Maciej Gajewski | 24 maja 2017, 15:52

Z Windowsa na Androida – dzięki tym aplikacjom nie będziesz tęsknił

Coraz więcej użytkowników Lumii i innych telefonów z Windowsem przesiada się na urządzenia z Androidem. Ale czy nie zabraknie im usług, do których zdążyli się przyzwyczaić na poprzednim telefonie? Na szczęście te aplikacje są już na Androidzie od dawna. Co więcej, osoby które nigdy z Windowsem nie miały do czynienia również powinni się nimi zainteresować.

Microsoft już jakiś czas temu pogodził się z faktem, że Windows Phone i Windows 10 Mobile nie podbiją rynku. Dlatego też postanowił udostępnić wszystkie swoje aplikacje i usługi na platformach konkurencji, w tym na Androidzie. A warto dodać, że choć Microsoft nie podbił serc klientów swoim telefonami, tak wiele z jego usług to prawdziwe perełki. Dlatego też prezentujemy wam listę wszystkich użytecznych aplikacji od Microsoftu w Sklepie Play. Przydadzą się one nie tylko byłym posiadaczom telefonów z Windows Phone i Windows 10, ale również i wiernym użytkownikom Androida, którzy mogą odnaleźć w aplikacjach od Microsoftu właśnie to, czego szukali.

Translator pozwoli zrozumieć ci każdego. Bez względu na narodowość

Ile znasz języków obcych? Dwa? Trzy? Zero? Nieważne, bo i tak nie znasz ich wszystkich. Na szczęście, zna je usługa Translator od Microsoftu. W pewnym uproszczeniu, to cyfrowy słownik. Ale jego funkcjonalność znacząco wychodzi poza proste tłumaczenie słów.

Translator pozwoli zrozumieć dowolny język i zadziała nawet w roamingu

Polecamy
Translator (Microsoft)

Opracowana przez Microsoft aplikacja tłumacząca pozwala tłumaczyć zarówno tekst, mowę jak i obraz. Program obsługuje ponad 60 języków. Dodatkową zaletą jest możliwość pobrania danych translacyjnych do pamięci urządzenia w celu korzystania z nich offline.

Aplikacja potrafi też tłumaczyć napisy na zdjęciach, a nawet to, co aktualnie widzi w obiektywie aparatu. Przyda się to chociażby w egzotycznej restauracji, bo wystarczy skierować aparat na menu i od razu tajemnicze nazwy potraw brzmią dużo bardziej zachęcająco. Translator obsługuje bowiem nie tylko tekst, ale i mowę. Nie wiemy co ten obcokrajowiec do nas mówi? Poprośmy, by powtórzył to wyraźnie do naszego telefonu, a Translator automatycznie rozpozna język mówiony i przetłumaczy go na polski lub dowolny inny. Co ciekawe, aplikacja działa też bez konieczności łączenia się z internetem. Musimy jednak zadbać o to, żeby zainstalować w pamięci lokalnej naszego urządzenia języki, które chcemy mieć dostępne offline. Funkcja przydatna na wakacjach, gdy każde połączenie z siecią oznacza wysokie opłaty za roaming. Więcej o usłudze Translator od Microsoftu przeczytasz w naszym zestawieniu aplikacji do symultanicznego tłumaczenia.

Microsoft OneDrive pozwoli ci przenieść się do chmury

Wkurza cię to przegrywanie plików, zdjęć, dokumentów i innych danych między wszystkimi twoimi urządzeniami? OneDrive ci w tym pomoże. Dzięki tej aplikacji będziesz miał dostęp do ważnych dla ciebie zasobów cyfrowych gdziekolwiek jesteś i z jakiegokolwiek urządzenia korzystasz. Coś jak Dysk Google, tylko nieco inaczej.

Dzięki Microsoft OneDrive zyskasz dostęp do danych ze wszystkich twoich urządzeń

Polecamy
OneDrive

OneDrive to świetna aplikacja chmurowa Microsoftu, która nie tylko całkiem sprawnie integruje się z Androidem, ale spaja również w sobie inne usługi giganta - również pakiet Office. 

OneDrive autoamtycznie synchronizuje z chmurą wskazane przez ciebie foldery i inne zasoby. Można go na przykład ustawić tak, żeby każde wykonane zdjęcie od razu lądowało w chmurze. Możesz też umieszczać tam dokumenty nad którymi pracujesz, by następnie w łatwy sposób udostępniać je znajomym lub całym grupom współpracowników. OneDrive wykorzystuje też sztuczną inteligencję Microsoftu, żeby automatycznie opisywać i tagować twoje zdjęcia. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę „pies”, a OneDrive wyświetli wszystkie zdjęcia tych czworonogów, jakie kiedykolwiek zrobiłeś. Aplikacja powiadomi cię również za każdym razem, gdy ktoś dokona zmian w udostępnionym przez ciebie dokumencie. Może też, na życzenie, automatycznie sprzątać twój telefon z Androidem, zwalniając jego pamięć przez przenoszenie rzadko używanych plików do chmury. O OneDrive szerzej pisaliśmy w naszym zestawieniu najpopularniejszych usług chmurowych.

OneNote zastąpi ci notatnik

Potrzebujesz przestrzeni, w której będą lądować pomysły, notatki, plany i wszystko to, czego nie masz czasu kategoryzować w dedykowanych konkretnym zadaniom aplikacjach? I najlepiej, by mieć do tego dostęp z dowolnego urządzenia? OneNote jest odpowiedzią na twoje potrzeby.

OneNote to jeden z najlepszych brudnopisów na rynku

Polecamy
OneNote

OneNote to świetna aplikacja do sporządzania notatek prosto od Microsoftu. Świetnie integruje się z pakietem Office!

OneNote to protoplasta wszystkich cyfrowych notesów, takich jak Google Keep czy Evernote. Przydaje się do notatek z wykładów czy spotkań, szkicowania pomysłów i planów. Co ciekawe, aplikacja obsługuje również notowanie za pomocą rysika i potrafi przetwarzać pismo odręczne na tekst cyfrowy. Notatki możemy dzielić na poszczególne notesy, sekcje i znaczniki, by nie pogubić się w tym całym bałaganie. Możemy dołączać do nich przeróżne załączniki, jak zdjęcia i dokumenty. Możemy też współdzielić notesy z innymi osobami, dzięki czemu możemy wspólnie ze znajomymi robić burzę mózgów i pomysłów, lub wykorzystać tę funkcję do bardziej przyziemnych celów, takich jak… lista zakupów czy zadań do wykonania.

Office Lens zamieni twój telefon w skaner

Coraz częściej zamiast wykorzystywać tradycyjne skanery używamy naszych smartfonów i ich aparatów. Problem w tym, że trudno wykonać zdjęcie skanowanego dokumentu tak, żeby wyglądało jak ze skanera. No chyba, że korzystamy z aplikacji Office Lens.

Office Lens przeniesie twoje drukowane dokumenty do chmury

Polecamy
Office Lens

Za pomocą aplikacji Office Lens zmienisz twój smartfon w profesjonalny skaner dokumentów. Program oczywiście korzysta z wbudowanej w telefon kamery, ale potrafi znacznie więcej niż tylko fotografowanie dokumentów. Rozpoznaje układ dokumentu, prostuje perspektywę i wiele więcej.

Office Lens to aplikacja do aparatu w naszym telefonie. Automatycznie wykrywa dokumenty, gdy ,tylko rozpozna je w polu widzenia. Następnie wystarczy kliknięcie w jeden przycisk, a aplikacja nie tylko zrobi mu zdjęcie, ale jeszcze tak poprawi oświetlenie i perspektywę, by efekt końcowy był nieodróżnialny od prawdziwego skanu. Office Lens wyposażony jest w moduł OCR, a to oznacza, że rozpoznaje tekst na skanowanych dokumentach, umożliwiając jego łatwe kopiowanie. Przydaje się to szczególnie przy wizytówkach, które aplikacja rozpoznaje i oferuje dodanie danych osoby z tejże wizytówki do książki kontaktów w naszym telefonie. Skany można zapisywać w plikach JPG, DOCX lub PPTX i następnie zapisać w pamięci urządzenia lub wysłać do usług OneNote albo OneDrive.

Skype, komunikator totalny

Jeżeli szukasz popularnego wśród twoich znajomych komunikatora, który umożliwia wiele rodzajów rozmów, zarówno tekstowych, jak i głosowych czy wideo, to wszystko to, a także wiele więcej zapewni Ci Skype.

Skype łączy na wiele sposobów

Polecamy
Skype

Komunikator pozwalający na rozmowy tekstowe, głosowe i wideorozmowy. Możliwe są na nim zarówno komunikacja jeden na jednego, jak i połączenia konferencyjne. Skype umożliwia też wysyłanie plików naszym kontaktom a także telefonowanie na numery stacjonarne i komórkowe. Oferuje też własną, płatną usługę telefoniczną.

Oprócz wspomnianych wcześniej wideorozmów, z których Skype jest szczególnie znany, komunikator Microsoftu obsługuje również połączenia konferencyjne (do 25 osób). I to z wideo. Oprócz tego można tworzyć czaty tekstowe, w których może uczestniczyć nawet 300 osób. Skype to jednak coś więcej, niż tylko komunikator. To cała sieć komunikacyjna. Za dodatkową, niewielką opłatą możemy z niego wykonywać połączenia na telefony komórkowe i stacjonarne na całym świecie. Oprócz tego, za opłatą, możemy w Skype zamówić własny numer telefonu, na który będzie można do nas dzwonić z tradycyjnych telefonów. W efekcie możemy całkowicie zrezygnować z usług naszego operatora komórkowego, ograniczając jego rolę wyłącznie do dostawcy Internetu.

Xbox, czyli niezbędnik gracza

Grasz na konsoli Xbox One lub na komputerze z Windows 10? Ta aplikacja powinna niezwłocznie zagościć na twoim telefonie lub tablecie. Pozwala ona bowiem zdalnie zarządzać grami, kupować nowe, porozumiewać się ze znajomymi, a także wykonywać wiele innych czynności.

Xbox ułatwi zarządzanie grami, kontaktami z Xbox Live i konsolą Xbox One

Polecamy
Xbox

Xbox to aplikacja do obsługi sieci Xbox Live, a także pozwalajaca na kupowanie gier ze Sklepu Windows. Przyda się również wszystkim posiadaczom Xbox One, obsługuje ona bowiem protokół SmartGlass i pozwala na zdalne łączenie się z konsolą. Nie zabrakło też funkcji społecznościowych, w tym możliwości rozmowy z innymi graczami.

Aplikacja obsługuje bowiem technikę SmartGlass. To oznacza, że może zamienić ona telefon w dodatkowy kontroler do konsoli lub komputera. A pamiętajmy, że znacznie wygodniej pisze się na ekranie telefonu niż za pomocą gamepada. Możemy też używać jej do sterowania aplikacjami na naszym Xboksie, na przykład pauzować odtwarzany film na YouTube czy otworzyć nową kartę w przeglądarce. Aplikacja Xbox pozwala też na zarządzanie naszym profilem w sieci Xbox Live. Dzięki tej aplikacji możemy sprawdzać co się dzieje w naszych klubach, wysyłać prywatne znajomości do znajomych i przeglądać ich strumienie informacji, żeby sprawdzić co nowego u nich słychać.

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować