Krzysztof Pojawa | 17 marca 2015, 03:51

Kontrola rodzicielska i bezpieczeństwo rodzinne w Windows - poradnik konfiguracji krok po kroku

Konfiguracja kontroli rodzicielskiej - pierwsze kroki

Konto użytkownika dla dziecka zostało już utworzone, możemy więc przystąpić do konfiguracji kontroli rodzicielskiej. Wróćmy do listy dostępnych w systemie kont. Zaznaczmy to, które przed chwilą utworzyliśmy, a następnie kliknijmy w opcję konfiguruj opcję Bezpieczeństwo Rodzinne (ang. set up Family Safety).

Kontrola rodzicielska, bezpieczeństwo rodzinne

Następnie znów wybieramy konto, dla którego chcemy skonfigurować kontrolę rodzicielską (nikt nie mówił, że wszystko tu będzie w pełni logiczne), co powoduje otwarcie okna konfiguracyjnego funkcji Bezpieczeństwo Rodzinne.

Kontrola rodzicielska, bezpieczeństwo rodzinne

Zanim zaczniemy ustalać wszystkie szczegóły naszej kontroli nad poczynaniami dziecka przy komputerze, upewnijmy się, że funkcja ta jest włączona, a aktywność na wybranym koncie użytkownika będzie rejestrowana. Zobaczmy, jakie pozycje są wybrane w opcjach bezpieczeństwo rodzinne (ang. family safety) oraz raportowanie aktywności (ang. activity reporting). W obu przypadkach zaznaczone powinno być pole włączone. Jeśli tak nie jest, koniecznie włączamy obie funkcje.

Kontrola rodzicielska, bezpieczeństwo rodzinne

Limity czasu

Ile czasu dziecko powinno spędzać przy komputerze? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami - to Wy znacie swoje dzieci najlepiej i wiecie, na jak długi czas spędzony przed monitorem możecie im pozwolić. My pokażemy Wam natomiast, w jaki sposób ustalony przez Was limit wyegzekwować bez każdorazowego wyłączania komputera siłą.

W otwartym wciąż podstawowym oknie konfiguracji kontroli rodzicielskiej należy kliknąć w pozycję limity czasu (ang. time limits). 

Kontrola rodzicielska, bezpieczeństwo rodzinne

Co dokładnie możemy tu ustalić? Po pierwsze (na powyższym zrzucie ekranowym pozycja zaznaczona na czerwono) mamy możliwość określenia, jak długo - z dokładnością do kwadransa - dziecko może siedzieć przed komputerem. Co ważne, limit godzinowy możemy określić osobno dla dni powszednich i osobno dla weekendu.

Kontrola rodzicielska, bezpieczeństwo rodzinne

Po drugie (na wcześniejszym zrzucie ekranowym pozycja oznaczona na niebiesko) możemy także wybrać godziny, w których dziecko może swój limit wykorzystać. 

Kontrola rodzicielska, bezpieczeństwo rodzinne

Powyższy przykład konfiguracji oznacza, że np. w poniedziałek dziecko ma do dyspozycji półtorej godziny na zabawę przy komputerze i może ten czas wykorzystać w dowolnym czasie między godziną 14, a 19. Swoje 90 minut może spędzić przed monitorem w trybie ciągłym (czyli przesiedzieć półtorej godziny naraz), może też np. o 14 usiąść do komputera na pół godziny, o 14:30 wylogować się, a potem wrócić o 18 i wykorzystać ostatnią godzinę. 

Na co musimy tu zwrócić uwagę? Przypominajmy dziecku o konieczności wylogowywania się po zakończeniu zabawy, bądź sami wykonujmy tę czynność. W przeciwnym wypadku może okazać się, że dziecku została jeszcze do dyspozycji godzina, ale nie będzie można jej wykorzystać, gdyż komputer liczy czas od zalogowania do wylogowania użytkownika. Jeśli dziecko odejdzie od komputera, ale się nie wyloguje, czas i tak będzie zliczany.

Co w przypadku, kiedy nasze dziecko spróbuje zalogować się poza wyznaczonym przedziałem czasowym, lub wyczerpie swój dzienny limit korzystania z komputera? W pierwszym przypadku zalogowanie nie będzie możliwe. W drugim zostanie automatycznie wylogowane.

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować