Krzysztof Pojawa | 11 kwietnia 2015, 12:57

Smart Mirrors najlepszy w Imagine Cup 2015 - relacja z krajowych finałów konkursu Microsoftu

Krajowy etap tegorocznego, organizowanego przez Microsoft konkursu Imagine Cup dobiegł końca. Zwycięzcy będą teraz walczyć o prawo do występu w światowych finałach konkursu, a przegrani - mamy nadzieję, że wyciągną naukę z porażki i w kolejnych edycjach rywalizacji zaprezentują się z jeszcze lepszej strony, niż w tym roku. Które zespoły okazały się najlepsze, kto wygrał Imagine Cup w Polsce i czy wśród laureatów jest zespół mający realne szanse na sukces podczas światowych finałów konkursu? O tym wszystkim przeczytacie w naszej relacji.

Imagine Cup 2015 - finały krajowe

Finałowa rywalizacja w każdej z konkursowych kategorii, w której wzięły udział po dwie najlepsze drużyny z każdej z nich, nie była - mówimy to z żalem - tak emocjonująca, jak mogliśmy się tego spodziewać. Pomimo, iż Imagine Cup może być doskonałym punktem wyjścia do osiągnięcia technologicznego i biznesowego sukcesu, to część finalistów sprawiała wrażenie, jakby już sam fakt dotarcia do ostatniego etapu konkursu był dla nich całkowicie wystarczający. Nie mówimy już o takim drobiazgu, jak przygotowanie i przedstawienie prezentacji projektu w taki sposób, aby zmieściła się ona w wyznaczonym czasie - to wydawało nam się oczywiste, jak się jednak okazało, nie w każdym przypadku słusznie. Jednak zdecydowanie większym minusem znacznej części finałowych prezentacji był brak ich komplementarności. W tegorocznej edycji Imagine Cup dużo większy niż dotychczas nacisk położony był na biznesową stronę innowacji, co niestety w części konkursowych projektów nie znalazło odzwierciedlenia. O ile od strony technologicznej były one wykonane w sposób zdecydowanie profesjonalny, o tyle marketingowo, sprzedażowo i finansowo duża część z nich stała na co najwyżej przeciętnym poziomie. Tymczasem to właśnie odpowiednie opracowanie mocnego fundamentu biznesowego stanowi o trwałości każdego, nawet najlepszego technologicznie przedsięwzięcia.

Kwestii biznesowych dotyczyły także w znacznej części pytania, jakie poszczególnym zespołom zadawali członkowie jury. I po raz kolejny potwierdziło się, że wiele polskich uczelni przygotowuje znakomitych inżynierów, informatyków, elektroników czy designerów, nie ucząc ich jednak biznesowego podejścia do posiadanych umiejętności. Naszym zdaniem to właśnie było jednym z głównych powodów, dla których znakomite technologicznie projekty nie rozwiązywały niestety rzeczywistych problemów ich użytkowników i nie dawały zbyt dużej szansy na zmianę ich w realny biznes; spełniały jedynie techniczne lub informatyczne ambicje ich twórców. Szkoda, gdyż mamy wrażenie, że wystarczyłoby niewiele, żeby każdy z nich mógł w szybkim czasie zmienić się w sprawnie działający biznes.

Dlaczego o tym piszemy? Chcielibyśmy, żeby wszystkie finałowe zespoły zaprezentowały najwyższy możliwy poziom. Taki, który spowoduje, że jurorzy będą mieli poważny problem z wyborem zwycięzców, a my - ze wskazaniem faworytów konkursu. Gdyby tak było, oznaczało by to, że polscy studenci nie tylko mają głowy pełne nowatorskich pomysłów, ale też potrafią je zamienić w przemyślany i dający dużą szansę na sukces model biznesowy. To z kolei pozwoliłoby mieć na dzieje, że w niedługim czasie w Polsce zaczną pojawiać się na większą skalę nowoczesne firmy, oferujące innowacyjne produkty i usługi nie tylko na krajowym, ale też globalnym rynku. Mamy nadzieję, że w kolejny krajowy finał Imagine Cup będzie tym, w którym wszystkie rywalizujące drużyny pokażą projekty doskonałe pod każdym, również biznesowym względem.

Ten cierpki wstęp nie oznacza jednak, że w trakcie tegorocznych finałów żaden z zespołów nie przygotował satysfakcjonującej prezentacji. Wręcz przeciwnie - projekty kilku drużyn były opracowane naprawdę dobrze, a jeden z finalistów zaprezentował się w sposób, który - i nie jest to wyłącznie nasza opinia - stawia go w roli jednego z faworytów światowego finału Imagine Cup. Nic więc dziwnego, że to właśnie te drużyny zostały zwycięzcami w swoich kategoriach. Przyjrzyjmy się im.

Komentarze
marta.kopanicka
13 kwietnia 2015, 09:19
świetnie! innowacyjność młodych Polaków jest naprawdę niezwykła! dobrze, że mają siłę i pomysły do działania, teraz trzeba im dać narzędzia! bo finansowanie swoich pasji nie musi być trudne http://cenabiznesu.pl/-fundusze-na-start-f...od-czego-zaczac
0
Zaloguj się, by móc komentować