Jakub Szczęsny | 14 października 2016, 12:10

Alternatywne sklepy z aplikacjami na Androida. Radzimy, jak pobierać programy ze źródeł innych niż Google Play

Alternatywne sklepy z androidowymi aplikacjami? Jak to? Ano tak - nie każdy o tym wie, ale świat Androida na sklepie Google Play się nie kończy i jest nieco więcej repozytoriów z aplikacjami, gdzie można znaleźć prawdziwe perełki. Trzeba jednak wiedzieć, jak instalować takie programy, skąd je brać, jakie są zalety tego rozwiązania, a także jego wady. Android stwarza ogromne możliwości personalizacji swojego urządzenia, pozwala użytkownikowi na naprawdę wiele, ale mogą iść za tym bardzo poważne konsekwencje. Nie inaczej jest z instalowaniem programów spoza oficjalnego sklepu Google.

Android w rękach osoby, która lubi "dłubać" w swoim urządzeniu może być naprawdę przyjemnym narzędziem, za pomocą którego dosłownie zbudujemy smartfona takiego, jakiego oczekujemy. Mnogość możliwości modyfikacji systemu nie tylko za pomocą rootowania, ale także dużo prostszych operacji pozwala na zbudowanie niepowtarzalnego sprzętu. Nie inaczej jest z aplikacjami, których dostępność nie musi ograniczać się do sklepu Google Play. Choć jest to bardzo rozległa biblioteka programów dla systemu Android, istnieją pewne alternatywy, gdzie albo znajdziemy przysłowiowe perełki, albo nabędziemy programy legalnie i za darmo. Tyle, że z zupełnie innego źródła. 

Jak przygotować urządzenie z systemem Android do instalacji aplikacji spoza Google Play?

Programy dla Androida zapisane są w formacie .apk, który stanowi ich paczki instalacyjne. W Google Play nie musimy się o to martwić - jest to centralne repozytorium i tam wszystko odbywa się automatycznie z zachowaniem wszelkich mechanizmów co do instalacji aplikacji. Jednak Robocik pozwala również na doinstalowanie niedostępnych w Google Play programów. Domyślnie Android nie zezwala na instalację takich paczek - oczywiście ze względów bezpieczeństwa. Można to jednak w prosty sposób zmienić. 

Jak zmienić zasady instalowania aplikacji w Androidzie?

W taki prosty sposób można zmienić politykę systemową dotyczącą aplikacji spoza oficjalnego sklepu.

Wystarczy, że w Ustawieniach systemu (pozycja Zabezpieczenia) zaznaczymy możliwość instalacji aplikacji z zewnętrznych źródeł. Dzięki temu Android pozwoli nam na doinstalowanie aplikacji spoza Google Play właśnie z paczek .apk. Trzeba jednak liczyć się z pewnymi zagrożeniami, które mogą na nas czyhać w trakcie przeszukiwania nieoficjalnych repozytoriów. 

Decydując się na aplikacje z niezaufanych źródeł, musisz wiedzieć te rzeczy o bezpieczeństwie Androida

Google testuje aplikacje trafiające do repozytorium Play pod kątem zagrożeń. Oznacza to, że każda z nich jest sprawdzana tuż przed tym, jak zostanie upubliczniona. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy złośliwy kod w programie nie zostanie wykryty przez mechanizmy sklepu, ale są to stosunkowo rzadkie przypadki i jeżeli nie instalujemy czego popadnie (i nie klikamy w co popadnie), raczej nie powinno nam nic grozić. 

Co innego z aplikacjami dostępnymi w postaci paczek instalacyjnych .apk. Cyberprzestępcy nawet w oficjalnych programach mogą z łatwością ukryć złośliwy kod, który podczas instalacji wdroży do systemu również niebezpieczne oprogramowanie. Dlatego zanim zdecydujemy się na korzystanie z nieoficjalnych sklepów z aplikacjami, musimy zastanowić się, czy warto ryzykować i czy w ogóle jesteśmy w stanie zweryfikować bezpieczeństwo programu, który chcemy zainstalować na naszym urządzeniu z systemem Android. Nie można zapominać o tym, że dzisiaj wiele danych trzymamy właśnie na smartfonach - od zdjęć aż po informacje o kart kredytowych. Ich wyciek może okazać się opłakany w skutkach. 

Ale instalacja aplikacji spoza Google Play to również pewne plusy

Przede wszystkim instalacja aplikacji spoza Google Play pozwala na korzystanie z wcześniejszej wersji, która albo mogła oferować jakąś wycofaną później funkcję, albo zwyczajnie była lepsza. Niektóre aplikacje nie mogą być publikowane w Google Play, dlatego też bardzo specjalistyczne narzędzia dostępne są tylko w formie paczek instalacyjnych dla Androida.

Dodatkowo w nieoficjalnych repozytoriach czasami trafiają się promocje na aplikacje, które normalnie musielibyśmy nabyć płacąc nierzadko spore pieniądze. Z opcji instalacji plików .apk w urządzeniu korzystają także twórcy oprogramowania, którzy testują własne aplikacje na smartfonach, czy tabletach w ich naturalnym środowisku - czyli urządzeniu mobilnym. 

Skąd pobierać programy spoza Google Play?

Ciekawym rozwiązaniem dla Was może się okazać między innymi Amazon Appstore, gdzie w usługach zakupowego giganta znajdziemy nie tylko masę fizycznych produktów, ale również aplikacje właśnie. Amazon stara się dbać o ich jakość, więc o bezpieczeństwo programów dostępnych w Amazon Appstore nie musicie się obawiać. Zasoby można przeglądać zarówno z poziomu przeglądarki, najlepiej w urządzeniu z systemem Android, lub za pomocą przeznaczonej dla tego systemu operacyjnego aplikacji Amazon Underground. Nie jest ona dostępna w Google Play, jednak plik instalacyjny .apk udostępniany jest na stronie internetowej, do której łącze znajdziecie powyżej.

Amazon Appstore

Dzięki Amazon Appstore mamy dostęp do szerszej biblioteki aplikacji.

Innym dobrym repozytorium może być GetJar charakteryzujący się ciekawym modelem biznesowym i wprowadzającym do platformy aspekt społecznościowy, który pozwoli Wam na bezpieczne przeglądanie zasobów biblioteki programów. I o ile ta usługa nie używa żadnych mechanizmów weryfikacji aplikacji sama w sobie, tak użytkownicy bardzo aktywnie komentują to, czy dany program jest warty uwagi, czy też nie. Można znaleźć informacje o jego wersji, a także doniesienia na temat nieprawidłowego działania, na przykład wynikającego z zaimplementowanego złośliwego oprogramowania. Sam serwis zarabia na siebie oferując reklamy, często obok płatnych w sklepie Google aplikacji. Jednak to GetJar opłaca dostęp do nich dla swoich użytkowników właśnie przychodami z reklam. 

GetJar

GetJar jest dostępny w przeglądarce dla urządzeń mobilnych oraz komputerów osobistych.

Można także poszukiwać programów na forach internetowych, a najczęściej lądują one w serwisie APKMirror, który pozwala na umieszczanie plików instalacyjnych Androida w jednym miejscu. Z tym, że APKMirror w żaden sposób nie chroni użytkowników. Umieszczanie aplikacji w tym serwisie często było przyczyną ogromnych fal masowych infekcji złośliwym oprogramowaniem przeznaczonym na platformy mobilne. 

Czy warto korzystać z tego typu serwisów?

Jeżeli jesteście entuzjastami nieoficjalnych aplikacji, starszych wersji niektórych propozycji, wiecie co robicie i liczycie się z ryzykiem - nie ma żadnych przeszkód. Pamiętajcie jednak o tym, że aktywowanie opcji instalacji aplikacji spoza oficjalnego repozytorium może się okazać bardzo niebezpieczne. Brak certyfikacji i mechanizmów sprawdzających powodują, że nie każdy program będzie dla Was bezpieczny, a zaszyte w nim złośliwe oprogramowanie może wyrządzić sporo szkód. Dlatego też warto znać przynajmniej dwie alternatywy w postaci GetJar oraz Amazon Appstore zanim przystąpicie do tego typu operacji. Inne nie są aż tak godne zaufania, a szczególnie APKMirror. 

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować