Krzysztof Pojawa | 19 listopada 2014, 17:58

IBM Verse - nowy klient poczty od IBM ma ułatwić życie pracownikom

IBM zaprezentował nowy, będący jeszcze w fazie zamkniętych testów program pocztowy skierowany przede wszystkim, choć nie wyłącznie dla użytkowników biznesowych, nazwany IBM Verse. Podczas kameralnej, zorganizowanej dla bardzo wąskiego, czteroosobowego grona czołowych polskich dziennikarzy technologicznych konferencji mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska nowemu oprogramowaniu, które łączy w sobie intuicyjnego klienta poczty, kalendarz i managera zadań z mocno rozwiniętymi funkcjami komunikacyjnymi i społecznościowymi.

Jeśli ktokolwiek z naszych czytelników miał okazję pracy na słynnym już oprogramowaniu Lotus Notes, ten wie, że system ten, choć udostępniający zaawansowaną funkcjonalność, był - nazwijmy to dyplomatycznie - dość surowy i niezbyt przyjazny w obsłudze. Być może właśnie to jest powodem, że przeciętny pracownik spędza na obsłudze maili blisko 20% czasu pracy, a w przypadku managerów wskaźnik ten jest jeszcze wyższy. Spowodowane jest to koniecznością częstego przekopywania się przez dziesiątki bądź setki wiadomości, które w danym momencie są absolutnie nieistotne. 

IBM Verse

Ten problem - sami znamy go doskonale - ma być w IBM Verse rozwiązany dzięki algorytmom, które automatycznie, na podstawie zachowań użytkownika, przypisywać będą ważność wiadomości i zadań, co pozwoli na wyświetlanie w pierwszej kolejności informacji najbardziej istotnych. Dodatkowo oprogramowanie bedzie uczyło się zachowań i reakcji użytkowników na poszczególne typy maili lub tasków i na tej podstawie dostosowane zostaną proponowane działania. Co to dokładnie oznacza? Twórcy IBM Verse skorzystali ze znanej już w starożytnej Grecji zasady boskiej liczby, która - jeśli ktoś tego jeszcze nie wie - wynosi 3. I z różnymi formami trójki użytkownicy oprogramowania będą mieli często do czynienia. Przykład - na podstawie dotychczasowych zachowań uzytkownika przy nowym mailu będą wyróżnione trzy funkcje, z których - zdaniem IBM Verse - najprawdopodobniej będzie chciał on skorzystać. Oczywiscie pozostałe działania również bedą dostępne, acz już mniej wyraźnie. 

Cała filozofia obsługi wiadomości również jest dość interesujaca. Przede wszystkim maile nie są pogrupowane według tematów, a według osób. Często bywa tak, że w mailu dotyczącym konkretnego tematu omawia się też inne sprawy, wynikające choćby z wcześniejszej korespondencji. To powoduje, że odszukanie pojedynczej wiadomości na podstawie tematu bywa niemożliwe. W przypadku grupowania na podstawie osób jest to juz zdecydowanie łatwiejsze. 

Spodobała nam się możliwość bardzo prostego, wymagającego jednego kliknięcia myszką, zablokowania wyświetlania wybranych konwersacji. Kiedy może się to przydać? Choćby wtedy, kiedy wysyłamy do naszego pracownika mail z pochwałą za dobrze wykonane zadanie (np. zamknięcie kontraktu) jednocześnie wysyłając go do wiadomości całego świata w firmie. Co wtedy? Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że po chwili będziemy mieć w naszej skrzynce odbiorczej setki wiadomości gratulacyjnych dla naszego pracownika. Czy są one nam potrzebne? Nie. Możemy oczywiście stworzyć regułę przenoszącą ją do innego folderu, dzięki czemu nie będzie nam już przeszkadzać, ale możemy też - i tak rozwiązano to w IBM Verse - kliknąć mute i zablokować wyświetlanie konwersacji.  

Nowe oprogramowanie pocztowe od IBM to także sprawiajacy bardzo dobre wrażenie kalendarz. Istotną różnicą w stosunku do innych systemów tego typu jest fakt, że zadania przewidziane na najbliższe godziny widoczne są na ekranie użytkownika w każdym momencie, nie trzeba wchodzić do osobnej zakładki celem sprawdzenia, że pół godziny temu zaczęło się spotkanie, na którym absolutnie musiałem być, ale zapomniałem

Kalendarz w IBM Verse

Funkcje społecznościowe, o których już wspominaliśmy, to między innymi - zacytujmy tu przedstawicieli IBM - praca z ludźmi, nie z mailami. Pierwszy efekt przyjęcia tej zasady - czyli wiadomości grupowane wg osób, a nie tematów - już pokazaliśmy. Co więcej? Wyszukiwanie ludzi i powiadomienia na podstawie zdjęć.

IBM Verse - kontakty

Wystarczy wskazać myszką odpowiednią osobę i od razu pojawiają się przy niej zaproponowane przez IBM Verse ikony odpowiadające poszczególnym funkcjom. Ile ikon, pamiętacie? Oczywiście, trzy. Łatwo też zauważyć, że mamy nieodczytaną wiadomość od któregoś z naszych kontaktów. Przy jego zdjęciu pojawi się czerwona kropka. Wygodne i intuicyjne rozwiązanie.

Kolejną rzeczą, która mocno nas zainteresowała jest możliwość zamiany korespondencji mailowej we wpis na firmowym blogu. Ponownie wystarczy jedno kliknięcie i mail rozpoczynający konwersjację staje się wpisem, a wiadomości z odpowiedziami zamieniają się w komentarze. Oczywiście w wielu sytuacjach nie możemy z tej funkcji skorzystać ze względu na poufność informacji, czasem jednak - jak choćby w przypadku przekazywania pracownikom przez prezesa newsa o utworzeniu nowego działu czy zatrudnieniu kluczowego managera - będzie to najlepsza funkcjonalność, z jakiej można skorzystać. 

Poza podstawową, stacjonarną wersją oprogramowania IBM Verse występować będzie także w odmianach mobilnych. Aplikacje klienckie dostepne będą w pierwszej kolejności kolejności na urządzenia z iOS i Androidem. 

IBM Verse - wersja mobilna

Z zapowiedzi IBM wynika, że otwarte testy Verse rozpoczną się jeszcze w tym roku. Otrzymaliśmy również zapewnienie, że kiedy tylko bedzie to możliwe, otrzymamy oprogramowanie do testów. Wtedy bedziemy mogli przekonać się, jak oprogramowanie spisuje się w rzeczywistym użyciu i czy pierwsze, dobre wrażenie jakie odnieśliśmy utrzyma się w dłuższej perspektywie czasowej.

Ile będzie kosztował IBM Verse? Tego jeszcze niestety nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że w najbliższym czasie - najprawdopodobniej w ciągu trzech miesięcy - dostępna będzie polska wersja językowa oprogramowania. Co jednak z punktu widzenia naszych czytelników może być najważniejsze, można spodziewać się odmiany Verse przeznaczonej dla użytkowników indywidualnych, która dostępna będzie w wariancie freemium, czyli w przypadku podstawowej funkcjonalności - bezpłatnie.

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować