Tomasz Kurzak | 4 kwietnia 2017, 01:27

Smartwatch - czy warto go kupić i dlaczego to ma sens dopiero teraz?

Czy warto kupić smartwacha? Bądź co bądź jest to jeden z ciekawszych gadżetów w jakie można się wyposażyć. I choć inteligentne zegarki nie oferują jeszcze niesamowitych funkcji, to w wielu przypadkach mogą okazać się niezwykle przydatne. A dla kogo tak naprawdę jest przeznaczony smartwatch, czy warto kupić któryś z modeli dostępnych na rynku i dlaczego dopiero teraz ma to rzeczywiście sens? Na te i kilka innych pytań odpowiadamy w tym artykule.

Smartwatch to urządzenie, które łączy w sobie wiele funkcji. Służy nie tylko do wskazywania godziny, ale może także pełnić rolę monitora aktywności fizycznej i być naręcznym przedłużeniem smartfona. Ta ostatnia funkcja pozwala na dość wygodną obsługę nie tylko powiadomień, wiadomości tekstowych, połączeń telefonicznych, a nawet mobilnych płatności zbliżeniowych. Jeśli intensywnie używasz telefonu z Androidem, prowadzisz dynamiczny tryb życia, jesteś wiecznie w biegu, to smartwatch jest właśnie dla Ciebie, ale i osoby o mniejszych wymaganiach, preferujące spokojniejszy styl życia powinny przyjemniej zainteresować się inteligentnymi zegarkami.

Najciekawsze smartfony dostępne w sprzedaży

Mówiąc o najciekawszych smartwatchach nie sposób nie zacząć od jednej z nowości od LG. Model Watch Urbane 2 jest dostępny w polskich sklepach za 1599 zł w komplecie z wartymi około 300 złotych słuchawkami Bluetooth. Jest to też pierwszy smartwatch z obsługą łączności 3G/LTE, co sprawia, że może pracować samodzielnie, czyli możemy korzystać z internetu czy wykonywać połączenia telefoniczne bezpośrednio z zegarka, bez konieczności jego parowania (łączenia) z telefonem. Android Wear w wersji 2.0 zarządzający pracą LG Urbane 2 pozwala także na dokonywanie płatności mobilnych za pomocą modułu NFC. W tym zegarku nie zabrakło GPS-u, co oznacza, że pozwoli na rejestrowanie drogi przebytej w czasie treningu i będzie mógł służyć jako samodzielne urządzenie do nawigacji.

LG Watch Urbane 2

LG Watch Urbane 2

Nie mniej ciekawy jest Samsung Gear S3, który kupicie w dobrych sklepach już za około 1630 zł. Jest on uznawany za jeden z najlepszych inteligentnych zegarków dostępnych na polskim rynku, w znacznym stopniu ze względu na bardzo wygodną i intuicyjną obsługę. Połączenie ekranu dotykowego, pojedynczego przycisku oraz obrotowego pierścienia okalającego wyświetlacz to rozwiązanie, dzięki któremu już Samsung Gear S2 zaskarbił sobie uznanie nie tylko użytkowników, ale także dziennikarzy. Z kolei wbudowany moduł GPS oraz obsługa usługi streamingu muzyki Spotify sprawiają, że Gear S3 jest doskonałym kompanem w czasie treningów. Niestety zabrakło w nim obsługi łączności 3G/LTE, przez co - inaczej niż w przypadku opisywanego wcześniej LG - ten inteligentny zegarek nie pozwala na łączność z internetem czy rozmowy telefoniczne bez wcześniejszego sparowania go z telefonem.

Samsung Gear S3

Samsung Gear S3 Classic (po lewej) i Frontier (po prawej)

Smartwatche wczoraj i dziś

Smartwatche do niedawna były raczej gadżetami dla osób niemogących obejść się bez nowinek technicznych. Ich największą wadą było to, że nie mogły działać w pojedynkę i praktycznie zawsze były jedynie uzupełnieniem smartfona. Dublowały jego funkcje, a niektóre zadania (jak odpisywanie na wiadomości) były na nich trudniejsze do wykonania, niż na telefonie. Zmienia się to wszystko w tym roku, bo firma Google udostępniła zdecydowanie poprawioną wersję oprogramowania Android Wear zarządzającego pracą inteligentnych zegarków. Urządzenia projektowane z myślą o tej wersji systemu operacyjnego będą teraz bardziej niezależne. Nowości na rynku sprawią także, że ceny starszych modeli spadną, dzięki czemu będą atrakcyjniejsze.

Huawei Watch 2

Huawei Watch 2

Najnowsze smartwatche to urządzenia, dzięki którym możemy korzystać z wielu usług oraz funkcji jeszcze do niedawana wymagających smartfona. Inteligentne zegarki pozwalają odpisywać na SMS-y, maile i wiadomości w niektórych komunikatorach. Możliwe jest także monitorowanie aktywności fizycznej, a w najnowszych smartwatchach z Androida Wear 2.0 także odbieranie i wykonywanie połączeń wychodzących, a nawet płacenie za pomocą usługi Android Pay. Wyposażony w kartę SIM smartwatch pozwoli również na skorzystanie z usług strumieniowania muzyki. Dzięki temu będziemy mogli przestać martwić się o to czy mamy smartfona w kieszeni lub torebce, czy został w domu na biurku.

LG Watch Sport

LG Watch Sport

Przedstawicielami takich urządzeń są zaprezentowane już, jednak nadal nieobecne w polskich sklepach smartwatche LG Watch Sport oraz Huawei Watch 2. Oba zostały wyposażone w moduł łączności 3G/LTE oraz GPS. Dzięki temu sprawdzą się nie tylko jak zastępstwo dla smartfona, ale także poręczne urządzenia śledzące aktywność fizyczną w czasie biegania lub jazdy na rowerze. Najnowszy smartwatch firmy LG został też wyposażony w obrotowy przycisk sprawiający, że obsługa zegarka jest tak intuicyjna i łatwa jak w przypadku najlepiej wypadających pod tym względem modeli od Samsunga - Gear S2 i S3. Uzupełnieniem zalet produktu południowokoreańskiej firmy jest bezprzewodowe ładowanie. Do wad na pewno będziemy mogli zaliczyć cenę, bo w Polsce najprawdopodobniej zbliży się ona do 2000 zł. 

Smartwatche "stare, ale jare"

Obecność na rynku opisanych wyżej modeli oraz pojawienie się w bliżej nieokreślonej przyszłości najnowszych smartwatchy sprawiają, że poprzednie generacje dość znacznie tanieją. I mimo tego, że ciężko nazwać je urządzeniami doskonałymi, to ceny oscylujące w okolicach 1000 zł są zdecydowanie atrakcyjniejsze. Za doskonałe przykłady względnie tanich inteligentnych zegarków wartych obecnie uwagi uznać można Huawei Watch oraz Motorola Moto 360 drugiej generacji. Także zakup Samsunga Gear S2 Classic stał się atrakcyjniejszy, jednak jego cena nadal jest trochę zbyt wysoka. Osoby poszukujące względnie tanich i oferujących dużą ilość funkcji smartwatchy powinny zdecydowanie przemyśleć ich zakup.

Wszystko to o czym pisaliśmy sprawia, że zakup smartwatcha dziś ma więcej sensu niż jeszcze kilka miesięcy temu. Podstawowe wersje inteligentnych zegarków zdecydowanie potaniały i na rynku pojawiły się modele oferujące dużo więcej ciekawych funkcji oraz rozwiązań. Nie bez znaczenia jest także wydanie przez firmę Google systemu Android Wear 2.0 poszerzającego możliwości smartwatchy. Potencjał tego oprogramowania będą mogły w pełni wykorzystać dopiero nadchodzące modele, ale już dziś możemy powiedzieć, że dzięki możliwości samodzielnego działania w końcu staną się użyteczniejsze. Oczywiście nadal nie będą w stanie zastąpić nam smartfona, ale może zmieni się to w ciągu najbliższych lat.

Komentarze
jacek.nowy
6 kwietnia 2017, 21:21
A słyszeliście o firmie Garett? Smartwatchowa, ja sobie pooglądałem jeden taki pożyczając na pół dnia od znajomego i mi się coraz bardziej podoba. Ale zgadzam się z treścią artykułu - warto kupić dopiero teraz, nie wcześniej.
0
mariusz.pasterski
5 maja 2017, 13:09
Ja mam samsunga gear s2 i w ogole nie zaluje zakupu, swietny gadzet tym bardziej, ze sporo zaoszczedzilem kupujac na bestcena.pl. wyglada bardzo elegancko i jest mega funkcjonalny
0
Zaloguj się, by móc komentować