Marek Kowalski | 4 listopada 2016, 11:32

Cardboard, czyli rzeczywistość wirtualna na smartfonie. Tłumaczymy, jak korzystać z VR dla każdego

Cardboard to rewolucyjny pomysł - uczynił wirtualną rzeczywistość dostępną każdemu posiadaczowi smartfona. Jeszcze kilka lat temu chcąc doświadczyć wirtualnego świata musieliśmy mocno zainwestować w odpowiedni sprzęt - potrzebne były zarówno specjalne okulary lub wręcz hełm VR (ang. Virtual Reality), a także komputer, do którego takie urządzenie było podłączane. Do tego jeszcze specjalistyczne oprogramowanie i wysoka moc obliczeniowa. Słowem: koszty. Jakby tego było mało, jakość pierwszych rozwiązań związanych z wirtualną rzeczywistością była mocno dyskusyjna, a niektórzy wręcz doznawali torsji. To przeszłość. Google wymyśliło Cardboarda: kawałek zwykłego kartonu - odpowiednio wycięty i złożony - oraz zainstalowane na smartfonie oprogramowanie czynią cuda :) Nie wierzycie? Zobaczcie jak korzystać z Cardboarda i jak osobiście poznać wirtualną rzeczywistość.

Cardboard - skąd go wziąć?

To akurat najprostszy element układanki. Wystarczy odwiedzić witrynę domową Google Cardboard, pobrać z niej szablon okularów Cardboard lub zakupić gotowe urządzenie. Te dostępne na wspomnianej stronie internetowej są dość drogie (najczęściej po kilkanaście dolarów + koszty przesyłki). Niby nie jest to duża kwota, ale w Polsce można kupić gogle Cardboard taniej, za kilkanaście złotych (choćby w popularnym, znanym każdemu serwisie aukcyjnym). Często też kartonowe okulary do VR są rozdawane w formie materiałów promocyjnych różnych firm, wydawnictw, na targach itp. imprezach. Podpowiedź: zwracajmy uwagę, by kupowane gogle miały z boku magnes! Znacznie ułatwia to korzystanie z okularów VR, zwłaszcza w interaktywnych prezentacjach. Gogle Cardboard bez magnesu również pozwalają na używanie ich w rzeczywistości wirtualnej, ale ze względu na brak magnesów nadają się w zasadzie tylko do filmów przestrzennych, a nie gier czy interaktywnych pokazów VR.

Zestaw młodego fana VR, czyli gogle do samodzielnego montażu. Części są tanie i ogólno dostępne, karton można dowolnie pomalować. Liczy się inwencja!

Ambitniejsi, mogą skonstruować okulary do wirtualnej rzeczywistości samodzielnie. Potrzebny będzie kawałek kartonu (tektury falistej o fali E), para soczewek o ogniskowej 45 mm, dwa niewielkie magnesy (neodymowy i ceramiczny), dwa paski rzepa na przylepcu, gumka recepturka, oraz - opcjonalnie - tag NCF z kodem QR (przeznaczony do autokalibracji gotowych okularów - niepotrzebny w przypadku gdy wykonujemy okulary ściśle wg wskazówek Google).

Zadanie jest bardzo ułatwione przez Google, które na swojej stronie oferuje szczegółową instrukcję budowy Google Cardboard. Jest ona dostępna w formacie PDF i opublikowana po angielsku, niemniej warto z niej skorzystać, nawet jeżeli nie znamy dobrze tego języka - konkretne przykłady na zdjęciach oraz ilustracje pokazujące jak dobrać właściwe komponenty będą z pewnością przydatną wskazówką dla każdego, kto chce własnoręcznie zbudować okulary VR zgodne z Cardboardami.

Cardboard - już mam! Co dalej?

Polecamy
Cardboard

Aplikacja otwiera przed użytkownikiem świat wirtualnej rzeczywistości, pod warunkiem, że posiadamy już okulary Cardboard. Program pozwala na skonfigurowanie urządzenia, ma również wbudowanych kilka prezentacji VR.

Kolejnym etapem na drodze do wirtualnej rzeczywistości jest oprogramowanie - nasza specjalność. Zainstaluj na swoim smartfonie aplikację Cardboard - program niezbędny, by zacząć przygodę z "kartonowym" VR. Bez obaw. Kartonowe nie znaczy, że kiepskie. Obstawiamy, że dla większości z was wrażenia z oglądania wbudowanych w ten program prezentacji będą bardzo pozytywne. Aplikacja jest jednak potrzebna również dlatego, że pomaga w przygotowaniu posiadanych okularów Cardboard do pracy z naszym smartfonem. Twórcy programu (Google) lojalnie przestrzegają, że korzystanie z wirtualnej rzeczywistości podczas chodzenia, biegania, poruszania się w inny sposób, czy też... prowadzenia samochodu nie jest wskazane i może prowadzić do naruszenia przepisów drogowych.

Cardboard - konfiguracja

Proces konfiguracji jest banalnie prosty, sprowadza się do sfotografowania kodu QR i zatwierdzenia kilku uprawnień.

Po uruchomieniu aplikacji wskazujemy na przycisk ze strzałką w prawo, co rozpoczyna proces konfiguracji, czy też - jak to określają twórcy programu - parowania telefonu z goglami Cardboard. Operacja jest banalnie prosta: aplikacja aktywuje aparat w smartfonie, a zadaniem użytkownika jest ujęcie w ramkach widocznych w kadrze specjalnego kodu QR nadrukowanego na posiadanym egzemplarzu gogli. Jeżeli okulary wykonaliśmy ściśle według instrukcji publikowanych przez Google, to ten etap można pominąć - aplikacja będzie wtedy bazować na profilu "standardowych gogli Google Cardboard". Po rozpoznaniu kodu program poprosi o uprawnienie dostępu do pamięci, na co oczywiście należy się zgodzić.

Aplikacja Cardboard automatycznie wykryje wszystkie zainstalowane w smartfonie aplikacje zgodne z okularami Cardboard.

Na tym kończy się etap konfiguracji, o czym świadczy stosowny komunikat pojawiający się na ekranie smartfona. Po jego zamknięciu możemy wybrać jedną z dwóch standardowo preinstalowanych ikonek: Pokazy Cardboard oraz Kanały filmów sferycznych. Pokazy to po prostu kilka interaktywnych prezentacji VR wbudowanych w program Cardboard, natomiast druga z ikonek wywołuje listę klipów wideo 360° dostępnych w serwisie YouTube. Jeżeli - tak jak na powyższej ilustracji - oprócz dwóch wymienionych ikonek zobaczycie ich więcej, oznacza to po prostu, że w pamięci smartfona macie zainstalowane jeszcze jakieś programy współpracujące z okularami Cardboard. W naszym przypadku był to prezentowany w zestawieniu aplikacji do projektowania wnętrz Planer 5D. 

Na początek proponujemy zapoznać się z Pokazami Cardboard, gdyż wśród nich znajduje się Samouczek automatycznie prezentowany podczas pierwszej wirtualnej wycieczki. Po ich uruchomieniu wkładamy smartfon do Cardboarda w taki sposób by tylna kamera "wyglądała" przez specjalne wycięcie znajdujące się we frontowej części gogli, a następnie przykładamy okulary do oczu.

Zrzut ekranu prezentuje obraz generowany dla każdego oka niezależnie, ale gdy smartfon włożymy do gogli Cardboard, zobaczymy wirtualną przestrzeń.

Posługiwanie się okularami VR jest bardzo proste.  Przykładamy je do oczu i ruchami głowy po prostu rozglądamy się po wirtualnym otoczeniu. W centrum przestrzennego ekranu znajduje się punkt - jest to ekwiwalent kursora myszki, za pomocą którego wskazujemy dostępne w danej prezentacji opcje, ikony czy interaktywne elementy. Delikatnie przesuwając magnes znajdujący się z boku gogli aktywujemy wskazywaną przez ten punkt opcję. Prawda, że proste?

Cardboard? To jest świetne! Chcę więcej!

Wspomniane pokazy i filmy VR dostępne na YouTube absolutnie nie wyczerpują potencjału Cardboarda. Zalecamy skorzystanie z dobrze wam znanego sklepu Google Play - po wpisaniu w polu wyszukiwania frazy Cardboard znajdziecie oprócz opisanej tu aplikacji również mnóstwo innych programów, gier, prezentacji i innych pomysłów na wycieczkę w wirtualny świat. Udanej zabawy!

Komentarze
UCISK
20 lutego 2018, 00:32
Podziękujemy Oculus Rift. Mimo, że to ponoć jeszcze badziewie, to jednak to oni zrobili woku tematu szum i wystarczyło 2 lata, żeby zmobilizować inne firmy. Teraz mamy od wyboru do koloru, że trzeba poczytać, który VR warto zakupić.
0
Zaloguj się, by móc komentować