Jakub Szczęsny | 9 sierpnia 2016, 23:00

Jak grać w Pokemon GO, co oznaczają komunikaty błędów w grze? Wyjaśniamy jak rozpocząć polowanie na Pokemony

Szał na Pokemon GO trwa w najlepsze! Tłumy graczy przechadzają się po miastach – ale nie bez celu. Albo wykluwają jajka, albo szukają nowych stworów do swojej kolekcji. Jedni dają się porwać pokemonowej modzie, inni zaś twardo obstają przeciwko tej manii. A gdyby jednak spróbować Pokemon GO? Jeżeli dopiero zaczynacie swoją przygodę z nieoczekiwanym hitem ostatnich tygodni, musicie na wstępie zapoznać się z kilkoma podstawowymi faktami na temat tej gry. W tym artykule radzimy jak grać w Pokemon GO.

Gdy wielu spisało już Nintendo na straty, firma powróciła w chwale i zaprezentowała światu Pokemon GO. Grę, której nie przewidział nikt, a zainteresowały się nią miliony graczy na całym świecie. Tuż po tym, jak okazało się, że technologiczny świat ma do czynienia z ogromnym hitem, media rozpisywały się na temat dziwnych wypadków oraz zjawisk związanych z tą grą. Ci, którzy nie są na bieżąco z wieściami o Pokemon GO zadają sobie wiele pytań. Najważniejszym z nich jest to, dlaczego ta gra jest taka wyjątkowa? 

Aby zrozumieć w ogóle, czym Pokemon GO w ogóle jest, należy bliżej przyjrzeć się technice rzeczywistości rozszerzonej użytej w tym tytule. Wiele mówi się o wirtualnej rzeczywistości, gdzie zakładając gogle przenosimy się do zupełnie innego świata i następuje wtedy gra z naszymi zmysłami. Natomiast rzeczywistość rozszerzona (ang. augmented reality, AR) dużo subtelniej podchodzi do świata realnego, lekko go modyfikując. Smartfon staje się swego rodzaju bramą do alternatywnego świata gry, opartego na naszym. Pokemon GO korzysta z kamery w smartfonie po to, żeby na wejściowy obraz nałożyć elementy z gry. Dzięki temu, w czasie rzeczywistym, widzimy Pokemony na naszym ekranie, odwzorowywana jest odległość, a także jesteśmy w stanie zobaczyć sylwetki innych graczy. Co więcej, Pokemon GO korzysta z map Google, dzięki czemu tytuł nabiera cech interaktywnej gry ulicznej.

Korzystając z techniki AR, Pokemon GO od strony samej rozgrywki wymaga od gracza zdobywania stworków, Gymów (miejsc, które zajmowane są przez jedną z trzech drużyn trenerskich), a także rozwijania swojej postaci i rzecz jasna – Pokemonów. Wystarczy przechadzka po mieście, żeby znaleźć kilka stworów do naszej kolekcji, lub miejsca, które albo należy przejąć (jeżeli należymy do frakcji, która zajmuje Gym), albo zostawić w niej Pokemona, żeby zebrać bonusy. Warto jednak odnotować, że w przypadku Pokemon GO, w mniejszym stopniu liczą się strategia i umiejętności. W tytule widać duże znaczenie modelu free to play.

Oznacza to, że w pewnym momencie będziemy musieli zapłacić za dodatkowe Pokeballe (kule, dzięki którym można łapać Pokemony), nie bez znaczenia będzie też zdobycie ich lepszych wariantów, które zwiększają szanse na złapanie mocniejszych stworów. Gracze narzekają na to, że wraz z upływem czasu, gra staje się coraz trudniejsza i zmusza wręcz do zakupu nowych przedmiotów. Dlatego też, jeżeli w ogóle myślicie o rozpoczęciu przygody z Pokemon GO, musicie nastawić się na to, że po pewnym czasie konieczne będzie skorzystanie z elementów premium – za które zapłacicie już nie wirtualną, ale realną walutą. 

Jeżeli jednak nie przeraża Was ta wizja, świat Pokemon Was pociąga i zwyczajnie macie ochotę zagrać w grę na całego – najpierw musicie założyć w niej swoje konto. Gra podczas pierwszego uruchomienia zapyta Was o datę urodzin. Następnie, możecie albo stworzyć nowy profil, albo skorzystać z informacji na Waszym koncie Google. Druga opcja jest nieco łatwiejsza, gdyż od razu odczytywane są nasze podstawowe dane, a także przypisuje się do konta adres e-mail. Rejestracja nie jest skomplikowana – tuż po niej personalizujemy naszą postać, wybieramy pseudonim i... wkraczamy do gry.

Pokemon GO

Postać gracza na mapie Pokemon GO

Co zrobić, kiedy na ekranie pojawią się komunikaty o błędach?

Niestety, Pokemon GO nie jest tytułem oferującym polską wersję językową. Dlatego też, dla niektórych graczy informacje pojawiające się na ekranie mogą nie być jasne. Same komunikaty są bardzo lakoniczne i nie wyjaśniają istoty problemu, który aplikacja napotkała w trakcie działania.

Ważne jest to, że Pokemon GO do prawidłowego działania wymaga stałego połączenia z Internetem. Oczywiście może być ono realizowane przez WiFi, jednak jest to półśrodek. Najważniejszy będzie dostęp do sieci komórkowej, co w miastach nie jest problemem. Warto zaopatrzyć się choćby w najprostszy pakiet internetowy – Pokemon GO nie drenuje go w mgnieniu oka, a kilkudniowe transfery za pośrednictwem tej aplikacji liczy się dosłownie w megabajtach. W dobie powszechnych, tanich i bogatych ofert internetowych – nawet w taryfach na kartę, wystarczy najmniejsza paczka transferu. Toteż, gdy ujrzycie komunikat: No Internet connectivity, sprawdźcie swoje połączenie internetowe. Czasem zdarza się, że ten komunikat pojawia się mimo dobrego zasięgu sieci komórkowej i poprawnej konfiguracji. Wtedy wystarczy uruchomić aplikację jeszcze raz.

Pokemon GO - brak dostępu do internetu

Komunikat o braku dostępu do internetu w grze Pokemon GO

Skoro Pokemon GO wykorzystuje technikę rzeczywistości rozszerzonej, do poprawnego działania map pobieranych z Google Maps, urządzenie musi podać współrzędne naszego położenia. Jak zostało to wspomniane wcześniej, tytuł nosi cechy gry ulicznej, gdzie poczynania naszego awataru nakładane są na mapę będącą również obszarem gry. Bez poprawnego działania modułu GPS, gra w Pokemon GO będzie bezcelowa. jednak nie musicie obawiać się o to, że w Waszym telefonie brakuje tego modułu. Wszystkie urządzenia zdolne uruchomić ten tytuł są wyposażone we wspomniany komponent – stał się on absolutnym standardem już lata temu. Jeżeli na ekranach Waszych smartfonów pojawi się komunikat: GPS signal not found lub Failed to detect location - sprawdźcie, czy obsługa GPS jest włączona. Natomiast, jeżeli moduł działa, należy zweryfikować, czy aplikacji nadano uprawnienia do korzystania z GPS. Prozaicznym powodem nieprawidłowego działania modułu GPS może być również fakt znajdowania się w pomieszczeniu. Wtedy, komunikacja urządzenia z instalacją satelitarną przynależącą do systemu pozycyjnego może być zaburzona.

Pokemon GO - brak sygnału GPS

Komunikat o braku sygnały GPS w grze Pokemon GO

Może się okazać także, że nie jesteście w stanie włączyć trybu AR w grze. Dzięki niemu, na świat gry nakładany jest obraz z Waszego aparatu fotograficznego, co sprawia, że rozgrywka staje się jeszcze bardziej realna. Ale do grania w trybie rzeczywistości rozszerzonej potrzebny jest żyroskop. Jego brak w urządzeniu może poskutkować komunikatem: We're not detecting yout phone's orientation, would you like to turn off AR mode?. Wtedy warto sprawdzić, czy w naszym sprzęcie moduł żyroskopu się znajduje, a nie jest to oczywiste. W niektórych, nawet nieco droższych urządzeniach, ten komponent nie występuje.

Z Pokemon GO zadowoleni będą z pewnością ci, którzy dobrze pamiętają szał na te stwory z początku trzeciego tysiąclecia. W telewizji emitowano kreskówki z tej serii, a sklepowe półki uginały się od produktów promujących nową modę – od artykułów szkolnych z Pokemonami, aż po chrupki, w których dzieciaki znajdowały „tazosy" – żetony z wizerunkami storków, którymi można było grać i wymieniać się.

Natomiast, jeżeli z Pokemonami jesteście nieco na bakier – być może warto nadrobić zaległości? Netflix'a trzeba pochwalić za świetne wyczucie rynku i gdy tylko rozpoczął się szał na Pokemon GO, wykupił prawa do emisji kreskówek w swoim serwisie. Jeżeli zaś Pokemony dobrze znacie, może to dobry czas na przypomnienie sobie ulubionego serialu z poprzednich lat.

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować