Krzysztof Pojawa | 11 kwietnia 2015, 12:57

Smart Mirrors najlepszy w Imagine Cup 2015 - relacja z krajowych finałów konkursu Microsoftu

Kategoria World Citizenship - projekt Photon

W kategorii World Citizenship zwycięzcą okazał się zespół Toast and Brains z Politechniki Białostockiej, który przygotował projekt Photon - innowacyjny system nauki dzieci programowania, a przede wszystkim logicznego (i algorytmicznego) myślenia.

Imagine Cup 2015 - Photon

Tym, czym Photon różni się od innych systemów nauki programowania dla dzieci, jest mały robot, na którym każdy użytkownik może testować napisane przez siebie programy. Co więcej, autorzy projektu zdają sobie sprawę, że ciężko jest zainteresować dzieci jakimkolwiek pomysłem, jeśli nie wprowadzi się do niego elementu zabawy. Stąd właśnie pomysł, żeby robot był nie tylko swoistą platformą testową, ale też głównym elementem rywalizacji z innymi. Wyposażono go więc w umiejętność walki i ścigania się. Niezwykle istotny w projekcie jest też fakt, iż Photon nie od razu może wykorzystać wszystkie swoje umiejętności - są one odblokowywane wraz z nabywaniem nowych umiejętności i rozwiązywaniem kolejnych zadań programistycznych przez dziecko. Mówiąc najprościej - im więcej coraz trudniejszych zadań młody użytkownik Photona rozwiąże, tym jego robot będzie lepiej walczył i szybciej się poruszał, co zdecydowanie zwiększy jego szanse w rywalizacji z innymi Photonami.

Imagine Cup 2015 - Photon

W najbliższych tygodniach, po wprowadzeniu przez zespół pewnych poprawek konstrukcyjnych i funkcjonalnych (np. zamiana komend tekstowych na bardziej zrozumiałe dla najmłodszych użytkowników obrazki) otrzymamy Photona do testów. Jednak już teraz możemy zaryzykować stwierdzenie, że ten projekt ma dużą szansę na międzynarodowy sukces.

Kategoria Gry - projekt Bandbarian

W kategorii Gry zwyciężył projekt Bandbarian, przygotowany przez reprezentujący Uniwersytet Lódzki zespół Serious English Name.

Imagine Cup 2015 - Bandbarian

Dość prosta, przygotowana na silniku Unity gra mobilna, w której nasz bohater-wojownik walczy z innymi użytkownikami aplikacji, ma jednak jedną, bardzo istotną cechę. Rozwoju umiejętności naszej postaci dokonujemy ćwicząc. Ale nie w grze, tylko w rzeczywistości. Każda aktywność fizyczna użytkownika, mierzona za pomocą smart-opaski z czujnikiem ruchu (co ważne, możliwe jest wykorzystanie praktycznie każdej opaski dostępnej na rynku) podnosi poziom postaci w Bandbarian. A więc jeśli chcemy, żeby nasz bohater był coraz silniejszy, sami musimy również wykazać się aktywnością fizyczną. A jako, że ruch - pod każdą postacią - jest obecnie bardzo modny, wróżymy Bandbarian świetlaną przyszłość, jednakże pod warunkiem odpowiedniego marketingu i szerokiego rozreklamowania gry. Jednocześnie musimy zauważyć, że choć właśnie te elementy wydają się być kluczem do sukcesu projektu, to w swojej prezentacji zespół potraktował je nieco po macoszemu.

Imagine Cup 2015 - Bandbarian

Niezależnie od tego już niebawem przeprowadzimy i opublikujemy bardzo dokładny test Bandbarian - mamy nadzieję, że po jego sprawdzeni aplikacji w praktyce będziemy mieć o niej przynajmniej tak samo dobre zdanie, jak teraz.

Kategoria Innowacje - projekt Smart Mirrors

Najciekawsza, ale jednocześnie najszersza i najtrudniejsza kategoria konkursowa przyniosła największe – bardzo pozytywne zaskoczenie. Warszawsko-poznańska drużyna Smart Mirrors z projektem o tej samej nazwie swoją prezentacją dosłownie wbiła wszystkich w fotele.

Imagine Cup 2015 - Smart Mirrors

Dojrzałość, pomimo bardzo młodego wieku twórców, a kompleksowość przygotowania propozycji stała na poziomie nieosiągalnym dla pozostałych, nawet zwycięskich uczestników Imagine Cup 2015. Czym jest Smart Mirrors? Są to lusterka motocyklowe, automatycznie dopasowujące swoje ustawienie do pozycji i ułożenia ciała motocyklisty, zdecydowanie zwiększając bezpieczeństwo jazdy, zwłaszcza przy dużych prędkościach. Określenie pozycji kierowcy dokonywane jest poprzez smartfon lub – w zależności od wybranej wersji Smart Mirrors – czujnik laserowy zamontowany na kierownicy, a specjalnie przygotowana aplikacja steruje ustawieniem lusterka lub lusterek. Co istotne, samo lusterko jest nie tylko proste w montażu (co pozwala zrobić to samodzielnie, bez konieczności odwiedzania warsztatu), ale też po prostu ładne, a jak jest to ważne, może potwierdzić chyba każdy motocyklista.

W tej chwili projekt jest praktycznie gotowy do masowej produkcji i rozpoczęcia wdrażania na szeroką skalę – jego twórcy chcą pozyskać do współpracy serwisy motocyklowe, a także producentów motoryzacyjnych, dzięki czemu Smart Mirrors mogłyby być dostępne już w fabrycznie nowych jednośladach.

Smart Mirrors – powtórzymy – zaprezentowany został w najbardziej profesjonalny sposób. Porywające wystąpienie konkursowe było pełne nie tylko gładkich haseł przedstawiających ideę, ale też szczegółów technicznych, projektowych i biznesowych. Widać, że Ci młodzi ludzie wiedzą bardzo dokładnie, co i w jaki sposób chcą osiągnąć. Zdaniem wielu obserwatorów tegorocznej edycji konkursu, była to najlepsza prezentacja całej wieloletniej historii polskiego Imagine Cup i jest jednym z głównych faworytów do zwycięstwa również w ogólnoświatowej rywalizacji. Potwierdzają to również zdobyte nagrody – zespół Smart Mirrors, poza zwycięstwem w swojej kategorii konkursowej, otrzymał także aż pięć nagród specjalnych, w tym również wyjątkową nagrodę imienia wieloletniego kapitana konkursu, Tadeusza Golonki, dla projektu o największym potencjale biznesowym.

Imagine Cup 2015 - Smart Mirrors

W najbliższym czasie zespół Smart Mirrors przekaże nam do testów swój produkt, będziemy mogli więc sprawdzić go w rzeczywistym działaniu i ocenić, czy jest on tak samo dobry, jak dobrze został przedstawiony podczas konkursu.

Komentarze
marta.kopanicka
13 kwietnia 2015, 09:19
świetnie! innowacyjność młodych Polaków jest naprawdę niezwykła! dobrze, że mają siłę i pomysły do działania, teraz trzeba im dać narzędzia! bo finansowanie swoich pasji nie musi być trudne http://cenabiznesu.pl/-fundusze-na-start-f...od-czego-zaczac
0
Zaloguj się, by móc komentować