Tomasz Kurzak | 28 lipca 2016, 00:33

Aktualizacja do Windows 10 za darmo tylko do jutra. Wyjaśniamy dlaczego musisz skorzystać z promocji

Osoby, które planowały przesiadkę na najnowszy system operacyjny Microsoftu, ale nadal tego nie zrobiły powinny się pospieszyć, bo Microsoft daje możliwość darmowej aktualizacji Windows 7 i 8.1 do Windows 10 tylko do 29 lipca. Po tym dniu wszystkie osoby zainteresowane najnowszą wersją Okienek będą musiały ją kupić. W tym poradniku wyjaśnimy dlaczego musisz dokonać uaktualnienia i odpowiemy na kilka najczęściej pojawiających się pytań związanych z aktualizacją.

Jedną z największych niespodzianek związanych z premierą Windows 10 jest promocja pozwalająca posiadaczom Windows 7 i 8.1 zaktualizować swoje systemy operacyjne do najnowszej wersji kompletnie za darmo. Oferta ważna jest przez rok od debiutu Dziesiątki i kończy się już 29 lipca. Dlatego ci, które jeszcze nie zdecydowali się na aktualizację oprogramowania powinni się pospieszyć.

Wiele osób zastanawia się w ogóle czy skorzystać z hojnej oferty Microsoftu. W internecie nie brakuje głosów krytykujących Windows 10, a i sam Microsoft skutecznie obrzydził niektórym użytkownikom możliwość zmiany systemu operacyjnego przez bardzo agresywną politykę przypominania o darmowej aktualizacji. Czy warto więc przesiadać się z Windows 7 i 8.1? Odpowiedź jest prosta i brzmi: TAK!

Ciemny motyw kolorystyczny w Windows 10

Windows 10 nie jest wolny od wad i nie będziemy pisać, że jest inaczej, jednak smutna dla niektórych prawda jest taka, że wcześniej lub później konieczna będzie migracja do tej wersji systemu operacyjnego. Dlatego z promocji Microsoftu warto skorzystać teraz, nawet jeśli nie planujecie używać tego systemu operacyjnego w najbliższym czasie. Brzmi głupio? Już wyjaśniamy.

Dlaczego powinieneś dokonać darmowej aktualizacji do Windows 10?

Każda osoba, która do 29 lipca zaktualizuje starszą wersję Windows do Dziesiątki lub dokona jej czystej instalacji i do aktywacji wykorzysta klucz produktu Windows 7, 8 lub 8.1 wejdzie w posiadanie legalnej licencji Windows 10 całkowicie za darmo. Niestety nie otrzyma w żaden sposób potwierdzenia nabycia tego systemu operacyjnego, ani nawet nowego klucza produktu. Jednak te informacje zostaną przypisane do konkretnego komputera oraz konta Microsoft użytkownika i będą przechowywane w postaci cyfrowej na serwerach firmy. Najważniejsze, żeby przed 29 lipca zarezerwować darmową licencję.

Po tej operacji można skorzystać ze zintegrowanego z Windows 10 mechanizmu pozwalającego na powrót w ciągu 30 dni do wcześniejszej wersji systemu operacyjnego, zainstalować go od nowa lub przywrócić z przygotowanego wcześniej obrazu. W ten sposób rezerwujemy sobie możliwość instalacji Windows 10 w dowolnym momencie, o ile zrobimy to na komputerze, na którym został pierwotnie aktywowany bez konieczności całkowitej migracji przed 29 lipca. Pozwoli to powrócić do Dziesiątki kiedy będziemy do tego zmuszeni lub gdy w naszych oczach będzie już zasługiwać na obecność na naszych komputerach.

Aktywacja Windows 10

Mam nielegalną wersję Windows 7/8.1. Czy mogę skorzystać z darmowej aktualizacji do Windows 10

Tak, ale proces uaktualnienia nie jest jednoznaczny z legalizacją pirackiego oprogramowania. Aktualizacja jest możliwa, jednak Windows 10 uaktualniony z nielegalnej wersji Siódemki lub Ósemki nadal pozostanie piracki, ale jego użytkownik będzie miał możliwość łatwego zakupy licencji i aktywowania oprogramowania.

Jaką wersję Windows 10 otrzymam po aktualizacji?

Osoby, które zdecydują się na darmową aktualizację mogą liczyć na to, że w ramach promocji otrzymają taką samą lub wyższą wersję Windows 10. W przypadku Windows 7 Starter, Home Basic, Home Premium będzie to Windows 10 Home. Użytkownicy Windows 7 Professional oraz Ultimate po uaktualnieniu będą korzystać z wariantu Windows 10 Pro. Podobnie sprawa ma się w przypadku osób korzystających z Windows 8.1, bo ten wariant uprawnia do przesiadki na Windows 10 Home, a Windows 8.1 Pro uaktualniany jest do Windows 10 Pro. 

Jak wygląda proces aktualizacji?

Media Creation Tool

Sam proces aktualizacji nie jest skomplikowany. Najwygodniejszym sposobem uaktualnienia Windows 7 i 8.1 do 10 jest skorzystanie z narzędzia Media Creation Tool (MCT). Pozwala ono na pobranie na dysk komputera plików instalacyjnych i zapisanie ich w postaci obrazu ISO, który można następnie wypalić na płycie DVD, stworzenie bootowalnego pendrive'a lub rozpoczęcie procesu uaktualnienia. W czasie aktualizacji użytkownicy mają możliwość zachowania swoich danych i programów, tylko plików i folderów osobistych lub usunięcie wszystkich informacji oraz zainstalowanie Windows 10 na czysto. Następnie rozpocznie się proces instalacji Dziesiątki, a komputer zrestartuje się kilkukrotnie. Po zakończeniu aktualizacji z zachowanie plików osobistych użytkownikom zostanie zaprezentowany Pulpit wraz ze wszystkimi danymi, a osoby, które zdecydowały się na czysta instalację będą musiały poświęcić kilka minut na wstępne skonfigurowanie oprogramowania.

Jak wrócić do wcześniej zainstalowanego systemu operacyjnego?

Jak pisaliśmy wcześniej, proces aktualizacji (nie czystej instalacji wraz z formatowaniem partycji systemowej) pozwala na przywrócenie w ciągu 30 dni wcześniejszej wersji systemu operacyjnego. Funkcję Wróć do poprzedniej kompilacji znaleźć możecie w aplikacji Ustawienia w zakładce Odzyskiwanie. Ta czynność także jest w pełni automatyczna i wymaga jedynie minimalnej uwagi użytkownika.

Przywracanie wcześniejszej wersji systemu Windows po aktualizacji do Windows 10

Jednak wszystkim, którzy zdecydują się na wykonanie aktualizacji radzimy wcześniej zabezpieczyć najważniejsze pliki i foldery przechowywane na partycji systemowej na wypadek problemów z uaktualnieniem i braku możliwości powrotu do wcześniej zainstalowanego systemu operacyjnego. Takich przypadków jest niezwykle mało, jednak zdarzają się, więc lepiej newralgiczne dane zabezpieczyć.

Jakie korzyści płyną z aktualizacji do Windows 10?

Nowości w Windows 10 jest wiele. Opisywaliśmy je w naszych wcześniejszych artykułach. Przypomnimy jednak pokrótce te najważniejsze. Zapaleni gracze na pewno ucieszy obecność DirectX 12. To API wykorzystywane jest obecni przez skromną ilość gier, jednak będzie się to zmieniać z upływającymi miesiącami. Jeśli przy grach jesteśmy, to użytkownicy Windows 10 mogą za darmo pobrać ze sklepu Windows Store produkcję Forza Motorsport 6: Apex. Nowością jest także przeglądarka Edge oraz obsługa wirtualnych pulpitów, a także nowy sposób przełączania się pomiędzy uruchomionymi programami. Wspomnieć należy również o głębokiej integracji Cortany z Windows 10, jednak z tych funkcji polskim użytkownikom na razie nie będzie dane skorzystać.

Menu start w Windows 10

Windows 10 to także unifikacja ekosystemu Microsoftu. Przejawia się ona w możliwości strumieniowania gier z konsoli Xbox One na komputery, funkcji Continuum pozwalającej na wykorzystywanie smartfonów jak przenośnych komputerów, a także lepszym przekazywaniem informacji pomiędzy blaszakami i laptopami oraz urządzeniami mobilnymi działającymi pod kontrolą Windows 10 Mobile.

Nie można także zapominać o kolejnych darmowych aktualizacjach, które będą dodawać do Windows 10 nowe funkcje i rozwiązania. Przykładem takiego uaktualnienia jest Anniversary Update, które zadebiutuje już 2 sierpnia.

Dlatego zachęcamy wszystkich do aktualizacji Windows 7 i 8.1 do Windows 10, nawet jeśli w bliższej lub dalszej przyszłości nie macie zamiaru korzystania z tej wersji systemu operacyjnego. Wcześniej, czy później będziecie musieli migrować do Windows 10, a dzięki darmowej aktualizacji zaoszczędzicie ponad 400 zł.

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować