Marek Kowalski | 29 kwietnia 2015, 17:01

Microsoft Build 2015 - Windows 10, Azure, Hololens, Office, Outlook - nowości Microsoftu! Relacja na żywo

Już dziś, o godzinie 17:30 czasu polskiego rozpocznie się organizowana przez Microsoft prezentacja otwierająca tegoroczną konferencję Microsoft Build 2015. Choć teoretycznie jest to wydarzenie przeznaczone dla programistów, to zgodnie z ideą promowaną przez sam Microsoft dziś każdy użytkownik nowoczesnych technologii, a przede wszystkim współczesnych, bardzo rozbudowanych aplikacji jest w jakimś stopniu "programistą". Producent najpopularniejszego systemu operacyjnego na świecie z pewnością życzyłby sobie, aby rzesza programistów, zwłaszcza tych tworzących aplikacje na platformę Windows, była jak największa, dlatego liczymy na oszałamiający pokaz technologiczny i mnóstwo nowości. W końcu jakoś tych programistów trzeba do siebie przekonać, prawda? ;-)

Korzystając z chwili czasu jaka nam została do otwarcia sali konferencyjnej w The Moscone Center, największym centrum wystawienniczym w San Francisco, spróbujmy tradycyjnie już zabawić się w prognostyków i przewidzieć jakie tematy będą poruszane na prezentacji otwierającej trzydniową konferencję Microsoft Build 2015.

Windows 10

To, że Microsoft poda nowe informacje na temat najnowszego swojego dzieła - systemu operacyjnego Windows 10 jest więcej niż pewne. Być może dowiemy się wreszcie, jaka będzie oficjalna data rynkowej premiery tego produktu, bez domniemywań czy chodzi o koniec lipca, czy może początek sierpnia. Wiele osób spodziewa się już podania konkretnego terminu, tym bardziej, że zakładając faktyczny rynkowy debiut "dziesiątki" w najbliższe wakacje, czasu pozostało już niewiele. 

Bardzo możliwe że Terry Myerson, szef działu Windows w Microsofcie wyjaśni również pojawiające się ostatnio w Sieci pogłoski dotyczące rzekomego zaoferowania wszystkim "insidersom" - czyli użytkownikom aktualnie testującym wydanie Windows 10 Technical Preview - bezpłatnej wersji gotowej kompilacji systemu Windows 10. Mówiąc wprost - testerzy Windows 10 mają ponoć - tak głoszą plotki - otrzymać finalną wersję systemu bezpłatnie, niezależnie od tego czy już posiadają jakąś licencję na wcześniejsze wersje Windows (wtedy to żadna nowina) czy też nie (a to już byłoby ciekawostką). Szczerze pisząc nieco wątpimy w taki rozwój wypadków, gdyż udostępnienie bezpłatnej licencji testerom oznaczałoby najprawdopodobniej olbrzymi popyt na wciąż dostępną bezpłatnie wersję testową Windows 10 Technical Preview, chyba że Microsoft zdecyduje się - wraz z ogłoszeniem takiej informacji - na zablokowanie rejestracji kont dla kolejnych testerów. To z kolei wydaje się nielogiczne, zwłaszcza że wciąż gromadzone są dane testowe i wciąż publikowane są kolejne kompilacje wersji Technical Preview.

Być może dowiemy się także znacznie więcej na temat tego, jak Microsoft wyobraża

Project Spartan, czyli?

Możliwe że już niebawem poznamy także oficjalną nazwę przeglądarki, która - przynajmniej na maszynach przeznaczonych do zastosowań domowych, zastąpi w roli przeglądarki WWW mocno już wysłużonego Internet Explorera.

Możliwe, że oprócz nazwy dowiemy się jeszcze innych ciekawostek związanych z nową przeglądarką Microsoftu - w końcu przeglądarka to bardzo istotny składnik współczesnego ekosystemu aplikacji, a dla wielu użytkowników jest praktycznie najczęściej wykorzystywanym w codziennej pracy i w zastosowaniach domowych programem.

HoloLens

Nowe informacje na temat futurystycznej platformy przestrzennej, zbudowanej w oparciu o urządzenie HoloLens to kolejny pewnik Builda 2015. Jeszcze przed konferencją Microsoft zapewniał, że zdradzi istotne szczegóły na ten temat. Pamiętajmy, że HoloLens to nie tylko urządzenie - przestrzenne, półprzezroczyste okulary 3D nakładające na rzeczywisty obraz wirtualną rzeczywistość - ale również cały ekosystem związany z przestrzennym interfejsem. To wirtualne środowisko pracy.

Bardzo możliwe, że deweloperzy będą mogli otrzymać już fizycznie urządzenia do testów, co pozwoli na budowę aplikacji wykorzystujących to innowacyjne środowisko. Czy jednak tak będzie? O tym przekonamy się niebawem.

Internet Rzeczy

Biorąc pod uwagę jak wiele Microsoft inwestuje w automatycznie łączący się z Siecią sprzęt, trudno byłoby oczekiwać, że temat Internet of Things, będzie na największej technologicznej konferencji tej firmy zupełnie pominięty.

Być może dodane zostaną jakieś szczegóły dotyczące ogłoszonej już wcześniej przez Microsoft dostępności bezpłatnej wersji Windows 10 na platformę sprzętową Raspberry Pi 2? Tak, na tym mikroskopijny sprzęcie widocznym na powyższej fotografii ma działać Windows 10.

Windows (Phone), a także iOS i Android

Microsoft swoimi ostatnimi działaniami (choćby publikacją mobilnych wersji Office'a) udowodnił, że praktycznie wszystkie liczące się na rynku platformy mobilne traktuje równie poważnie. Nie udało się zdobyć prymatu na rynku systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych, zatem rozsądnym wyjściem jest oferowanie produktów software'owych również posiadaczom androidofonów i sprzętu Apple'a. Choć oczywiście tematem głównym Builda bedzie platforma Windows, to bardzo możliwe, że poznamy również ciekawostki związane z współpracą oprogramowania Microsoftu z innymi platformami.

To oczywiście nie wszystko, przed nami 150 minut technologicznych innowacji. Czas przekonać się czym Microsoft zaskoczy nie tylko programistów, ale i wszystkich użytkowników nowoczesnych technologii. Zostańcie znamy, relację (zacznie się na kolejnej stronie) rozpoczynamy równo o 17:30! Uwaga techniczna - pamiętajcie o odświeżaniu strony z relacją (klawisz F5), gdyż będzie ona tworzona na żywo.

Komentarze
mikimouse
29 kwietnia 2015, 20:38
Ja również dziękuję za relację. Miło było znowu spędzić z wami czas.
1
rops
30 kwietnia 2015, 16:07
Ciekawe co z tego wyjdzie. Windows 10 zapowiada się bardzo dobrze, ale 8 była bardzo udana i niestety nie przełożyło się to na jakość ani ilość aplikacji. Sam miałem lumię 1320, ale pomimo zalet telefonu i systemu, w wyniku braku aplikacji zdecydowałem się wrócić do Androida. Jeśli chodzi o desktop to na 100% kupię 10, bo uważam, że w porównaniu do konkurencji (hehe) jest najlepszy.
1
.:Proxy:.
1 maja 2015, 01:46
W jakim celu tyle wykrzykników? Brzmi to, co najmniej jak pierwsze lądowanie człowiek na Księżycu - a to przecież, tylko kolejny Windows... Marketingowców odrobinę poniosło ;)
Edytowane przez autora (2015.05.01, 01:49): ort
0
Zaloguj się, by móc komentować