyższym panelu suwaków. 

Interfejs, modyfikacje i podpowiedzi

W Painterze 2016 twórcy postanowili dodać do programu możliwość zmiany motywu kolorystycznego samego interfejsu programu. Stosownych zmian można dokonać za pośrednictwem standardowego w tym programie okna preferencji, w którym - w kategorii Interface - pojawiła się nowa lista rozwijalna Color Theme, z której użytkownik może wybrać jeden z dostępnych motywów kolorystycznych interfejsu.

Nowością jest również panel z podpowiedziami (ang. hints), ułatwiający rozpoczęcie pracy z programem tym użytkownikom, którzy wcześniej nie korzystali z Paintera. Podpowiedzi ułatwiają przede wszystkim zrozumienie wpływu zmiany parametrów poszczególnych pędzli na finalny efekt. Trzeba bowiem przyznać, że pod tym względem Painter 2016, podobnie zresztą jak i poprzednie edycje tego programu, pozostaje jedną z najbardziej rozbudowanych i elastycznych aplikacji. Doświadczony użytkownik ma wpływ na bardzo wiele cech konkretnego narzędzia, może wybrać w jaki sposób będzie sie ono zachowywać. O precyzji programu niech świadczy choćby to, że np. wybierając typ farby można określić nie tylko tak podstawowe dane jak rodzaj (olejna, wodna itp.) czy kolor, ale również np. grubość nakładanej warstwy na wirtualnej kartce, lepkość i wiele, wiele więcej.

Na powyższej ilustracji kolejne usprawnienie w interfejsie programu przydatne początkującym użytkownikom. Po wskazaniu myszką jakiegoś parametru (tu: position jitter) program wyświeli "dymek", w którym obrazowo wyjaśniono jaki wpływ ma zmiana danego parametru na efekt działania wybranego narzędzia.

Nowością, która może zainteresować grafików jest dodana wreszcie do programu Painter 2016 możliwość importowania "pędzli" z programu Adobe Photoshop (chodzi o pliki typu Adobe Brush Resource (ABR)). Wszystkich zainteresowanych samodzielnym wypróbowaniem najnowszego Paintera 2016 zachęcamy do malarskich eksperymentów po pobraniu aplikacji z naszego serwisu.

PobierzCorel PainterKlikając widoczny obok przycisk możesz pobrać najnowszą wersję próbną programu Corel Painter 2016. Testowe wydanie pozwala korzystać ze wszystkich funkcji aplikacji przez 30 dni.

Podsumowanie

Z każdą kolejną wersją programu Painter wydaje się, że wszystko już wymyślono, tymczasem zespół kanadyjskiego producenta pracujący nad kolejnymi generacjami aplikacji stanowiącej cyfrowy ekwiwalent malarskiej pracowni udowadnia, że wciąż można coś poprawić. Choć wydaje nam się, że wdrożone w najnowszej wersji narzędzia nie są aż tak spektakularne jak w edycji 2015 kiedy to po raz pierwszy wprowadzono pędzle z efektami cząsteczkowymi, to warto zaznaczyć, że dotychczasowy dorobek nie został w żaden sposób zmarnowany. Painter 2016 to zmiana ewolucyjna, naszym zdaniem w dobrym kierunku, zwłaszcza w zakresie zainteresowania produktem osób, które jeszcze nie miały okazji skorzystać z tej aplikacji. Choć nie mamy wątpliwości, że każdy profesjonalista doskonale zna ten program, gdyż Painter jest sam dla siebie standardem wirtualizacji warsztatu malarza i grafika i jako taki zdecydowanie zasługuje na:

Corel Painter 2016

Testowana wersja (dokładnie): 15.0.0.689

Program dostarczył: Corel (www.corel.com)

 

Wady i zalety

+ bogactwo emulowanych narzędzi malarskich

+ bardzo szerokie możliwości personalizacji i dostosowania środowiska jak i poszczególnych narzędzi do własnych potrzeb

+ możliwość importu plików ABR z programu Adobe Photoshop

- brak wersji polskojęzycznej

Ceny

Cena oficjalna (w sklepie producenta): 1806 zł (424,95€; wg śr. kursu z dn. 23.10.2015); aktualizacja (dostępna dla użytkowników wersji Painter 7 i nowszych): 930 zł (218,95€; wg śr. kursu z dn. 23.10.2015)

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować