Tomasz Kurzak | 4 marca 2016, 20:50

Windows 10 Redstone - druga aktualizacja dopiero w 2017 r.

Windows 10 to nie tylko takie nowości, jak przeglądarka internetowa Edge czy mechanizm Continuum. To również nowy kalendarz wydawniczy, według którego kolejne wersje systemów operacyjnych Microsoftu będą ukazywać się co roku. W obecnym czeka nas aktualizacja rozwijana pod kodową nazwą Windows 10 Redstone, jednak najnowsze informacje sugerują, że drugie z wchodzących w jej skład uaktualnień może zostać udostępnione dopiero w 2017 r.

O Windows 10 Redstone pisaliśmy na łamach naszego portalu już w kwietniu zeszłego roku, jednak do niedawna brakowało jakichkolwiek informacji na temat tego wariantu systemu operacyjnego Microsoftu. Ostatnie tygodnie tę sytuację zmieniają i z różnego rodzaju przecieków docierają do nas coraz to nowe wiadomości. Serwis Winbeta, powołując się na anonimowe źródło zaznajomione ze sprawą, rzucił nieco światła na nadchodzącą odsłonę Okienek.

Z opublikowanych informacji wynika, że jak sądzono wcześniej, aktualizacja Windows 10 Redstone zostanie podzielona na dwa duże uaktualnienia. Pierwsze z nich (RS1) zadebiutować ma już w czerwcu. Skupi się przede wszystkim na zacieraniu różnic pomiędzy platformą PC, urządzeniami mobilnymi i konsolą Xbox One. Pomóc ma w tym usprawniony mechanizm Continuum, który pozwoli prowadzić rozmowy telefoniczne oraz pisać i odczytywać SMS-y z poziomu komputera sparowanego ze smartfonem. Nie bez znaczenia będzie także przeniesienie na konsole Xbox One sklepu z aplikacjami Windows Store oraz wzbogacenie jego oferty o programy Win32 (projekt Continental), a także te tworzone z myślą o systemach operacyjnych od Apple (projekt Islandwood). Duży nacisk zostanie położony również na Uniwersalne aplikacje. Kolejne nowości w Windows 10 Redstone to usprawnione Centrum Akcji oraz zmiany wprowadzane do aplikacji Ustawienia oraz Panelu sterowania. Ten drugi zacznie powoli odchodzić w niepamięć, a dostępne w nim funkcje zostaną przeniesione do mającej zastąpić go całkowicie w dalszej przyszłości aplikacji Ustawienia

Drugie z uaktualnień (RS2) miało zostać zaprezentowane także w tym roku, jednak informator serwisu Winbeta sugeruje, że jego debiut zostanie przesunięty na wiosnę 2017 r. W przypadku tej aktualizacji nie wiadomo zbyt wiele. Ma ona zawierać nowe, bliżej nieokreślone funkcje oraz te, których nie uda się dodać do RS1.

Wszystkie te informacje wydają się być bardziej niż prawdopodobne. Uczestnicy programu testowego Windows Insider już od kilku miesięcy mogą korzystać z pierwszych kompilacji z gałęzi Redstone. Gabriel Aul - szef programu Windows Insider - w publikowanych wpisach dotyczących wersji testowych informował, że zawierają one wiele zmian, których nie widać gołym okiem, jednak są fundamentami do stworzenia jeszcze lepsze platformy programowej dla różnych urządzeń pracujących pod kontrolą Windows 10. Na weryfikację wspominanych wiadomości nie przyjdzie nam jednak długo czekać, bo wielkimi krokami zbliża się konferencja Build 2016, na której Microsoft na pewno zdradzi więcej szczegółów na temat Windows 10 Redstone. 

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować