Marek Kowalski | 19 września 2015, 00:08

Pizzaportal.pl i drony - techniczna rewolucja w dostarczaniu pożywienia na wynos?

Wyobraźcie sobie taką scenkę: wylegujecie się wygodnie na plaży, ale coś byście przekąsili. Wyciągacie zatem smartfon i za pomocą odpowiedniej aplikacji (jakiej, o tym za chwilę powiemy) wybieracie najpierw kuchnię pasującą do waszego dzisiejszego nastroju, a następnie dokonujecie selekcji posiłku, na który macie największą chrapkę. Płatność zrealizowana online, zamówienie potwierdzone online i przez kilka minut możecie jeszcze cieszyć się promieniami słońca, do czasu aż przez ułamek sekundy tarczę naszej dziennej gwiazdy przetnie nadlatujący dron. Sześciowirnikowa maszyna w charakterystycznych, czerwonych barwach ląduje z waszym posiłkiem. Fikcja? Nie, dostawy dronem to nie tylko domena amerykańskiego Amazona, pomysł na wykorzystanie dronów ma też popularna w Polsce usługa internetowa: PizzaPortal.pl. 

Pizzaportal.pl to rozwiązanie doskonale znane wszystkim zapracowanym, którzy nie mają czasu, ochoty, miejsca, umiejętności (niepotrzebne skreślić) by samodzielnie przygotować odpowiednio zbilansowany, pożywny i ciepły posiłek.

Interfejs mobilnej aplikacji Pizzaportal.pl - tu w wersji dla systemu Android. Banalnie prosta i intuicyjna obsługa to część zalet, aplikacja nie byłaby jednak tak popularna, gdyby nie skuteczność i szybkość dostarczania pożywienia.

Co prawda żywność dowożona nie zawsze jest zbilansowana, ale nie będziemy tu rozprawiać o walorach odżywczych zamawianych potraw, lecz o tym w jaki sposób zamawia się je dziś i jaką wizję zamawiania proponuje nam Lech Kaniuk, prezes PizzaPortal.pl. O przyszłości usługi internetowej PizzaPortal.pl, skojarzonych z usługą aplikacji mobilnych (PizzaPortal.pl jako jedna z nielicznych usług internetowych umożliwiających zamawianie posiłków przez internet oferuje aplikacje na wszystkie trzy najważniejsze platformy mobilne: Android, iOS oraz mobilny Windows) mieliśmy okazję dowiedzieć się na zorganizowanej przez włodarzy serwisu konferencji prasowej. Podczas konferencji miało również miejsce pierwsze w naszym kraju dostarczenie żywności za pomocą drona ;-) 

Jak widać dron z żywnościową paczką dostarczaną przez PizzaPortal.pl cieszył się atencją przybyłych na konferencję, cokolwiek wygłodniałych ;-) dziennikarzy.

Cenny ładunek przenoszony przez drona zbliża się do oznaczonego lądowiska. Z podanych nam informacji wynika, że używane przez serwis PizzaPortal.pl drony to sześciowirnikowe maszyny ważące 5 kg zdolne do przenoszenia ładunku o masie nieprzekraczającej 2 kg. Z jednej strony to niewiele, ale z drugiej, pamiętajmy że mowa o posiłku (pojedynczych zamówieniach) zamawianym na odległość. Do takich celów podany udźwig jest w zupełności wystarczający.

Byliśmy ciekawi, czy transport dronem nie wpłynął na jakość pożywienia. Jednak lot maszyny przy sprzyjającej aurze (w dniu prezentacji aura była wyjątkowo sprzyjająca, nadspodziewany upał jak na wrzesień) jest nawet bardziej stabilny niż tradycyjny transport drogowy. W każdym razie zestaw kanapek stanowiący przykładowe zamówienie dotarł bez większych uszczerbków.

Czas na istotne szczegóły. Wprowadzenie dronów do służby w ramach usługi PizzaPortal.pl nie oznacza, że już jutro będziecie mogli zobaczyć na niebie nad swoją posesją czy biurem, zniżający lot dron z zamówionym obiadem. Od strony technicznej nie byłoby problemu, ale pozostają kwestie prawne związane z dopuszczeniem do ruchu wszelkich statków powietrznych i wymagania jakie są nakładane na tego typu obiekty. W istocie w pobliżu lotnisk (np. lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Okęciu) żaden dron nie ma prawa oderwać się od ziemi, o ile nie zostanie zgłoszony jako oficjalny statek powietrzny (wraz z trasą przelotu, warunkami przelotu, obsługą itp., itd.). Najpierw drony zostaną wprowadzone celem usprawnienia łańcucha dostaw i mają być wykorzystywane do przenoszenia ładunków pomiędzy placówkami gastronomicznymi a pośrednimi punktami odbioru (np. kierowcami). Zresztą idea dostarczania pożywienia za pomocą dronów na odległości mierzone w kilometrach, to wciąż jednak domena przyszłości. Dron wykorzystywany przez PizzaPortal.pl ma zasięg ok. 1,5 km, ale wymaga sterowania optycznego, tzn. operator musi cały czas widzieć maszynę, którą steruje. Co prawda jest możliwe wykorzystanie dronów w pełni autonomicznych, ale to znów wymaga odpowiednich uprawnień (BVLOS), w każdym razie, jak zapewnili przedstawiciele - najpierw sprzęt latający usprawni łańcuch dostaw. Według danych przedstawionych przez Lecha Kaniuka, dyrektora zarządzającego PizzaPortal.pl, ponad 1/3 osób zamawiających żywność online zwraca uwagę przede wszystkim na czas dostarczenia posiłku. Użycie dronów ma zauważalnie skrócić czas dostaw - ale sprzęt ten będzie wykorzystywany tylko w tych miejscach, gdzie faktycznie może przynieść zauważalne korzyści w usprawnieniu oferowanych usług.

Zresztą powszechne wykorzystanie dronów w roli "automatycznych dostarczycieli żywności" napotyka jeszcze jedną przeszkodę. W końcu gdyby dostawy faktycznie były realizowane za pomocą dronów, to istnieje obawa, że niektórzy klienci bardziej zainteresowali by się nie tyle przywiezionym posiłkiem, co... samym dronem.

Na koniec jeszcze nadwiślańska panorama z dronem PizzaPortal.pl w roli głównej. Jak Wam się podoba pomysł wykorzystania dronów w połączeniu z całym, zinformatyzowanym dziś procesem zamawiania i dostarczania żywności? Dajcie nam znać w komentarzach.

Urządzeniem mobilnym, które wykorzystywaliśmy podczas testowania i korzystania z mobilnej aplikacji Pizzaportal.pl na platformę Android był smartfon HTC One (E8) z zainstalowanym systemem Android 4.4.2 KitKat.

Urządzenie dostarczyła firma:

 

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować