Marek Kowalski | 31 stycznia 2017, 15:45

PIP Camera - edytor zdjęć na Androida z ciekawymi efektami

Aparat fotograficzny w telefonie jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia smartfonu. Każdy smartfon jest też wyposażony w standardową aplikację do wykonywania zdjęć czy nagrywania filmów, ale programowi temu brakuje atrakcyjnych (niektórzy być może powiedzą, efekciarskich) filtrów i efektów. Ale od czego sklep Google Play? Znajdziemy w nim mnóstwo edytorów zdjęć z ciekawymi możliwościami. Jednym z takich programów jest PIP Kamera (czy też PIP Camera - aplikacja występuje pod obiema nazwami). Rzuciliśmy okiem na ten program.

W Google Play interesująca nas tu aplikacja jest dostępna pod nazwą PIP Kamera-Edytor zdjęć, tyle, że nazwa ta jest nieco myląca. Funkcje edycyjne w opisywanym programie to jedynie część dostępnych możliwości, znacznie więcej jest w nim kreatywnych efektów tak lubianych przez posiadaczy smartfonów. PIP Camera - bo tak program zgłasza się po instalacji w smartfonie - jest przede wszystkim narzędziem do twórczego przerabiania cyfrowych fotografii poprzez zestaw wbudowanych szablonów i filtrów. W praktyce oznacza to, że w ciągu kilku sekund uzyskujemy efekt, który - gdyby nad nim pracować tradycyjnymi metodami - wymagałby godzin pracy grafika.

Warta uwagi
PIP kamera

Twórcy nazywają tę aplikację edytorem zdjęć, ale to błąd. Jest to raczej program do kreatywnego modyfikowania fotografii, a nie ich edycji. Efekty potrafią naprawdę zaskoczyć, zatem dla osób, które chciałyby zaimponować znajomym - w sam raz.

PIP Kamera to program, w którym efekty zasadniczo (choć nie tylko) opierają się na jednym schemacie: obraz w obrazie. Stąd też zwrot PIP w nazwie, czyli Picture in Picture. Jednak znajdziemy w tej aplikacji znacznie więcej niż tylko proste kolaże fotograficzne. Twórcy zdecydowali się na wbudowanie w program PIP Kamera wielu szablonów do kreatywnego modyfikowania zdjęć. Większość z nich polega na tym, że zdjęcia są przetwarzane w taki sposób, jakby wykonujący je użytkownik kadrował interesującą go scenę przez przezroczysty przedmiot, np. butelkę, szklankę z przejrzystym napojem, kroplę wody czy kryształowe serce. Banał? Być może, jednak z pewnością wielu użytkownikom smartfonów efekty dostępne w PIP Kamera spodobają się.

Szkoda tylko, że w korzystaniu z aplikacji przeszkadzają reklamy, na tyle "wmiksowane" w interfejs, że na pierwszy rzut oka trudno rozróżnić, co jest treścią sponsorowaną, a co właściwym elementem sterującym, czy wywołującym określoną funkcję. Ale od czego jesteśmy my? Sprawdziliśmy to i naszymi spostrzeżeniami dzielimy się niżej. 

PIP Kamera - zdjęcie przez szkiełko

Większość głównego ekranu aplikacji to reklamy; użyteczne funkcje ukryto pod niektórymi ikonkami.

Po uruchomieniu aplikacji na ekranie zobaczymy przede wszystkim reklamy. Choć na pierwszy rzut oka program PIP Kamera (czy też Camera, jak widać w samym interfejsie) wygląda jak typowy produkt nastawiony przede wszystkim na zalanie użytkownika przekazem reklamowym, to nie zrażajmy się tym od razu. Aplikacja oferuje pokaźny zestaw fotograficznych funkcji: filtrów, efektów, czy narzędzi edycyjnych. Przede wszystkim zwracamy uwagę, że funkcjonalnymi elementami ekranu głównego programu jest sześć ikonek widocznych w centralnej jego części: Klasyka, PaintLab, Kolaż, Aparat oraz Magazyn. Każda z nich prowadzi do odrębnego zestawu kreatywnych narzędzi i funkcji edycyjnych. Prześledźmy je po kolei zaczynając od tego, co kryje ikonka Klasyka.

Po wybraniu tego efektu aplikacja automatycznie uruchomi moduł aparatu w smartfonie od razu nakładając jeden z dostępnych efektów (domyślnie jest to efekt "szklanej butelki" pokazany na centralnym zrzucie ekranu na powyższej ilustracji). Możemy wybrać jeden z dostępnych szablonów już podczas kadrowania zdjęcia, wskazując po prostu odpowiedni z kafelków widocznych pod zmodyfikowanym obrazem rejestrowanym przez obiektyw w smartfonie. Również już po wykonaniu zdjęcia możemy zmienić efekt, wybierając któryś z kafelków na karcie Moduł. Oprócz tego, ta część aplikacji pozwala nam twórczo zmodyfikować pierwszy plan oraz tło uzyskanego zdjęcia - wystarczy wybrać opcje na kartach Pierwszy planTło. Gdy efekt będzie zadowalający, wystarczy wskazać widoczne w górnej części ekranu polecenie Zapisz, a fotografia zostanie zapisana w pamięci urządzenia. PIP Kamera umożliwi nam również udostępnienie zmodyfikowanej fotografii . Po wybraniu ikonki Udostępnij możemy przekazać zdjęcie znajomym za pośrednictwem wybranej usługi, czy aplikacji zainstalowanej w naszym smarfonie (mail, chmura, Facebook, MMS itp.).

PIP Kamera - malarz w smartfonie

Część efektów jest dostępna za dodatkową opłatą, ale ich ilość w bezpłatnym wydaniu jest całkiem wystarczająca.

Zanim przejdziemy do opisu kolejnego modułu, jedna uwaga dotycząca reklam. Otóż niektóre efekty dostępne są w programie za opłatą, zwykle ich ikony są dodatkowo oznaczone, co pozwala je odróżnić od tych darmowych. Twórcy jednak proponują rozwiązanie, które przez dobę od instalacji aplikacji umożliwia doposażenie aplikacji PIP Kamera w pełny zestaw efektów za darmo. Nie dajmy się na to nabrać. Po wskazaniu Unlock for free będziemy zmuszeni do instalacji mnóstwa niepotrzebnych i przeładowanych reklamami aplikacji. Szkoda miejsca w pamięci smarfonu i czasu. Jeżeli aplikacja nam się naprawdę spodoba, lepiej wydać nieco ponad 5 zł.

Wracając do modułu PaintLab - tutaj znajdziemy efekty malarskie. Po wykonaniu zdjęcia i wskazaniu jednej z ikon w dolnej części ekranu nasza fotografia zostanie przekształcona w coś, co przypomina ilustrację namalowaną/naszkicowaną konkretną techniką. Za pomocą poziomego suwaka separującego edytowaną fotografię od przewijalnej poziomo listy efektów  możemy określić ich siłę. W górnej części ekranu (na środku) widoczna jest ikona kubła z farbą. Za jej pomocą możemy wybrać, czy po nałożeniu efektu chcemy pozostawić zestaw barw zintegrowany z wybranym efektem malarskim, czy też ma on być zastosowany z kolorami pochodzącymi z oryginalnego zdjęcia. Po akceptacji efektu (przycisk w górnym, prawym rogu ekranu) możemy - jak poprzednio - zapisać zmodyfikowany obraz w pamięci urządzenia oraz ewentualnie udostępnić go dalej.

PIP Kamera - czas na kolaż

PIP Kamera pozwala błyskawicznie przygotować kolaż z maksymalnie 10 zdjęć.

Kolejnym modułem opisywanej aplikacji jest narzędzie do szybkiego tworzenia kolaży fotograficznych, czyli twórczych kompozycji składających się z kilku (co najmniej dwóch; maksymalnie dziesięciu) zdjęć. Moduł ten uaktywnimy z głównego ekranu aplikacji po wskazaniu ikonki Kolaż. Pracę zaczynamy od wybrania z pamięci smartfonu zdjęć - poprzez dotknięcie miniatur, które mają stanowić materiał źródłowy dla tworzonej kompozycji. Następny etap wygląda podobnie jak w poprzednich modułach, w górnej części ekranu widzimy wybrane przez nas zdjęcia w domyślnie ustawionej kompozycji, natomiast poniżej mamy na karcie Style wyświetlony panel dostępnych szablonów. Aplikujemy je wskazując wybraną ikonkę palcem. Gdy już zdecydujemy się na jakiś wariant kompozycji, możemy ją jeszcze zmodyfikować korzystać z opcji dostępnych na kartach Efekty oraz Tło. Pierwsza z nich pozwala nam np. na zmianę grubości ramek poszczególnych zdjęć, dodanie cieni pod poszczególnymi fotografiami, zaokrąglenie narożników itp. Z kolei Tło to po prostu możliwość zastąpienia białego tła kolażu wymyślnym wzorkiem, których zestaw wbudowano w opisywany program. Efekt możemy - jak poprzednio - zapisać i udostępnić dalej.

PIP Kamera - kreatywny aparat

Filtry, naklejki, wstawki tekstowe, upiększanie twarzy i wiele więcej potrafi moduł Aparat.

Po wskazaniu w głównym ekranie aplikacji ikonki Aparat wywołamy funkcję robienia zdjęć - tak jak w standardowej aplikacji do obsługi aparatu w smartfonie. Jednak PIP Kamera udostępnia nam znacznie więcej możliwości. Możemy wybrać jeden z licznych efektów kolorystycznych zmieniających barwy na fotografii. Ponadto, po zaaplikowaniu jakiegoś efektu (lub po pozostawieniu domyślnej kolorystyki zdjęcia) w dolnej części ekranu zobaczymy pasek ikon, za pomocą którego możemy nałożyć na edytowaną ilustrację dodatkowe filtry graficzne, umieścić na zdjęciu naklejkę (zestaw naklejek jest również wbudowany w program), dodać tekst - tworząc np. jakże popularne dziś memy - a także przycinać zdjęcie czy zmieniać jego parametry. To ostatnie działanie, dostępne po wskazaniu ikonki Dostosuj oferuje całkiem szeroki zestaw manipulatorów edycyjnych, od regulacji poziomów barwnych (Levels), poprzez balans bieli, kontrast, nasycenie, ostrość aż po zwiększenie szczegółów w cieniach czy najjaśniejszych elementach zdjęcia. Całkiem imponujący zestaw ustawień - na tyle zajmujący, że prawie zapomnieliśmy o reklamach. Niestety, co jakiś czas potrafi w aplikacji wyskoczyć pełnoekranowa reklama - na szczęście można ją szybko wyłączyć bez - częstego w wielu "bezpłatnych" grach - oczekiwania na możliwość wyłączenia planszy.

PIP Kamera - okładkowe szaleństwa

Ostatni moduł aplikacji pozwala umieścić zmodyfikowaną fotografię na niby-okładce.

Ostatni moduł programu dostępny jest po wskazaniu na ekranie głównym ikonki Magazyn. Skąd ta nazwa? Otóż twórcy programu przygotowali zestaw graficznych szablonów, które pozwalają użytkownikowi umieścić jego własne zdjęcie w kompozycji przypominającej reklamę prasową lub okładkę jakiegoś kolorowego czasopisma. O ile użyteczność takiego rozwiązania jest mocno wątpliwa - bo nie da się zmodyfikować zdefiniowanych w poszczególnych szablonach napisów i efektów, to graficznie wygląda to całkiem dobrze i jesteśmy pewni, że część użytkowników aplikacji na pewno sprawdzi jak to jest być na "okładce pisma". Aplikowanie efektu wygląda analogicznie jak w przypadku pozostałych modułów opisywanego programu: najpierw wybieramy zdjęcie, które ma stanowić motyw przewodni tworzonej "okładki", a następnie z poziomo przewijalnej listy widocznej w dolnej części ekranu, wybieramy interesujący nas efekt. Rezultat tradycyjnie możemy zapisać i ewentualnie udostępnić innym.

PIP Kamera - podsumowanie

Mimo sporego bagażu reklam w aplikacji, PIP Kamera jest programem zdecydowanie wartym zainteresowania każdego, kogo pasjonują twórcze edytowanie zdjęć wykonanych smartfonem. Aplikację możemy polecić zwłaszcza miłośnikom selfie, bo do tego typu zastosowań program jest przede wszystkim przeznaczony, co zresztą sugerują liczne ikony efektów zawierające właśnie twarze poddane działaniu jakiegoś filtru graficznego. PIP Kamera to prosta w obsłudze aplikacja dająca sporo zabawy ze zdjęciami, a rezultaty potrafią być naprawdę ciekawe.

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować