Marek Kowalski | 31 stycznia 2017, 16:27

Jak znaleźć bezpieczny parking? Dzięki aplikacji TransParking dla Androida

Aplikacja dla kierowców? Owszem, ale tym razem nie będziemy zajmować się darmowymi nawigacjami dla Androida. TransParking jest rozwiązaniem mającym pomóc przede wszystkim kierowcom ciężarówek w odnalezieniu dobrego, bezpiecznego parkingu, na którym nie tylko będą wolne miejsca, ale i znajdą się różne udogodnienia, jak np. toaleta, prysznic, czy dostęp do WiFi. Niedawny zamach terrorystyczny w Berlinie, gdzie pierwszą jego ofiarą był polski kierowca TIR-a, ponownie wznowił publiczną dyskusję na temat bezpieczeństwa zawodowych kierowców i bezpiecznych miejsc do parkowania. TransParking pomoże znaleźć dobrze wyposażony i chroniony parking, gdy tachograf woła o przerwę.

Znalezienie dobrego miejsca do parkowania oznacza większe bezpieczeństwo. TransParking ma naszym zdaniem duże szanse, by zagościć na dłużej w smartfonach zawodowych kierowców ciężarówek. Choć dysponują już oni komunikacją radiową i systemami nawigacyjnymi, to udzielane przez bezpłatną aplikację informacje o najbliższych parkingach, wolnych na nich miejscach oraz udogodnieniach i środkach bezpieczeństwa wdrożonych w danej lokalizacji, mogą decydować o tym, gdzie bezpiecznie można się zatrzymać.

Warta uwagi
TransParking

Bezpłatna aplikacja dla kierowców zawodowych, zwłaszcza pojazdów o masie powyżej 3,5 tony. Program pokazuje najbliższe parkingi dla ciężarówek, jednocześnie informując o wolnych miejscach i innych udogodnieniach na parkingach (prysznic, wifi, toaleta itp.)

TransParking jest przydatnym narzędziem dla każdego zawodowego kierowcy pojazdów ciężarowych podróżującego po europejskich drogach. Warto jednak pamiętać, że użyteczność TransParking jest tym większa, im więcej kierowców aktywnie korzysta z programu, dodając do niego informacje z własnych obserwacji (nowe parkingi, wolne na nich miejsca, dostępne udogodnienia). Aby zachęcić kierowców do umieszczania użytecznych informacji, za wstawienie nowych danych, dodanie ocen czy komentarzy na temat konkretnych parkingów kierowca może otrzymać punkty i rywalizować w wewnątrzaplikacyjnym rankingu. TransParking potrafi również działać bez dostępu do internetu, dzięki czemu otrzymujemy informacje również, gdy z telefonu korzystamy offline.

TransParking - informacje o parkingach

Program domyślnie wyświetla informacje o najbliższych parkingach dla ciężarówek, opierając wskazania na odczycie lokalizacji w smartfonie kierowcy.

Po instalacji TransParking zachęca użytkownika do założenia konta w usłudze o tej samej nazwie i zalogowania się w aplikacji. Wyświetlany jest także krótki przewodnik informujący o funkcjach programu. Czy trzeba się rejestrować w TransParking? Niekoniecznie, ale ten krok umożliwi kierowcy dodawanie nowych elementów i jednoczesne gromadzenie punktów. Niemniej z TransParkingu można korzystać również bez rejestracji.

Aplikacja standardowo wyświetla dane na temat miejsc parkingowych znajdujących się najbliżej naszego pojazdu. Ponieważ jest to program przygotowany z myślą o kierowcach aut o masie własnej przekraczającej 3,5 tony, wskazania programu informują o parkingach, na których znajdują się m.in. miejsca dla ciężarówek, busów i autobusów. Dla każdego parkingu dostępnego w bazie TransParking otrzymamy informacje na temat dostępnych w danym miejscu udogodnień, takich jak np. toaleta, prysznic, wifi, jadłodajnia, oświetlenie, czy monitoring. Jeżeli którykolwiek z użytkowników aplikacji korzysta w danym momencie z konkretnego parkingu i oznaczy w TransParkingu jego zajętość, pozostali kierowcy znajdujący się w pobliżu, również otrzymają informacje na temat tego czy są wolne miejsca.

Niemniej dostępność tych informacji zależy to od zaangażowania samych kierowców. Podobnie jest z wbudowanym w aplikację systemem ocen oraz opinii. To sami kierowcy używający programu powinni uzupełniać dane na temat odwiedzonych parkingów, a skorzystają na tym wszyscy pozostali. Zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać wybrane parkingi do własnej listy ulubionych, mogą również edytować dane na temat konkretnego miejsca, a także zgłaszać fałszywe informacje.

TransParking - wyszukiwanie parkingów

Kierowca może przed wyruszeniem w trasę sprawdzić, gdzie po drodze są odpowiednie parkingi i jak są wyposażone.

Zawodowi kierowcy pokonują rocznie setki tysięcy kilometrów, zatem wyświetlanie informacji tylko o najbliższych parkingach to za mało. TransParking ma wbudowaną wyszukiwarkę parkingów, działającą w dwóch trybach. W pierwszym możemy szukać odpowiedniego parkingu w określonym promieniu od wskazanego przez nas miejsca. Domyślnie jest to aktualna lokalizacja odczytana ze smartfonu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wyszukać parkingi znajdujące się w pobliżu dowolnego miejsca w Europie. Drugi tryb aktywujemy po wybraniu opcji Szukaj na trasie. Wtedy zaczynamy od zdefiniowania trasy przejazdu i wyboru maksymalnej odległości od wytyczonej trasy. 

Parking z toaletą, z punktem medycznym, czy monitoringiem i bankomatem? TransParking ułatwi znalezienie miejsc spełniających wybrane kryteria.

Opcjonalnie możemy również ustawić filtrowanie wyników względem konkretnych, interesujących nas udogodnień (np. wyłącznie oświetlone i monitorowane parkingi z prysznicem, wifi, toaletą). Program wyświetli wynik na mapie zaczynając od parkingu spełniającego ustalone kryteria, położonego najbliżej początkowego punktu trasy. Aplikacja dla każdego wybranego miejsca wyświetla również przycisk Nawiguj, jednak TransParking nie ma wbudowanej nawigacji. Wciśnięcie wspomnianego przycisku powoduje uruchomienie jakiejkolwiek innej aplikacji nawigacyjnej zainstalowanej na smartfonie i ustawienie w niej automatycznie wybranego parkingu jako miejsca docelowego. Jeżeli na trasie znajdziemy parking, którego nie ma w bazie, możemy go dodać, za co otrzymamy dodatkowe punkty. Znacznie więcej punktów zbierzemy za polecenie TransParkingu znajomym.

TransParking w domyślnej konfiguracji ma uaktywnione pobieranie danych przez sieć komórkową, również w roamingu, jednak można te funkcje wyłączyć.

Warto też wiedzieć, że nie musimy mieć programu stale widocznego na ekranie. W ustawieniach aplikacji mamy możliwość włączenia tzw. pływającej ikonki. Będzie ona stale widoczna na pulpicie Androida pokazując kierunek i odległość do najbliższego parkingu.

TransParking - podsumowanie

Pomysł bardzo dobry, ale trzeba pamiętać, że faktyczna użyteczność tej aplikacji jest zależna od stopnia zaangażowania jej użytkowników - kierowców ciężarówek korzystających z europejskich parkingów.  Im więcej osób będzie umieszczać dane w bazie programu, tym lepiej dla wszystkich.

Komentarze
truckeronroad.com
27 kwietnia 2017, 20:55
Przydatna aplikacja. Warto mimo to również zasięgnąć informacji od innych kierowców. Zwłaszcza w kwestii bezpieczeństwa. Szerokości...
Edytowane przez autora (2017.04.27, 20:56)
1
Zaloguj się, by móc komentować