Jakub Szczęsny | 9 stycznia 2017, 17:25

Czy dziś jest smog? Sprawdź poziom zanieczyszczeń powietrza smartfonem z aplikacją Kanarek

Jaki jest poziom zanieczyszczeń powietrza? Czy dziś znów jest smog? Można to sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy smartfon z Androidem i aplikacja do sprawdzania poziomu zanieczyszczeń powietrza nazwana Kanarek. Sprawdzicie, jaki jest aktualnie smog w Warszawie, Krakowie, Kielcach i wszystkich innych rejonach kraju, gdzie znajdują się stacje badawcze Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jeśli więc zastanawiacie się, czy można bezpiecznie wyjść na dwór, najpierw warto z niej skorzystać.

 

Polecamy
Kanarek

Aplikacja Kanarek to świetne narzędzie dla osób, które chcą sprawdzić jakość powietrza. Program zbiera dane ze stacji badawczych należących do GIOŚ i prezentuje dane w bardzo przejrzysty sposób. 

Kanarek jest bardzo prostą i przejrzystą aplikacją dla systemu Android. Jak twierdzi twórca, w przygotowaniu jest również wariant dla sprzętów z iOS na pokładzie – ten powinien pojawić się w ciągu najbliższego tygodnia. W programie możliwe jest podejrzenie aktualnych wyników pomiarów jakości powietrza dla wszystkich stacji badawczych operowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Informacje są prezentowane z rozbiciem na poszczególne grupy aerozoli zawieszonych w atmosferze. Dzięki temu, jesteśmy w stanie ocenić od razu, czy z powietrzem w naszym mieście jest wszystko w porządku.

Interfejs Kanarka

Kanarek prezentuje dane o jakości powietrza w bardzo prosty i przystępny sposób

Program obsługuje również powiadomienia push i informuje kiedy w pobliżu naszej lokalizacji zostały znacząco przekroczone normy stężeń konkretnych pyłów w powietrzu. Ta funkcja z pewnością przyda się nie tylko rodzicom dbającym o swoje dzieci, ale również alergikom, astmatykom oraz wszystkim cierpiącym na choroby układu oddechowego.

Użytkownik programu Kanarek otrzymuje również dostęp do mapy, na której prezentowane są wszystkie stacje badawcze należące do GIOŚ. Miejsca pomiaru oznaczane są odpowiednimi kolorami, które stanowią również informację dla użytkownika o jakości powietrza na danym obszarze. Najkorzystniejsze odczyty znaczy się odcieniami zieleni, natomiast najgorsze – czerwieni. Aplikacja charakteryzuje się bardzo szybkim działaniem. Twórca Kanarka dokonał tego za pomocą własnego serwera, który gromadzi dane z GIOŚ. Dzięki temu, użytkownik nie musi każdorazowo łączyć się z mocno obciążoną infrastrukturą inspektoratu – robi to za niego znacznie szybszy serwer należący do programu Kanarek.

Interfejs Kanarka

Prostota i przejrzystość to nie jedyne zalety Kanarka. Użytkownik otrzymuje sporo możliwości konfiguracji programu, a także przewodnik po niebezpiecznych substancjach. 

Dla osób niezorientowanych w rodzajach zanieczyszczeń powietrza, twórca aplikacji przygotował również krótki przewodnik. W jego ramach, użytkownik może zapoznać się ze specyfiką prezentowanych w aplikacji szkodliwych aerozoli. Sekcja ustawień pozwala na ustalenie częstotliwości aktualizacji danych, zarządzanie powiadomieniami push oraz określenie progów niebezpiecznych dla konkretnych stężeń substancji. Możliwe jest również ustawienie widżetu z odczytami danej stacji badawczej.

Michał Tajchert, twórca aplikacji, zapowiada, że w najbliższym czasie powinny pojawić się nowe funkcje w aplikacji Kanarek. W planach jest zintegrowanie programu z Google Now oraz Android Wear. Niewykluczone, że w zasobach pojawią się informacje o pomiarach ze stacji nienależących do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, co pozytywnie wpłynęłoby na dywersyfikację danych.

>>Przeczytaj także: Smog - maska przeciwsmogowa - co jest ważne przy wyborze

Polecamy
Kanarek

Aplikacja Kanarek to świetne narzędzie dla osób, które chcą sprawdzić jakość powietrza. Program zbiera dane ze stacji badawczych należących do GIOŚ i prezentuje dane w bardzo przejrzysty sposób. 

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować