Marek Kowalski | 18 lutego 2016, 17:10

Windows 10 bliżej biznesu - Microsoft prezentuje smartfony Lumia 650 z tym systemem

Liczba instalacji systemu Windows 10 systematycznie rośnie dzięki coraz większej rzeszy użytkowników decydujących się na aktualizację starszych wersji Windows na swoich komputerach. Zgodnie z informacją publikowaną przez producenta tego systemu obecnie działa on już w ponad 200 mln urządzeń na całym świecie. Niemniej Microsoft życzyłby sobie również migracji biznesu w kierunku Windows 10. Argumentem przemawiającym za zwiększeniem udziału systemu Windows 10 na rynku tak konsumenckim, jak i biznesowym, jest wprowadzenie na rynek nowej grupy smartfonów Microsoftu: Lumia 650.  Mieliśmy okazję uczestniczyć w prezentacji nowych urządzeń działających pod kontrolą Windows 10.

Zaciszne wnętrze Bazaru Kocha, spokojnego bistro na warszawskiej Mokotowskiej zamieniło się dziś rano w miejsce prezentacji najnowszego - jak to określili przedstawiciele firmy - "dziecka" koncernu Microsoft: smartfonu Microsoft Lumia 650, zgrabnego urządzenia z 5-calowym ekranem OLED i baterią 2000 mAh. Nas zajmują jednak bardziej sprawy software'owe, zatem...

Zaprezentowane urządzenie pracuje oczywiście pod kontrolą systemu Windows 10, a to oznacza wbudowane funkcje zabezpieczające zarówno samo uwierzytelnianie użytkownika jak i transmisję danych. Np. funkcja Windows Hello umożliwia logowanie się do telefonu i odblokowywanie ekranu za pomocą skanu tęczówki użytkownika. Wystarczy spojrzeć na ekran smartfonu, a urządzenie wykona skan, a odczytane dane zostaną kryptograficznie przetworzone i wykorzystane do uwierzytelnienia danej osoby jako właściciela. Mechanizm ten wymaga odpowiedniego poziomu ochrony i w przypadku nowych urządzeń Microsoft jest to realizowane w taki sposób, iż biometryczne "hasło" użytkownika przechowywane jest w fizycznie zaszyfrowanym układzie TPM (Trusted Platform Module) wbudowanym w smartfon.

Dwie prezentowane wersje kolorystyczne smartfonów Microsoft Lumia 650.

Lumia 650 w całej okazałości. O Windows 10 wielokrotnie już pisaliśmy, również w kontekście wykorzystania tego systemu operacyjnego na urządzeniach mobilnych, właśnie takich jak zaprezentowany dziś smartfon. Oprócz systemu nabywcy otrzymują również pakiet dodatkowych narzędzi i usług: Office 365, OneDrive, nowe, charakterystyczne dla Windows 10 aplikacje do obsługi poczty i kalendarza (integrujące się z wykorzystywanymi w firmach systemami powiadomień, terminów, kalendarzy itp.). 

Lumia 650  w przeciwieństwie do droższych modeli Lumia 950 i Lumia 950 XL nie obsługuje trybu Continuum. Oznacza to, że najnowszego smartfonu Microsftu nie da się wykorzystać jako przenośnego terminala umożliwiającego pracę na "stacjonarnym" systemie operacyjnym po podłączeniu odpowiedniej przystawki, monitora i klawiatury. W tym przypadku przystawki warunkującej działanie znanej z Windows 10 funkcji Continuum podłączyć się nie da.

Wiele osób brak Continuum traktuje jako wadę - zwłaszcza w kontekście zastosowań biznesowych, ale trzeba też pamiętać, że dzięki temu iż Lumia 650 pracuje na systemie Windows 10 użytkownik otrzymuje tak naprawdę gotowe środowisko pracy.

Smartfon Lumia 650 będzie dostępny u operatorów i autoryzowanych dystrybutorów na początku marca br. w rekomendowanej cenie 999 złotych. Ponadto od kwietnia do sprzedaży ma trafić również wersja DualSIM (z miejscem na dwie karty SIM - na ekranie startowym Windows 10 mamy wtedy niezależne ikonki telefonu i wiadomości dla każdej karty).

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować