Tomasz Kurzak | 17 listopada 2015, 01:26

Odblokowujemy ciemny motyw kolorystyczny w Windows 10. Ciemne kolory i tła - to jest proste!

Ciemny interfejs w Windows 10? O możliwość jego włączenia jesteśmy pytani bardzo często. Nic dziwnego - wielu użytkowników oprogramowania czy nawet stron internetowych preferuje ich ciemniejszy wygląd. Kiedy tylko mają możliwość zmieniają schematy kolorystyczne interfejsu na przygaszone lub nawet czarne. Niestety twórcy systemów operacyjnych oraz aplikacji często nie decydują się na udostępnienie ciemnych schematów kolorystycznych co sprawia, że zmiana wyglądu jest niemożliwa. W przypadku Windows 10 prosta modyfikacja rejestru, zmiana ustawień systemowych oraz niektórych aplikacji pozwala niemal w całości zmienić schemat kolorystyczny interfejsu najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu i w tym poradniku napiszemy Wam, jak to zrobić.

Zmiana kolorystyki Windows na ciemną to dla niektórych jedynie zwykły zabieg kosmetyczny, jednak dla osób wpatrujących się w ekrany komputerów w ciemnych pomieszczeniach lub w nocy bez włączonego światła jest to sposób na ulżenie oczom. Ciemne tła aplikacji oraz elementów interfejsu nie meczą wzroku tak mocno, jak ich jasne odpowiedniki, dlatego niektórzy użytkownicy decydują się na taką zmianę. Niestety nie zawsze jest ona możliwa, a czasem wymaga wykonywania różnych, nierzadko nieautoryzowanych przez twórców, modyfikacji oprogramowania. Pełna zamiana kolorystyki Windows 10 na ciemną zalicza się do tej drugiej grupy. Do najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu dodany został ciemny schemat kolorystyczny, jednak jest on ukryty przed użytkownikami. W tym poradniku napiszemy, co należy zrobić, żeby maksymalnie przyciemnić interfejs Windows 10.

Opisana przez nas sztuczka nie zmienia wyglądu wszystkich okien Windows 10. Przeznaczona jest wyłącznie dla niektórych aplikacji, takich jak Ustawienia, Kalkulator, Alarmy i zegar czy Zdjęcia. Zmienia także kolor menu kontekstowego wyświetlanego po kliknięciu prawym klawiszem myszy na ikonie menu Start oraz pasku zadań. Pamiętajcie jednak o tym, że opisane modyfikacje są nieautoryzowane i wykonujecie je na własną odpowiedzialność, a nasza redakcja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za problemy powstałe w wyniku zmian wprowadzanych do rejestru systemowego Windows 10. Zacznijmy jednak od początku.

Menu Start, pasek zadań i Centrum akcji

Ten krok znają zapewne wszyscy. Kliknięcie prawym przyciskiem myszy na pustym miejscu pulpitu pozwala na uruchomienie menu Personalizuj umożliwiającego zmianę kolorów takich elementów interfejsu Windows 10 jak menu Start, Centrum akcji, paska narzędzi, oraz paneli tytułowych okien Eksploratora. Wystarczy wybrać jedną z dostępnych w zakładce Kolory barw, podkreślić ją wyłączeniem efektu przeźroczystości i już możemy cieszyć się ciemniejszymi wariantami niektórych elementów interfejsu Windows 10.

Aplikacje systemowe

Niektóre z dołączonych do Windows 10 aplikacji pozwalają na zmianę ich schematu kolorystycznego z domyślnego jasnego na ciemny. Wystarczy udać się do ustawień Poczty, Kalendarza, przeglądarki Edge, Muzyki Groove i kilku innych, żeby w prosty sposób zmienić ich wygląd przestawiając obraz tła ma ciemny lub wybierając taki schemat kolorystyczny.

Zmiana schematu kolorystycznego Windows 10

Mimo, że od premiery najnowszego systemu operacyjnego minęły już prawie 4 miesiące, a niedawno zadebiutowała duża aktualizacja Threshold 2, to ciemny schemat kolorystyczny nadal znajduje się w fazie testów i nie jest ogólnie dostępny. Bardzo możliwe, że w przyszłości Microsoft zdecyduje się na dodanie przełącznika pozwalającego na zmianę tła aplikacji systemowych, jednak w tej chwili nie wiadomo, kiedy to się stanie. Do tego czasu konieczne będzie wykonanie prostej modyfikacji w Windows 10.

Pierwszym krokiem na drodze do zmiany najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu jest uruchomienie edytora rejestru. W tym celu należy wpisać do znajdującej się na pasku zadań wyszukiwarki polecenie regedit i uruchomić komendę. W nowootwartym oknie konieczne będzie przejście do klucza 

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Themes\Personalize

i dodanie do niego nowej wartości. Można zrobić to klikając prawym klawiszem na wolnej przestrzeni większej części okna edytora rejestru, wybierając kolejno Nowy, Wartość DWORD i nadając nowoutworzonej pozycji nazwę AppsUseLightTheme oraz ustalając jej szesnastkową wartość na 0 (zero).

Tę samą czynność należy powtórzyć w kluczu

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Themes\Personalize

Na koniec niezbędne będzie wylogowanie się z systemu lub jego restart. Po ponownym uruchomieniu Windows 10 aplikacje takie jak Ustawienia, Kalkulator, Alarmy i zegar czy Zdjęcia powinny wykorzystywać ciemne tło. Żeby wrócić do jasnego wariantu wystarczy usunąć wcześniej utworzone w rejestrze wartości i wylogować się lub ponownie uruchomić komputer.

Osoby, które nie chcą samodzielnie modyfikować rejestru systemowego mogą pobrać przygotowane przez nas pliki. Wystarczy zapisać je na dysku, uruchomić podwójnym kliknięciem, zgodzić na wprowadzenie zmian i tak samo jak wcześniej wylogować się lub ponownie uruchomić komputer.

Plik rejestru 1 - jasny interfejs Windows 10        Plik rejestru - ciemny interfejs Windows 10 

Eksplorator Windows

Niestety jedyna modyfikacja okien Eksploratora, którą można wykonać w Windows 10 bez konieczności instalowania oprogramowania firm trzecich to zmiana barwy panelu tytułowego. Możliwe jest wybranie jednej z kompozycji o wysokim kontraście, jednak przeznaczone są one dla osób z wadami wzroku i z myślą o nich zostały zaprojektowane, więc korzystanie z nich przez dłuższy czas przez osoby ze zdrowymi oczami może okazać się uciążliwe.

To wszystko co można zrobić z kolorami Windows 10 bez instalacji aplikacji firm trzecich. Jeśli zdecydujecie się na modyfikację systemu operacyjnego przez zmianę schematów kolorystycznych jego interfejsu w nadziei, że ulży to Waszym oczom, to pamiętajcie także o aplikacjach takich jak f.lux, które pomogą oszczędzać wzrok i mogą również sprawić, że będziecie spać lepiej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Chcesz wiedzieć więcej? Polub nasz profil na Facebooku!

Komentarze
TadeuszD
19 listopada 2015, 10:10
To jest naprawdę chore, żeby w tak zaawansowanym systemie trzeba było 'na własną odpowiedzialność' dokonywać 'nieautoryzowane' czynności, aby zmienić kolorki okien czy pulpitu. Nawet prehistoryczny Windows 3.1 miał to w gratisie... :)
0
Zaloguj się, by móc komentować