Jakub Szczęsny | 17 listopada 2016, 19:04

Android Pay – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz korzystać z tej usługi

Android Pay to usługa pozwalająca połączyć płatności za pomocą smarftona działającego pod kontrolą Androida z kartami kredytowymi, debetowymi i płatniczymi. Ekspansja tej techniki sprawiła, że zawitała ona także do Polski. Jednak zanim niektórzy posiadacze urządzeń z Androidem ucieszą się, muszą wiedzieć o kilku rzeczach i upewnić się, że ich bank oraz urządzenie wspierają tę funkcję. Te i inne informacje znajdziecie w naszym poradniku dotyczącym Android Pay. 

Najpierw upewnij się, że Twój bank oraz wystawca karty pozwalają na podpięcie jej do Android Pay

To największe jak na razie ograniczenie zmniejszające zasięg debiutu Android Pay w Polsce. Żeby korzystać z tej usługi wystarczy, że operatorem Twojej karty jest Mastercard lub Visa i wydał ją jeden z trzech banków: Alior, T-Mobile (usługi bankowe) lub Bank Zachodnik WBK. W niedługim czasie do tego grona dołączy również mBank, a za nim podążą inne instytucje świadczące usługi finansowe.

Restrykcjami objęte są także smartfony, dlatego będziesz musiał sprawdzić, czy Twój jest kompatybilny Android Pay. Żeby korzystać z opisywanej usługi na urządzeniu mobilnym musi być zainstalowany Androida 4.4 lub nowszy i musi ono obsługiwać łączność NFC. Niespełnienie tych wymogów poskutkuje tym, że nie będziesz w stanie podłączyć karty do Android Pay. Warto również zwrócić uwagę na to, że karty, które są powiązane z kontami firmowymi nie będą działać w usłudze płatności Google. Skojarzone z Android Pay mogą być jedynie te „plastiki”, które dotyczą rachunków indywidualnych.

Android Pay

Aplikację Android Pay należy najpierw pobrać ze sklepu Google Play. Wtedy możemy przystąpić do procesu dodawania karty.

Spełniasz wymogi Android Pay? Wystarczy, że dodasz swoją kartę

Żeby to zrobić musisz zainstalować na swoim urządzeniu dedykowany usłudze program. Wystarczy, że przejdziesz do sklepu Google Play i znajdziesz tam aplikację Android Pay - należy ją pobrać i uruchomić. Jeżeli kiedykolwiek do Twojego konta Google podpinałeś kartę kredytową, aplikacja zaproponuje Ci sparowanie jej. Jeśli nie chcesz tego robić, możesz przejść dalej i dodać inny środek płatniczy ręcznie. Android Pay i to ułatwia. Kartę możesz zeskanować aparatem fotograficznym swojego smartfona (wystarczy zmieścić ją w narysowanych na kadrze ramkach), albo wpisać jej dane w tradycyjny sposób. Na sam koniec zostaniesz poproszony o zweryfikowanie całego procesu za pomocą wiadomości SMS lub e-mail.

Android Pay

Po dodaniu karty możemy skonfigurować proste ustawienia, lub dodać kolejną.

Płacenie z Android Pay – o czym trzeba wiedzieć?

Jeżeli masz już sparowaną kartę z Android Pay, wystarczy że podczas płacenia telefonem zbliżysz go do terminala. W przypadku rachunków poniżej 50 złotych, nie będziesz musiał dodatkowo wpisywać PIN-u koniecznego do autoryzacji, czyli, jak w przypadku płatności zbliżeniowych kartą. Transakcje powyżej wspomnianej kwoty należy potwierdzić kodem, który wpisuje się na terminalu do kart płatniczych. Wkrótce ma się to zmienić i to po stronie telefonu będzie można podać kod weryfikacyjny lub uwierzytelnić płatność odciskiem palca. Smartfon podczas płacenia nie musi być podłączony do internetu, bo dane karty zapisane są w urządzeniu. Jednak musisz pamiętać, że nie możesz zrealizować w ten sposób nieograniczonej ilości transakcji.

W przypadku korzystania w Android Pay z kilku kart, warto wiedzieć, że jedna z nich jest domyślnym środkiem płatniczym, za pomocą którego uiszczamy opłaty bez konieczności odblokowywania smartfona. Gdybyś chciał tylko raz zapłacić inną, konieczne będzie przejście do aplikacji Android Pay i wybranie odpowiedniej karty przed dokonaniem płatności. W ten sposób zapłacisz za zakupy w sklepach oznaczonych na witrynach logo Android Pay oraz obsługujących płatności kartami MaterCard i Visa.

Android Pay

Korzystanie z Android Pay jest tak proste, jak płacenie tradycyjnym "plastikiem".

Jeżeli masz problem z płaceniem za pomocą Android Pay, ale spełniasz wszystkie techniczne warunki, sprawdź, czy nie korzystasz ze zrootowanego urządzenia i czy usługa Samsunga MyKnox nie sprawia problemów. Dodatkowo ustal, czy moduł NFC funkcjonuje poprawnie.

W przypadku korzystania z Android Pay nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo danych podczas wykonywania transakcji mobilnych. Dodatkowe informacje na temat środka płatniczego przechowywane są w chmurze, gdzie są bezpieczne, a każdy smartfon z Android Pay posiada własny, unikatowy token, który jest identyfikowany przez dostawcę usługi. Nie ma możliwości jego sklonowania oraz przechwycenia.

Polecamy
Android Pay

Android Pay to aplikacja obsługująca płatności zbliżeniowe w systemie Android. Wystarczy podpiąć naszą kartę do programu i bez problemu możemy płacić telefonem!

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować