Marek Kowalski | 26 sierpnia 2015, 11:43

Jak odczytać hasło do WiFi?

Większość domowych sieci bezprzewodowych jest tak skonfigurowana, że hasło do danej sieci wystarczy podać tylko raz podczas pierwszego podłączenia danego urządzenia (komputera, smartfonu, tabletu, telewizora itp.) do domowej sieci bezprzewodowej. Dzięki standardowym funkcjom przechowywania informacji uwierzytelniających dostęp danego urządzenia do sieci WiFi, użytkownik później nie musi już wprowadzać hasła do danej sieci, wystarczy, że wejdzie z urządzeniem w zasięg znanego urządzeniu routera WiFi. Efekt? Gdy pojawia się nowe urządzenie, które chcesz podłączyć trzeba przypomnieć sobie hasło do WiFi. Tylko jak ono do diabła brzmiało? Oto recepta na zapomniane hasła do sieci bezprzewodowych.

Teoretycznie sposób na zapomniane hasło do własnej, domowej sieci WiFi jest bardzo prosty - wystarczy przecież tylko zresetować router, przywracając mu fabryczne ustawienia. Zazwyczaj operacja ta wymaga jedynie przyciśnięcia określonego przycisku na obudowie routera WiFi i przytrzymania go przez kilka sekund. W niektórych modelach routerów funkcja przywracania ustawień fabrycznych jest dostępna za pośrednictwem panelu administracyjnego uruchamianego przez przeglądarkę internetową. W każdym razie jest zazwyczaj dobrze udokumentowana w instrukcji danego routera. Jednak resetowanie routera WiFi jako rozwiązanie problemu z zapomnianym hasłem to kiepski pomysł. Głównie dlatego, że po zresetowaniu będziesz musiał ponownie skonfigurować połączenie internetowe i sieć domową, a także będziesz musiał ręcznie (lub za pomocą przycisku WPS) podłączyć do domowej sieci wszystkie urządzenia, które wcześniej z niej korzystały. Owszem, zresetowanie routera umożliwi ci ustawienie nowego hasła, ale też dostarczy mnóstwa niepotrzebnej pracy. Można przecież hasło przypomnieć sobie w znacznie prostszy sposób.

Windows ujawnia hasło

Jeżeli np. twój laptop czy komputer stacjonarny był wcześniej połączony z domową siecią WiFi, do której zapomniałeś hasła, to dane umożliwiające połączenie danej jednostki z siecią bezprzewodową są przechowywane przez system operacyjny - dotyczy to również hasła dostępowego do danej sieci WiFi. Oto w jaki sposób możesz odczytać hasło do sieci WiFi w systemie Windows. W naszym artykule korzystaliśmy z Windows 10, ale podana procedura działa również w starszych wersjach Windows.

Zacznij od uruchomienia Panelu sterowania, w którym w kategorii Sieć i Internet wskaż odnośnik Wyświetl stan sieci i zadania.

W oknie Centrum sieci i udostępniania kliknij nazwę sieci WiFi, z którą komputer jest połączony, a do której nie pamiętasz hasła dostępowego. Stosowny odnośnik z nazwą znajdziesz obok napisu Połączenia.

Spowoduje to otwarcie okna dialogowego Stan: Wi-Fi, w którym kliknij widoczny w sekcji Połączenie przycisk Właściwości sieci bezprzewodowej.

Rezultatem będzie wyświetlenie kolejnego okna - właściwości wybranej sieci bezprzewodowej. Uaktywnij w tym oknie kartę Zabezpieczenia i zaznacz pole wyboru Pokaż znaki (będą potrzebne uprawnienia administratora w systemie Windows). Po wykonaniu tych działań w polu Klucz zabezpieczeń sieciowych zobaczysz hasło dostępowe do danej sieci WiFi.

Alternatywnym sposobem dotarcia do okna Stan: Wi-Fi, jest wybranie w oknie Centrum sieci i udostępniania odnośnika (z lewej strony) Zmień ustawienia karty sieciowej

W kolejnym oknie o nazwie Połączenia sieciowe kliknij prawym klawiszem ikonkę Wi-Fi i z menu kontekstowego wybierz Stan. Dalszą drogę do hasła już znasz.

Powyższa metoda pozwala poznać hasło do każdej sieci, z którą dany komputer był już wcześniej połączony i system zapamiętał dane niezbędnego do połączenia. Jednak aby powyższa metoda zadziałała dla danej sieci, komputer musi być w danym momencie z nią połączony. Czy nie da się poznać hasła do zapisanej w systemie sieci WiFi bez łączenia się z nią? Oczywiście, że się da.

Przydatny wiersz poleceń

Aby poznać klucze (hasła) dostępowe do innych sieci WiFi zapisanych w systemie operacyjnym danego komputera (czyli hasła do sieci, z którymi dany komputer wcześniej się łączył i których dane zostały przez system zapisane) możesz użyć odrębnie instalowanego oprogramowania, np. wygodnego w obsłudze programu Wireless Key View (jest do niego dostępne spolszczenie), ale nie musisz zaśmiecać systemu operacyjnego jakimkolwiek dodatkowym programem. Wystarczy, że skorzystasz z Wiersza polecenia.

 Uruchom Wiersz polecenia w trybie z uprawnieniami administratora. Możesz w tym celu użyć menu Start (Windows 7 i Windows 10), ekranu Start (Windows 8/8.1), pamiętaj o kliknięciu skrótu do Wiersza polecenia prawym klawiszem myszki i wybraniu z menu kontekstowego polecenia uruchomienia tego narzędzia z uprawnieniami administratora.

Gdy to zrobisz wpisz polecenie: netsh wlan show profiles (tak jak to pokazano na powyższej ilustracji). Wynikiem działania tego polecenia będzie lista zapisanych w systemie operacyjnym danych na temat sieci WiFi, z którymi komputer wcześniej się łączył.

Zakładając, że lista zawiera nazwę sieci, do której chcesz odzyskać hasło dostępowe, przejdź do kolejnego etapu.

Cały czas mając uruchomiony Wiersz polecenia wpisz polecenie: 

netsh wlan show profile name="TU_NAZWA_SSID_DANEJ_SIECI" key=clear

Oczywiście zamiast frazy "TU_NAZWA..." wpisz identyfikator (SSID) sieci WiFI, do której chcesz uzyskać hasło. Po zatwierdzeniu polecenia klawiszem [Enter] otrzymasz szereg informacji na temat danej sieci: m.in. liczba identyfikatorów SSID powiązana z danym profilem sieci WiFi, nazwa sieci, typ, zabezpieczenia uwierzytelniania, stosowane szyfrowanie itd. Element najbardziej nas tu interesujący - hasło - jest wyświetlone w wierszu Key Content.

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże odzyskać zapomniane hasło do własnej (lub zaufanej) sieci WiFi, z którą już wcześniej nasz komputer się łączył. Opcjonalnie istnieje jeszcze sposób z odczytem hasła bezpośrednio w panelu konfiguracyjnym routera, ale ta metoda działa jedynie w przypadku niektórych modeli routerów. Powyższy sposób zadziała w każdym przypadku niezależnie od typu routera zarządzającego pracą sieci bezprzewodowej.

Oczywiście powyższa metoda nie pomoże uzyskać hasła dostępowego do sieci, do korzystania z której nie zostaliśmy nigdy upoważnieni. Nasza rada nie ma nic wspólnego z łamaniem hasła WiFi i łamaniem zabezpieczeń sieci - służy jedynie odzyskaniu hasła do własnej sieci.

Stanowczo odradzamy przeprowadzanie prób nieautoryzowanego dostępu do cudzych sieci WiFi. Włamywanie się do czyjejkolwiek sieci WiFi jest przestępstwem (art. 267 kodeksu karnego), za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Nie ma przy tym znaczenia do czego ów dostęp został wykorzystany.

Komentarze
mgygty.uytt
27 sierpnia 2015, 17:08
Dobry tekst. A co zrobić, aby komputer po włączeniu automatycznie łączył się z siecią wifi?
0
narvego
27 sierpnia 2015, 18:02
W Windows 8.1 jest automatyczne łączenie się z zapamiętanymi sieciami WiFi, jeśli kliknie się przy nich 'połącz automatycznie'. Nie wiem jak we wcześniejszych Windowsach, ale na pewno gdzieś też będzie taka opcja.
0
roomunho
27 sierpnia 2015, 20:50
narvego @ 2015.08.27 18:02
W Windows 8.1 jest automatyczne łączenie się z zapamiętanymi sieciami WiFi, jeśli kliknie się przy nich 'połącz automatycznie'. Nie wiem jak we wcześniejszych Windowsach, ale na pewno gdzieś też będzie taka opcja.

Każdy Windows od XP automatycznie łączy się z zapamiętanymi sieciami bezprzewodowymi.
0
arnhem
28 sierpnia 2015, 09:28
Dlaczego do ku...wy wycięli z Windy Zarządzanie sieciami bezprzewodowymi? Nie trzeba było korzystać z wiersza poleceń, żeby podejrzeć wszystkie zapamiętane sieci wifi.
-1
wilanow
28 sierpnia 2015, 10:20
mgygty.uytt @ 2015.08.27 17:08
Dobry tekst. A co zrobić, aby komputer po włączeniu automatycznie łączył się z siecią wifi?

Windows/Linux łączy się automatycznie z wifi, do którego ma dostęp. Jeżeli tak nie jest należy znaną i zapamiętaną i działającą sieć przesunąć na górę na liście preferowanych (windows). W Ubuntu jest łatwiej i klarowniej: sudo gedit /etc/network/interfaces a potem uzupełnij:
auto wlan0
iface wlan0 inet dhcp
wireless-essid TWOJA_NAZWA_SIECI_WIFI
wireless-key KLUCZ_DO_TWOJEJ_SIECI_WIFI

i tyle.
0
Janusz
31 sierpnia 2015, 21:34
Artykuł bardzo pożyteczny, szczególnie wersja z 'cmd' jest dobra :)
A jak odnaleźć hasło do Wi-Fi w smartfonie na Androidzie (np. 4.4)?
Edytowane przez autora (2015.08.31, 21:35)
0
marcingraj
18 września 2015, 14:20
W przypadku metody odczytu z CMD, wartość Key Content podana jest heksadecymalnie (przynajmniej u mnie tak jest na Win 8.1 Pro).
Jeżeli tak jest, trzeba wtedy skorzystać z jakiegoś konwertera HEX na ASCII.
0
szatan667
11 stycznia 2016, 11:35
arnhem @ 2015.08.28 09:28
Dlaczego do ku...wy wycięli z Windy Zarządzanie sieciami bezprzewodowymi? Nie trzeba było korzystać z wiersza poleceń, żeby podejrzeć wszystkie zapamiętane sieci wifi.

Nikt nieczego nie wyciał, wystarczy wiedzieć gdzie szukać
0
aznan
27 marca 2016, 21:11
W Viście nie działa ani poprzez wiersz polecenia, ani poprzez pokaż znaki (ikonka jest nieaktywna)
0
verge
19 lipca 2016, 11:26
czy ten sposób z panelem sterowania działa w windows xp?
0
verge
19 lipca 2016, 11:27
czy ten sposób z panelem sterowania działa w windows xp?
0
nikodem.11
5 maja 2017, 17:04
nie działa ;(
0
Zaloguj się, by móc komentować