Jakub Szczęsny | 2 listopada 2016, 19:19

Ekran z PC-ta na urządzeniu z Androidem? Radzimy, jak to zrobić

Jeżeli myśleliście kiedykolwiek o tym, żeby ze swojego tabletu lub smartfona z Androidem na pokładzie stworzyć drugi ekran dla komputera osobistego, spieszymy z wiadomością: tak, to jest możliwe. I jest to stosunkowo prosta operacja do wykonania. Wystarczy Wam do tego jedna aplikacja (a raczej dwa jej warianty - dla urządzenia mobilnego oraz PC-ta), kabel USB i dosłownie 10 minut czasu. W tym artykule krok po kroku opiszemy proces przygotowania smartfona lub tabletu jako drugiego ekranu komputera osobistego.

Podstawowym problemem opisywanego przez nas scenariusza może być przede wszystkim wygoda takiego rozwiązania. O ile przekazywanie samego obrazu na ekran smartfona lub tabletu nie stanowi dużego problemu, tak już ustawienie ich jako drugiego wyświetlacza jest wyzwanie. Zarówno urządzenie mobilne, jak i komputer muszą być do tej operacji przygotowane, a aplikacje pozwalające na stworzenie takiego duetu wyświetlaczy nie zawsze oferują świetną wydajność i w zdecydowanej większości są płatne. Jednak w sytuacjach awaryjnych, kiedy na gwałt potrzebujemy dodatkowej przestrzeni roboczej, tego typu operacja może się okazać pomocna. 

Urządzenie z Androidem jako drugi ekran dla komputera. Jak to zrobić?

Na rynku mamy dosyć spory wybór, jeżeli chodzi o aplikacje pozwalające nam wykorzystać sprzętu z Androidem jako drugi ekran PC-ta. Najlepszą z nich wydaje się być Splashtop Wired XDisplay, która wykorzystuje łączność przez interfejs USB do wyświetlania obrazu na smartfonie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeżeli mamy taką możliwość, warto do tego użyć port USB 3.0, żeby zapewnić odpowiednio szybki transfer danych. Ale nie tylko prędkość przesyłu jest ważna - trzeba liczyć się również z opóźnieniami, które w standardzie USB 3.0 są zdecydowanie mniejsze, niż w przypadku starszych wersji tej techniki łączności przewodowej. 

Polecamy
Splashtop Wired XDisplay

Splashtop Wired XDisplay pozwala na użycie urządzenia z Androidem jako drugiego ekranu dla komputera osobistego. Łączność odbywa się za pomocą interfejsu USB.

Na początku należy przygotować smartfona lub tablet do połączenia z komputerem będącym źródłem wyświetlanego obrazu. W tym celu musimy przejść do sklepu Google Play (korzystając z linka w ramce obok) i pobrać aplikację Splashtop Wired XDisplay. Program musi otrzymać wszystkie uprawnienia, o które poprosi i co bardzo ważne - w urządzeniu należy włączyć tryb debugowania USB. Za jego pomocą, zezwolimy aplikacji na niestandardowe wykorzystanie łączności przewodowej z komputerem. Do korzystania z programu nie potrzebujemy uprawnień roota, a obsługa aplikacji sprowadza się właściwie do jego uruchomienia. To stanowczo najprostsza część tego poradnika, ale dalsze kroki nie są dużo bardziej skomplikowane. Jednak może się okazać, że natrafimy na pewne problemy wynikające ze specyfiki urządzeń dostarczanych przez różnych producentów. 

Interfejs aplikacji Splashtop Wired XDisplay

Interfejs aplikacji Splashtop Wired XDisplay jest niezwykle prosty i nie wymaga żmudnej konfiguracji urządzenia.

W programie przeznaczonym na urządzenia mobilne możemy zniwelować efekt przyciemnienia obrazu, a także uruchomić tryb kompatybilności. Producent jednak wspomina o tym, że takie rozwiązanie powinniśmy stosować tylko wtedy, kiedy doświadczamy trudności w trakcie standardowego wykorzystania aplikacji. Natomiast, jeżeli testujemy to rozwiązanie i chcemy wiedzieć, jak ono działa - zawsze możemy włączyć zapis metadanych. 

Kolejnym krokiem jest pobranie desktopowej aplikacji Splashtop Wired XDisplay Agent, która pozwoli nam na przesłanie obrazu z komputera do smartfon. Znajdziecie ją na stronie internetowej producenta. Instalacja i konfiguracja biurkowego wariantu Splashtop Wired XDisplay jest niezwykle prosta oraz intuicyjna. Po jego uruchomieniu możecie ustalić liczbę klatek na sekundę na dodatkowym wyświetlaczu, a także jakość przesyłanego obrazu. Możliwe jest również dostosowanie rozdzielczości - jednak ta zależna jest od specyfikacji Waszego tabletu lub smartfona. Sprzęty, które nie charakteryzują się przynajmniej rozdzielczością Full HD mogą mieć problem z wyświetleniem wszystkich przesyłanych treści na ekranie i komfort korzystania z tego rozwiązania może być znacznie pomniejszony.

Sterując jakością obrazu oraz klatkami na sekundę należy mieć na uwadze fakt, że w przypadku wyższych ustawień bardzo obciążamy procesor. Należy upewnić się, że dysponujemy odpowiednio dużą mocą obliczeniową do obsługi Splashtop Wired XDisplay głównie po stronie PC-ta. Procesory klasy Intel Atom, czy Core M mogą mieć spore problemy z utrzymaniem odpowiedniej szybkości całego systemu podczas przesyłania obrazu. Natomiast, komputery wyposażone w układy Intel Core od i5 wzwyż będą sprawnie radzić sobie z przesyłaniem wysokiej jakości obrazu, nawet w rozdzielczości Full HD. 

Kliencka aplikacja Splashtop Wired XDisplay

W przypadku klienckiej wersji aplikacji, również nie musimy interesować się żmudną konfiguracją.

Ostatnią rzeczą, którą będziemy musieli wykonać jest doinstalowanie specjalnego sterownika USB dla Waszego urządzenia mobilnego. Producenci smartfonów oraz tabletów oferują takie programy do zainstalowania - pozwalają one na wykorzystanie dodatkowych funkcji przesyłania danych między smartfonem i komputerem (właśnie dlatego należy włączyć tryb debugowania). Listę dostępnych sterowników dla urządzeń konkretnych producentów znajdziecie także na stronie internetowej Splashtop Wired XDisplay.

Jeżeli wykonaliśmy wszystkie kroki, należy tylko podłączyć urządzenie mobilne z włączoną aplikacją Splashtop Wired XDisplay do komputera z uruchomionym programem agentem. Obydwa urządzenia automatycznie się sparują i jeżeli wszystko pójdzie dobrze, Windows wykryje dodatkowy ekran oraz udostępni dla niego funkcje w ustawieniach wyświetlania. Wtedy przyjdzie nam tylko ustawić odpowiednią rozdzielczość i gotowe. Ciekawostką będzie zapewne fakt, że za pomocą dodatkowego wyświetlacza w smartfonie lub tablecie możecie również sterować komputerem z wykorzystaniem panelu dotykowego.

Splashtop Wired XDisplay w trakcie działania

A tak wygląda efekt końcowy - udało się uruchomić obraz z komputera na smartfonie z Androidem na pokładzie

Czy jest to rozwiązanie wygodne?

Nie należy tego traktować jako najlepsze możliwe rozwiązanie. Nic nie zastąpi nam dodatkowego ekranu z prawdziwego zdarzenia, operującego na standardowym interfejsie przesyłania obrazu. Mimo zastosowania USB 3.0 należy liczyć się z minimalnymi opóźnieniami, a zatem - granie w gry za pomocą tak ustawionego wyświetlacza będzie kompletnie mijać się z celem. Należy rozpatrywać tę możliwość jako rozwiązanie sytuacji awaryjnych, kiedy po prostu nie mamy dostępu do innego wyświetlacza. Sam program Splashtop Wired XDisplay nie jest darmowy - przez 5 minut można z niego korzystać jak z pełnej wersji, jednak po tym czasie będziemy musieli za niego zapłacić.  

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować