Marek Kowalski | 7 lutego 2017, 13:41

Pierwsze kroki uchodźców w Polsce, czyli aplikacja dla imigrantów

Pierwsze Kroki w Polsce to przygotowana przez Caritas Polska aplikacja mobilna dla uchodźców, czyli wszystkich, którzy uchodząc z własnej ojczyzny swoją przyszłość planują związać z Polską. Program może przydać się każdemu imigrantowi zamierzającemu ubiegać się o azyl, prawo pobytu lub pracę w naszym kraju. Jeżeli ktokolwiek, uciekający przed koszmarem wojny, zamierza osiedlić się w Polsce, powinien przede wszystkim poznać podstawowe zasady i prawa obowiązujące w naszym państwie. Caritas Polska ze swoją aplikacją Pierwsze Kroki w Polsce, ma ułatwić bezpieczną asymilację uchodźców w naszym kraju.

Słowo "uchodźca" jest często błędnie utożsamiane z takimi słowami jak "fanatyk" czy "terrorysta". Zamachy terrorystyczne skutecznie ugruntowują postawy ksenofobiczne, co z kolei w żaden sposób nie ułatwia życia tym, którzy przede wszystkim potrzebują pomocy. W jaki sposób uchodźcom ma pomóc opisywany tu program? Pełni on przede wszystkim rolę informacyjną i ma ułatwić proces asymilacji w naszym społeczeństwie zgodnie z obowiązującym prawem.

Dla uchodźców
Pierwsze kroki w Polsce

Aplikacja mobilna opracowana z inicjatywy Caritas Polska, przeznaczona dla uchodźców, którzy chcieliby rozpocząć nowe życie w naszym kraju. Interfejs jest dostępny w czterech językach: polskim, angielskim, rosyjskim i arabskim.

Aplikacja Pierwsze Kroki w Polsce ma w sklepie Google Play bardzo niską ocenę. Zaledwie 2,6 punkta w pięciopunktowej skali. Jednak w tym przypadku taka nota nie jest wynikiem wad samego programu, lecz tematyki w nim poruszanej. Czytając komentarze towarzyszące opisowi aplikacji Pierwsze Kroki w Polsce mamy pełny przegląd mowy nienawiści, ksenofobii, czy nawet gróźb. Ocen samej aplikacji jako takiej praktycznie nie sposób znaleźć. Dużo jest za to wpisów sugerujących, że mamy do czynienia z zawirusowaną aplikacją, co jest nieprawdą. Spotkaliśmy się też z opiniami, że program jest "do kitu", bo nie jest dla Polaków. Cóż, to akurat prawda - nie jest. To program dla tych, którzy chcieliby w naszym kraju żyć z dala od koszmaru wojny.

Aplikacja Pierwsze Kroki w Polsce może działać po polsku, angielsku, rosyjski i arabsku.

Po uruchomieniu aplikacji Pierwsze Kroki w Polsce osoba jej używająca powinna wybrać język. Standardowo aplikacja uaktywnia się w takim języku, w jakim działa system na danym telefonie. Na wstępie wyświetlana jest również informacja o  stojącej za opracowaniem tego programu organizacji Caritas Polska. Ekran główny aplikacji składa się z różnokolorowych kafli, z których każdy oznacza dostęp do innych działów informacyjnych. Użytkownik programu znajdzie w nim sześć głównych modułów: dane na temat pomocy socjalnej i medycznej dla uchodźców, informacje dotyczące procedury azylowej, dane kontaktowe do istotnych z punktu widzenia uchodźcy placówek i urzędów, aktualności oraz wydarzenia kulturalne, wiadomości na temat pracy, a także systemu edukacyjnego w naszym kraju i ogólne informacje o Polsce.

Aplikacja zawiera szczegółówe informacje na temat warunków, jakie trzeba spełnić,  żeby ubiegać się o nadanie statusu uchodźcy, czy jakąkolwiek pomoc ze strony Polski.

Choć program Pierwsze Kroki w Polsce zawiera informacje przeznaczone dla obcokrajowców, którzy chcieliby uzyskać pomoc w naszym kraju i status uchodźcy, to może być również dobrym informatorem dla nas samych. Często słyszy się różne opinie dotyczące np. tego jakie to wielkie pieniądze mieliby u nas dostawać uchodźcy - owszem, jakaś pomoc jest gwarantowana przez państwo, ale w jakiej kwocie i przy jakich warunkach, o tym wyraźnie w aplikacji napisano. Istotne są również informacje wyjaśniające jakich reguł trzeba przestrzegać, żeby w ogóle cokolwiek od Polski otrzymać. Przekaz jest jasny - nie przestrzegasz praw obowiązujących w naszym kraju - nie otrzymasz pomocy.

Program nie informuje wyłącznie o pomocy medycznej i socjalnej, ale przekazuje wiedzę ogólną na temat Polski, rynku pracy, edukacji itp.

Aplikacja Pierwsze Kroki w Polsce to w przewodnik informacyjny. Nie ma w programie żadnych elementów interaktywnych, formularzy urzędowych, szablonów dokumentów i im podobnych treści. Sam interfejs, choć czytelny, to przypomina statyczną prezentację, w której poszczególne slajdy przewijamy przesuwając palcem po ekranie w lewo lub w prawo. Podsumowując, jest to rozwiązanie gromadzące w jednym miejscu informacje niezbędne dla osób, które zamierzają starać się o status uchodźcy.

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować