Marek Kowalski | 2 stycznia 2017, 13:22

Jak ustawić niestandardowe kolory w Messengerze, czyli aplikacja Mauf w praktyce

Możliwość ustawienia niestandardowych kolorów w Messengerze to marzenie wielu użytkowników tego tak popularnego, jak i nudnego komunikatora. Nudnego przynajmniej w kwestii interfejsu. Co prawda programiści Facebooka (Messenger i ten portal społecznościowy mają jednego właściciela - Marka Zuckerberga) zwiększają jego funkcjonalność, ale jeżeli chodzi o stylizację wyglądu, tu wciąż jest dość oszczędnie. Rządzi niebieski, a wybór kolorów konwersacji jest mocno ograniczony. Jeżeli chcielibyście mieć możliwość przypisywania dowolnych barw do jakiejkolwiek konwersacji, oznaczania wybranych znajomych konkretnymi kolorami, to zapraszamy do skorzystania z aplikacji Mauf. Program ten nie tylko pozwala na personalizację Messengera, ale również dodaje kilka przydatnych funkcji do tego komunikatora.

Na wstępie musimy ostrzec tych użytkowników Messengera, którzy używają tego komunikatora bez powiązania go z kontem na Facebooku. Krótkie wyjaśnienie. Dostęp do Messengera wymaga oczywiście zalogowania się - jak w każdym komunikatorze internetowym. Do pierwszej połowy 2015 roku do Messengera (przynajmniej w naszym kraju) można było zalogować się wyłącznie za pomocą wcześniej zarejestrowanego konta na Facebooku. Jednak w lipcu 2015 roku zmieniło się to i użytkownicy mobilnej wersji tego komunikatora mają możliwość rejestrowania się za pomocą numeru telefonu komórkowego. Niestety, ze względu na ograniczenia samego Messengera, nie jest możliwe używanie opisywanej tu aplikacji Mauf bez konta na Facebooku. Dlatego pamiętajmy, że program ten pozwala personalizować Messengera tylko w sytuacji, gdy do Messengera logujemy się za pomocą posiadanego już konta na Facebooku.

Warta uwagi
Mauf

Aplikacja jest narzędziem przeznaczonym dla użytkowników Facebooka korzystających z Messengera - komunikatora współpracującego z siecią Zuckerberga. Za pomocą tego programu możemy niemal dowolnie modyfikować kolorystykę Messengera przypisując np. określone barwy wybranym osobom z listy znajomych.

Mauf to aplikacja, która pozwala nieco zmodyfikować wygląd popularnego komunikatora w sieci społecznościowej Zuckerberga. Do dyspozycji użytkownika jest nie kilkanaście, lecz ponad 16 milionów kolorów, a także więcej niż 1000 nowy emoji, które można wybierać podczas prowadzenia konwersacji za pomocą Messengera. Ważne jest też to, że Mauf modyfikuje nie tylko wygląd lokalnego klienta Messengera w danym telefonie, ale również wpływa na to, jak wasze wpisy zobaczą znajomi na swoich urządzeniach. Nie muszą oni instalować Mauf. Wystarczy, że ty go używasz. 

Mauf - jak tego używać?

Mauf akceptuje jedynie logowanie przez Facebooka - konta tylko Messengera nie są obsługiwane.

Pierwszy ekran widoczny po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji Mauf wygląda znajomo dla każdego użytkownika Messengera - jak jedna z licznych konwersacji. Pomysł dobry, bo od razu widać do czego opisywany program służy. Aby móc modyfikować wygląd rozmów z waszymi znajomymi, musicie oczywiście zalogować się. Zgodnie z tym, co wspominaliśmy wcześniej - Mauf nie obsługuje kont natywnych Messengera. Trzeba zalogować się za pomocą danych z portalu społecznościowego Facebook. Jeżeli nie jesteście w nim zarejestrowani, to albo zakładacie konto, albo usuwacie Mauf - nie będzie wam do niczego potrzebny. Po zalogowaniu na ekranie zobaczycie nazwy oraz awatary osób, z którymi rozmawialiśmy za pośrednictwem Messengera. Każda z nich ma swój kafelek, w którym oprócz obrazka widać przypisany danej osobie symbol emoji i liczbę przeprowadzonych z nią konwersacji (ta funkcja podoba się wielu użytkownikom - standardowo Messenger nie wyświetla tej informacji). Pod każdym kafelkiem naszego rozmówcy widoczny jest niebieski pasek z napisem Domyślny, co oznacza oczywiście, że kolor konwersacji z daną osobą jest na razie ustawiony jako domyślny dla Messengera. Co możemy zmienić?

Mauf - emoji dla każdego

Każdemu kontaktowi z Messengera lub Facebooka, możemy przypisać konkretny symbol emoji oraz barwę konwersacji.

Jak z pewnością zauważyliście, standardowo wszyscy nasi znajomi, z którymi rozmawiamy za pomocą Messengera, mają w Mauf przypisany ten sam symbol emoji - podniesiony w górę kciuk, symbol lajka. Gdy dotkniemy go w konkretnym kafelku, wyświetlony zostanie ekran z dostępnymi w Mauf emoji. Uwaga! Należy mieć na uwadze, że nie są to oryginalne emoji z Messengera (te są bowiem chronione prawem autorskim i nie mogą być wykorzystywane przez twórców zewnętrznych aplikacji, takich jak opisywany tu Mauf). Nie powinno to stanowić specjalnej przeszkody, bo emoji jest naprawdę dużo, dodatkowo są one uszeregowane w różne kategorie, które zmieniacie wybierając jeden z symboli z pierwszego, górnego rzędu. Aby zaaplikować wybranej osobie konkretny symbol, wystarczy go po prostu wskazać. Powrócicie wtedy do głównego ekranu z widokiem kafelków z rozmówcami z Messengera. Każdy kafelek ma w górnym, prawym rogu charakterystyczny przycisk menu (pionowy wielokropek). Gdy go wskażecie aplikacja rozwinie krótkie menu umożliwiające rozpoczęcie konwersacji z daną osobą (polecenie Otwórz w Messengerze) lub skopiowanie aktualnie wybranego dla danej osoby koloru konwersacji. No dobrze, ale jak zmienić ów barwę? To bardzo proste, po prostu dotknij niebieski napis Domyślny pod wybranym rozmówcą.

Mauf - kolorowanie Messengera

Mauf umożliwia przypisanie konwersacji dowolnej barwy z pełnej palety RGB.

Na ekranie smartfona zobaczymy ramkę z kolorowymi kółkami. W dolnej jej części widoczne są standardowe kolory Facebooka, możemy oczywiście wybrać, któryś z nich wskazując kółko o interesującej nas barwie, a następnie napis Zastosuj koloru (tak, drobna literówka w polskojęzycznym interfejsie aplikacji). W analogiczny sposób wybieramy kolor z wyświetlanej wyżej kolekcji Mauf. Jeżeli jednak chcemy mieć pełny wybór barw z całej dostępnej palety RGB, należy wskazać napis Własny wybór. Zobaczymy wtedy znaną z wielu graficznych programów paletę barw z suwakiem kolorów z boku oraz planszą jasności i nasycenia pośrodku. Pod paletą program dodatkowo wyświetla oznaczenie kodowe koloru (w notacji stosowanej m.in. w HTML dla określania kolorystyki elementów wystroju stron WWW). Po wskazaniu interesującej nas barwy wybieramy Zastosuj koloru i już możemy rozpocząć konwersację. Jak widać wszystkie przez nas wypowiadane kwestie w rozmowie z tą konkretną osobą, dla której zmieniliśmy kolor, będą wyróżnione wybraną przez nas barwą. Taki sam kolor zobaczy również nasz rozmówca, bez względu na to, czy zainstalował Mauf na swoim smartfonie.

Niby nic, ale program jest dość popularny w sklepie Google Play - pobrało go już ponad pół miliona osób. Na koniec jeszcze ciekawostka, jeżeli zdarza się nam korzystać z klienta Messengera w przeglądarce internetowej (np. na komputerze domowym czy firmowym laptopie), to Mauf dostępny jest również w formie rozszerzenia dla Google Chrome.

Komentarze
konto.goscia
6 marca 2018, 18:30
Bzdura, ustawianie kolorów w ogóle nie działa ani na androidzie 7 ani w google chrome. W chrome nie uznaje klikania 'zapisz', a w androidzie klikając w owe paski z kolorami, z resztą gdziekolwiek na danym kafelku kontaktu maufa wszędzie działa tylko i wyłącznie emoji i nic innego, nawet w tych trzech kropkach menu jest tylko opcja otwórz w Messengerze lub kopiuj kolor a w głownym menu jest tylko opcja udostępnij, ustawienia gdzie praktycznie nie ma co ustawiać oprócz języka, pokaż liczbę wiadomości, wyloguj, jakiś changelog i tłumaczenia czyli w sumie żadnych konkretów realnej pomocy, oraz trzecia opcja mauf for ios/gogle chrome - i co? wielka zupa!!! obok 3-kropka jest uśmieszek, który przekierowuje do instalacji jakiegoś kolejnego tworu aplikacji tych twórców. Krótko mówiąc, żenada a ci co nad tym pracują mają gdzieś uwagi i skargi, no bo przecież jest darmowe, no to czego wymagać jakości skoro za darmo, to co jak za darmo to ludziom należą się tylko i wyłącznie ochłapy? ten przykład to jest tylko kropla w morzu ludzkiego 'dziwnego' podejścia...
0
Zaloguj się, by móc komentować