Marek Kowalski | 29 kwietnia 2015, 17:01

Microsoft Build 2015 - Windows 10, Azure, Hololens, Office, Outlook - nowości Microsoftu! Relacja na żywo

Relacja na żywo!

17:25 - Witamy Was serdecznie, dziennikarze już grzecznie usadzeni na swoich miejscach, scena rozjaśniona pastelowym oświetleniem, w tle nastrojowa muzyka - jak na prywatce przed naprawdę niezłą imprezą ;-)

17:28 - Z ciekawostek, na scenie, obok urządzeń z Windows zobaczyliśmy iPada, z pewnością pląsa gdzieś tu niejeden Android - może dziś dowiemy się, czy faktycznie będzie możliwość uruchamiania aplikacji Androida w Windows 10? Jeszcze chwila cierpliwości, przed nami 2,5 godziny technologicznego show.

17:30 - Godzina "zero" wybiła, ale jeszcze każą nam czekać.

17:33 - Wciąż tylko muzyka w tle i oświetlenie, purpura, fiolety, błękity to przeważające dziś barwy w Moscone Center.

17:35 - Ocho, coś się zaczyna dziać... Już chwileczkę, już za momencik...

17:36 - Zmiana muzyki na znacznie bardziej dynamiczną, a na scenie pojawia się nie kto inny lecz... Satya Nadella. CEO Microsoftu.

17:37 - Nadella is soo exciting, ilością nowości jakie Microsoft zamierza przedstawić zgromadzonej publiczności i całemu światu na tej właśnie konferencji - no zobaczymy :)

17:38 - Szef Microsoftu prezentuje jeden z pierwszych kodów opracowanych przez dwóch założycieli Microsoftu - Paula Allena i Billa Gatesa.

17:40 - Nadella odwołuje się do przeszłości, wskazując na wiele cech wspólnych przeszłości ze stanem dzisiejszym. Deweloperzy wciąż są podstawą każdej technologicznej firmy, a ich znaczenie będzie tylko rosnąć.

17:41 - Dla tych, którzy mają wątpliwości, na powyższym obrazku jest pierwszy produkt Microsoftu - BASIC.

17:43 - Nadella opowiada o swoich spotkaniach ze studentami-programistami z całego świata. 

17:44 - Nadella zaprasza na scenę Davida Williama Hearna - współtwórcę StaffPad - innowacyjnego sposobu tworzenia muzyki dla Surface'a za pomocą Surface Pena, czyli wirtualnego pióra.

17:45 - Czas na krótką demonstrację:

 17:45 - Dawid za pomocą pisaka po prostu komponuje, jego zapis nutowy jest od razu przetwarzany w muzykę.

 17:46 - Tej aplikacji nie znajdziemy na iPada, nie dlatego że nie chciano jej zrobić, ale ze względu na brak obsługi natywnego urządzenia wskazującego, cyfrowego pisaka. Tak przynajmniej mówi Dawid.

17:47 - Pierwszy slajd:

Dawida już pożegnaliśmy, na scenie ponownie Nadella, opowiada o tym, jak bardzo Microsoft chce zbudować "inteligentną chmurę" - cokolwiek mogłoby to znaczyć.

17:50 - Na scenę wchodzi Scott Guthrie, szef działu Cloud and Enterprise. Tradycyjnie w czerwonej koszulce polo.

17:52 - Guthrie opowiada o skali działań w chmurze - od pojedynczych projektów realizowanych przez pojedynczych ludzi, po działania o zasięgu globalnym.

17:54 - Imponująca jest także ilość projektów, kilka liczb:

17:55 - Guthrie wymienia firmy korzystające z chmury Microsoftu: Samsung, Ford, NBC, NFL, Xerox i wiele więcej.

 17:56 - Na scenie Ben Golub, autor Dockera.

17:58 - Docker to rozwiązanie integrujące w chmurze dwa wydawałoby się różne światy - Linuksa i Windows. Oczywiście w chmurze.

17:59 Gdyby można streścić jego wypowiedź, należałoby napisać: Microsoft frontend, Linux backend.

 18:00 Teraz będzie trochę kodowania, wykłada sam Mark Russinovitch, twórca znakomitych narzędzi SySinternals.

18:01 Mark preezentuje jak za pomocą kontenerów nodejs i Minecrafta (Java), w połączeniu z Dockerem... tada! Utworzyć gotowy serwis.

 

18:02 - Jedno nie ulega wątpliwości, w każdej kości czujemy że to konferencja dla programistów ;-)

 18:04 - Na scenę wraca Scott Guthrie informując o dostępności wieloplatformowego oprogramowania programistycznego.

18:06 - Co to oznacza w praktyce? Możliwość programowania w .NET i za pomocą Visual Studio pod... Linuksem, a także na Makach :)

18:08 - Guthrie opowiada o udanym wdrożeniu Azure przez firmę 3M, która dzięki rozwiązaniom w chmurze i aplikacji dostarczanej poszczególnym sprzedawcom osiągnęła znaczne oszczędności i zwiększyła zyski.

18:09 - Guthrie zwraca uwagę na automatyczną skalowalność rozwiązań w chmurze, dzięki czemu nawet pojedynczy programista może łatwo sprawdzić swój projekt, w jaki sposób kod zachowa się pod obciążeniem, np. takim jakie generują klienci e-sklepów przed Bożym Narodzeniem ;-). tymczasem na scenie Scott Hanselman:

18:09 Hanselman opowiada o Azure App Services, czyli możliwości praktycznego wykorzystania usług Azure bezpośrednio w tworzonych aplikacjach.

Jako przykład zaprezentował gotową aplikację wirtualnego e-sklepu z dodaną dzięki modułom Azure wizualizacją obiektów 3D. Programista nie musi w ogóle projektować interfejsu do obsługi 3D, wiąże jedynie kod programu z istniejącą usługą Azure obsługującą wyświetlanie tego typu obiektów w aplikacji webowej.

18:12 Hanselman prezentuje elastyczność interfejsu, niezależnie od rozmiaru okna aplikacji (tablet, komputer, smartfon) wszystkie elementy interfejsu są dynamicznie skalowane.

 18:14 - Patrząc na to, co prezentuje Hanselman nie sposób odnieść wrażenia, że programowanie przestaje być kodowaniem, a zaczyna przypominać zabawę w dość wyrafinowane klocki, obiekty reprezentujące gotowe i w pełni funkcjonalne porcje kodu.

 18:16 - Najciekawsze jest jednak to, czego Hanselman używał to projektowania aplikacji dla Windows. Tak, oto kod Visual Studio działający na Maku.

18:18 - To nie wszystko, Visual Studio w Ubuntu? Proszę bardzo:

Wygląda na to, że Microsoft dopiął swego, programiści mogą tworzyć kod w Visual Studio Code niezależnie od platformy systemowej z jakiej korzystają.

18:20 - Visual Studio Code będzie dostępny dla każdego już dziś. Za darmo!

18:22 - Należy jednak pamiętać, że VSC to tylko edytor, komercyjny Visual Studio 2015 pozostaje w pełni kompleksowym środowiskiem IDE.

18:23 Obecny na scenie Scott Guthrie chwali się że AccuWeather, popularna usługa dostarczająca na całym świecie informacji o pogodzie przeprowadziła się z serwerów Amazon (AWS) na Azure.

18:24 Guthrie opowiada o usługach danych funkcjonujących w Azure.

18:25 - Usługi bazodanowe w Azure

Na niebiesko zaznaczone są usługi Microsoftu

Każdego dnia w Azure jest tworzonych 160 tysięcy baz danych SQL.

18:27. Przerwa na wideo podsumowujące informacje o Azure. A my zaprzaszamy na kolejną stronę.

Komentarze
mikimouse
29 kwietnia 2015, 20:38
Ja również dziękuję za relację. Miło było znowu spędzić z wami czas.
1
rops
30 kwietnia 2015, 16:07
Ciekawe co z tego wyjdzie. Windows 10 zapowiada się bardzo dobrze, ale 8 była bardzo udana i niestety nie przełożyło się to na jakość ani ilość aplikacji. Sam miałem lumię 1320, ale pomimo zalet telefonu i systemu, w wyniku braku aplikacji zdecydowałem się wrócić do Androida. Jeśli chodzi o desktop to na 100% kupię 10, bo uważam, że w porównaniu do konkurencji (hehe) jest najlepszy.
1
.:Proxy:.
1 maja 2015, 01:46
W jakim celu tyle wykrzykników? Brzmi to, co najmniej jak pierwsze lądowanie człowiek na Księżycu - a to przecież, tylko kolejny Windows... Marketingowców odrobinę poniosło ;)
Edytowane przez autora (2015.05.01, 01:49): ort
0
Zaloguj się, by móc komentować