Krzysztof Pojawa | 28 lipca 2016, 05:17

5 przydatnych trików na Twojego Samsunga

Samsung to zdecydowanie najpopularniejsza w Polsce (i nie tylko w Polsce) marka smartfonów. I nic dziwnego - te urządzenia są po prostu bardzo dobre. Zarówno te najdroższe, jak choćby Galaxy S7 czy S7 Edge, jak i tańsze modele, jak Galaxy Alpha czy nawet J7 to jedne z najlepszych, jeśli nie najlepsze telefony w swoich kategoriach cenowych. W korzystaniu z tych urządzeń pomagają dodatkowe funkcje i możliwości konfiguracyjne, niektóre oczywiste, ale inne nieco mniej. Dlatego właśnie prezentujemy Wam 5 przydatnych tricków, które zdecydowanie ułatwią Wam wykorzystanie Waszych Samsungów.

Jak szybciej pobierać duże pliki

Jeżeli irytuje Was nie dość szybkie pobieranie większych plików, większość nowszych modeli smartfonów Samsunga zaoferuje Wam możliwość znacznego przyspieszenia downloadu. Funkcja Download Booster, dotycząca plików o rozmiarze przynajmniej 30 MB, działa na zasadzie połączenia poprzez sieci WiFi i LTE (a jeśli ta ostatnia jest niedostepna, sieć bezprzewodowa zostanie wsparta siecią 3G). Włącznie Download Boostera jest niezwykle proste, wystarczy w tym celu otrzorzyć ustawienia, przejść do pozycji więcej ustawień połączeń i wybrać opcję przyspieszenie pobierania.

Tricki Samsung - download booster

Teraz tylko włączacie tę funkcję i gotowe - większe pliki będą od teraz pobierać sie znacznie szybciej (oczywiście o ile jesteście w zasięgu sieci WiFi i dobrej sieci komórkowej). Jednak zanim włączycie przyspieszenie pobierania upewnijcie się, że dysponujecie odpowiednim pakietem danych komórkowych, w przeciwnym wypadku skorzystanie z download boostera może skończyć się bardzo wysokim rachunkiem od Waszego operatora.

Jak być zawsze na bieżąco

Wiele tricków, z których możecie skorzystać na swoich Samsungach dostępna jest także w takich czy innej formie na smartfonach innych producentów, są jednak również rzeczy, których nie znajdziecie w urządzeniach żadnej innej marki - przede wszystkim aplikacje, a wśród nich upday, czyli świetna aplikacja newsowa, dzięki któej nigdy nie przegapicie żadnej ważnej informacji i zawsze, niezależnie od tego, gdzie akurat się znajdujecie, będziecie na bieżąco.

udpay

Aplikacja pozwala Wam określić, które tematy są dla Was interesujące, dzięki czemu nie będziecie zasypywani setkami informacji, na które nigdy nie zwrócilibyście uwagi, a zamiast tego zawsze jako pierwsi dowiecie się o wydarzeniach, które są dla Was naprawdę istotne.

W części smartfonów Samsunga, jak na przykład w Galaxy S7 i S7 Edge, upday jest zainstalowany fabrycznie i możecie korzystać z niego od razu po włączeniu telefonu. A jeżeli macie taki model, w którym upday nie został preinstalowany, znajdziecie i zainstalujecie go tutaj.

Jak szybciej włączyć aparat fotograficzny

Ile razy spotkaliście się z zupełnie niespodziewaną sytuacją, w któej pierwsze, co przychodzi Wam do głowy to zdjęcie, muszę zrobić zdjęcie! I tu często pojawia się bardzo prozaiczny, ale mimo to poważny problem, czyli czas, jak jest potrzebny na odblokowanie telefonu (nierzadko pojawia się konieczność podania kodu PIN czy narysowania na ekranie symbolu zabezpieczającego, albo odczekanie, aż telefon rozpozna odcisk palca), potem włączenie aplikacji aparatu. A w tym czasie kadr idealny, fotografia, którą zrobilibyście furorę na Facebooku, Instagramie, Snapchacie albo chociaż podczas najbliższego przyjęcia rodzinnego odchodzi w niebyt. Pech, po prostu pech. Ale jeśli korzystacie ze smartfona Samsuga, na to też jest rada - wystarczy włączyć funkcję szybkiego uruchamiania aparatu fotograficznego. Wchodzicie w ustawienia, a potem zaawansowane funkcje. Tam odnajdujecie funkcję szybko uruchom aparat i włączacie ją.

Tricki Samsung - szybkie uruchamianie aparatu

Teraz nie musicie już tracić czasu na wszystkie zabierające czas czynności, aparat fotograficzny włączycie poprzez dwukrotne, szybkie wciśnięcie przycisku Home.

Jak oszczędzać baterię

Szybko wyczerpująca się bateria to jeden z największych problemów praktycznie wszystkich smartfonów. Można sobie jednak z nim poradzić, korzystając z funkcji oszczędzania baterii. W Samsungach znajdziecie dwie takie opcje, pozwalające na pewne ograniczenie lub też absolutne zmniejszenie drenażu baterii smartfona. Obie znajdziecie w ustawieniach po wybraniu pozycji bateria.

Pierwsza z nich, tryb oszczędzania energii, zmniejszy wydajność smartfona (odczujecie to zwłaszcza w grach), ograniczy jego wibracje oraz zminimalizuje wykorzystanie opcji lokalizacyjnych. 

Opcja druga, tryb bardzo niskiego zużycia energii, to już maksymalne ograniczenie wszelkich funkcji urządzenia. Zapomnijcie o kolorach i ładnych ikonach na ekranie, zapomnijcie o przesyłaniu danych w tle, zapomnijcie (najlepiej) o usługach lokalizacyjnych, ale też... zapomnijcie o konieczności szybkiego poszukiwania najbliższego gniazdka z prądem. Oczywiście podstawowe funkcje telefonu wciąż pozostaną dostępne.

A jak wyglądają różnice w czasie pracy urządzenia? Sami zobaczcie.

Tricki Samsung - oszczędzanie baterii

Sami przyznacie, że oszczędność baterii ogromna.

Jak włączyć linie siatki trójpodziału

Dobry aparat fotograficzny w smartfonach Samsunga to już standard. Ale oprócz dobrego aparatu przyda się też umiejętność dobierania dobrych kadrów. Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad fotografii i nawet najbardziej banalne ujęcie może zyskać zupełnie nową jakość. Jedną z tych zasad jest reguła trójpodziału. Nie będziemy tutaj szczegółowo tłumaczyć, na czym polega trójpodział, musimy jednak wspomnieć, że jego istotnym elementem jest siatka dzieląca widziany w obiektywie obraz na dziewięć równych prostokątów, składająca się z dwóch linii pionowych i dwóch poziomych, a także mocne punkty, czyli miejsca, w których linie siatki się przecinają. I to właśnie przy mocnych punktach (a nie w centralnej części kadru, jak wiele osób uważa) powinny znaleźć się najważniejsze elementy naszej fotograficznej kompozycji. 

Nasze Samsungi mają możliwość wyświetlania siatki trójpodziału, a tym samym mogą nam pomóc w robieniu znacznie lepszych zdjęć. Jak włączyć siatkę? To bardzo proste. Wystarczy uruchomić aplikację aparatu, nacisnąć ikonę ustawienia, potem linie siatki i z okienka wyboru wybrać opcję 3x3. Od teraz siatka trójpodziału będzie już widoczna za każdym razem, kiedy włączycie aparat.

Tricki Samsung - linie siatki trójpodziału w aparacie

Wszystkie opisane przez nas tricki przetestowaliśmy na smartfonie Samsung Galaxy S7 Edge, jednak bez problemu powinny one działać także na innych urządzeniach z serii Galaxy choć procedura ich włączania może się nieco różnić w przypadku różnych modeli i wersji Androida.

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować