Sylwia Zimowska | 20 marca 2017, 23:47

AcDisplay - Alternatywa dla Ambient Display na Androida

Wiele nowych smartfonów z wyświetlaczami AMOLED wyposażonych jest w funkcję Ambient Display, która odpowiada za wyświetlanie aktywnych powiadomień na zablokowanym ekranie. Dzięki takiemu mechanizmowi możemy szybciej odczytać notyfikacje - nie musimy odblokowywać urządzenia, by uzyskać dostęp do ważnych dla nas wiadomości. Posiadacze starszych smartfonów nie muszą rezygnować z tej przydatnej funkcji - wystarczy zainstalować alternatywną aplikację - AcDisplay. Zobaczcie jak sprawdza się ona w praktyce.

Nadal czytasz artykuły o aplikacjach na Androida na komputerze? Ułatw sobie życie i zainstaluj MobiRadar - naszą nową aplikację o wszystkim co z Androidem związane. Znajdziesz w niej najlepsze poradniki, zestawienia i inne ciekawe artykuły. Dzięki MobiRadar będziesz używał tylko najlepszych aplikacji.

MobiRadar - najlepsze aplikacje

Ekrany AMOLED mają to do siebie, że nie aktywują pikseli w kolorze czarnym. Dlatego funkcja Ambient Display, która wyświetla proste powiadomienia na tle czarnej tapety nie wpływa znacząco na zużycie baterii. Rozwiązanie to jest przydatniejsze niż standardowa dioda LED informująca o nowych notyfikacjach. Smartfon z Ambient Display wystarczy  bowiem podnieść lub wysunąć z kieszeni, żeby uzyskać bardziej dokładne informacje (np. liczbę otrzymanych maili czy nieodebranych połączeń). Możliwość ta przydaje się chociażby w sytuacji, w której chcemy dyskretnie zajrzeć do smartfona (np. w kinie) lub w momencie kiedy mamy zajęte ręce (np. podczas gotowania).

Polecamy
AcDisplay

Aplikacja służąca do wyświetlania powiadomień w stylu Ambient Display. Dzięki niej wybrane notyfikacje wyświetlają się automatycznie na czarnym tle przy zablokowanym ekranie oraz po podniesieniu smartfona.

Wygodne, prawda? Jeśli Wasz smartfon nie obsługuje takiej funkcji (standardowo znajduje się ona w menu Ustawienia -> Wyświetlacz) warto skorzystać z alternatywy w postaci aplikacji AcDisplay. Aplikacja ta nie tylko przynosi opisane wyżej rozwiązanie, ale również posiada szereg darmowych opcji modyfikacyjnych, za które twórcy konkurencyjnego oprogramowania każą sobie płacić - ustawimy priorytet notyfikacji, powiadomienia, którymi nie będziemy zainteresowani, kolor animacji,  czy funkcję harmonogramu, która pozwoli nam czasowo zawiesić aplikację np. w godzinach nocnych, by zaoszczędzić baterię.

AcDisplay - interfejs aplikacji

AcDisplay - interfejs aplikacji

Po lewej: ekran główny aplikacji. Po prawej: efekt aktywnej aplikacji.

AcDisplay posiada bardzo minimalistyczny interfejs, ale początkowa konfiguracja ustawień może sprawić trudność z uwagi na mnogość dostępnych rozwiązań. Po zainstalowaniu aplikacji musimy wyrazić zgodę na dostęp aplikacji do powiadomień systemowych. By aktywować główną funkcję aplikacji - czyli efekt wspomnianego wcześniej Ambient Display - wystarczy zaznaczyć opcję "włącz" dostępną w głównym ekranie AcDisplay. Od teraz gdy otrzymamy powiadomienie, wygaszony ekran smartfona zapali się na kilka sekund obrazując godzinę, datę i ikonki dotyczące nowych notyfikacji.

By efekt był ciekawszy zalecamy odwiedzić najpierw ustawienia, które widoczne są w górnym, prawym narożniku. Dzięki nim będziemy mogli skonfigurować aplikację do swoich potrzeb i wykorzystać jej maksymalny potencjał. 

 AcDisplay - ustawienia funkcjonalności

AcDisplay - ustawienia trybu aktywnego i blokady

Ustawienia dwóch głównych funkcjonalności - trybu aktywnego i ekranu blokady

Dla najlepszego efektu warto włączyć dwa tryby aplikacji. W trybie aktywnym korzysta ona z sensorów smartfona i wybudza go tylko wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujemy np. gdy wyciągamy go z kieszeni. W menu możemy też wybrać dodatkowe zasady działania aplikacji. Warto skorzystać z funkcji "Włącz, gdy nie ma powiadomień", która sprawi, że ekran wyświetli nam chociażby zegar i datę oraz z funkcji wyłączania przy niskim poziomie baterii. Przydatna jest także ostatnia opcja "Pomachaj, żeby wybudzić", która sprawia, że wywołanie ekranu z notyfikacjami dostępne będzie po przejechaniu palcem po czujniku zbliżeniowym - nawet wtedy, gdy ekran będzie zablokowany. 

Tryb blokady z kolei jak sama nazwa wskazuje pozwala aplikacji wyświetlać ekran powiadomień na systemowym trybie blokady. Notyfikacje wyświetlą się zawsze, gdy klikniemy w przycisk blokady. Niestety rozwiązanie to ma pewien minus. Jeśli korzystamy z systemowej blokady smartfona w dowolnej formie (hasło, symbol, PIN, odcisk palca) to nakładka AcDisplay zawsze wyświetlać się będzie "nad" nim. To zaś oznacza, że nawet wtedy, gdy w ustawieniach Androida zaznaczymy, by powiadomienia nie wyświetlały się na ekranie blokady, to w dalszym ciągu wyświetlą się one na ekranie AcDisplay. Postronna osoba, która weźmie do rąk naszego smartfona będzie mogła zobaczyć nasze powiadomienia, a co gorsza nagłówki e-maili.

AcDisplay - ustawienia wyświetlania

AcDisplay - ustawienia wyświetlania

Pamiętajmy, że choć program oferuje możliwość ustawienia tła użytkownika, to najwydajniejszym rozwiązaniem jest docelowa, czarna tapeta.

Oprócz wspomnianych wyżej trybów w menu ustawień znajdziemy także konfigurator interfejsu. To w tym miejscu zmienimy wszelkie efekty wizualne aplikacji. Jeśli nie zależy nam na oszczędzaniu energii możemy np. wybrać dowolny obraz z pamięci naszego urządzenia, który zastąpi nam docelowe, czarne tło. Możemy tu także zmienić rozmiar ikon, określić, czy ekran ma prezentować stan baterii, a także wybrać kolor okręgu, czyli animacji pojawiającej się przy każdej nowej notyfikacji. 

AcDisplay - określanie notyfikacji i podsumowanie

AcDisplay - powiadomienia

Warto określić, w których godzinach wyświetlanie notyfikacji ma być nieaktywne.

W ustawieniach aplikacji warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka aspektów. W zakładce "Powiadomienia" możemy zaznaczyć, czy chcemy, by smartfon wybudzany był za każdą nową notyfikacją, czy jedynie wtedy, gdy sami podniesiemy urządzenie. W tym samym miejscu określimy też jaki rodzaj powiadomień interesuje nas najbardziej - czy zależy nam tylko na nieodebranych połączeniach i komunikatach alarmowych, czy chcemy także otrzymywać notyfikacje informacyjne, np. o stanie pogody. Dodatkowo w "ustawieniach aplikacji" możemy wybrać dowolny program, a następnie zaznaczyć, czy życzymy sobie powiadomień przez niego wysyłanych.

W zakładce "więcej" z kolei włączymy różnego rodzaju opcje dotyczące działania AcDisplay. Możemy zaznaczyć, by działał on także w trybie ładowania, wyświetlał widżety multimedialne, a także określić godziny nieaktywności. Ta ostatnia funkcja pozwoli nam zaoszczędzić baterię podczas np. snu. Ostatnią możliwością jest wybranie akcji, która ma się aktywować po wykonaniu gestu np. przesunięcia z prawego rogu ekranu do środka. Może to być zwykłe odblokowanie ekranu, uruchomienie aparatu lub klawiatury telefonu. 

AcDisplay to z pozoru niewielka aplikacja, która usprawnia działanie powiadomień. Działa stabilnie, a szereg opcji konfiguracyjnych pozwala na dokładne określenie preferencji użytkownika. Szkoda jedynie, że nakładka czasami zakłóca działanie diody LED - musimy zatem sami odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wolimy kolorowy sygnał świetlny, czy bardziej konkretne notyfikacje. Przydałoby się także, by twórcy poprawili tryb blokady ekranu pod kątem prywatności użytkownika. 

MobiRadar - najlepsze aplikacje

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować