Tomasz Kurzak | 16 grudnia 2015, 22:37

Windows 10 Insider Preview build 11082 - pierwsza kompilacja testowa nadchodzącej wersji Redstone

Zgodnie z pojawiającymi się w ostatnich dniach plotkami Microsoft zdecydował się na udostępnienie kolejnej kompilacji testowej najnowszego systemu operacyjnego przeznaczonej dla korzystających z szybkiego kręgu aktualizacji uczestników programu Windows Insider. Windows 10 Insider Preview build 11082 to pierwszy wariant Okienek, który przygotowuje system operacyjny do nadchodzącej wersji Redstone.

O wydaniu kolejnej wersji testowej Windows 10 poinformował już tradycyjnie szef programu Windows Insider - Gabriel Aul - we wpisie opublikowanym na oficjalnym blogu Microsoftu. Windows 10 Insider Preview build 11082 jest pierwszą kompilacją przygotowującą system operacyjny do zapowiedzianej na przyszły rok dużej aktualizacji, która w tej chwili znana jest pod kodową nazwą Redstone. Niestety miłośnicy nowych funkcji i rozwiązań mogą być rozczarowani tą wersją, bo nie oferuje ona praktycznie żadnych nowości. Zespół zajmujący się rozwojem Windows 10 skupił się na razie na naprawieniu błędów wprowadzanych przez jesienną aktualizację Threshold 2 oraz dodawaniu do systemu operacyjnego najczęściej powtarzających się sugestii użytkowników. Oznacza to także, że nie potwierdziły się spekulacje mówiące o tym, że jeszcze przed końcem tego roku użytkownicy przeglądarki Edge będą mogli korzystać z dodatków do niej przeznaczonych.

Nie oznacza to jednak, że Windows 10 Insider Preview build 11082 wprowadza jedynie kolejny numer w nazewnictwie kompilacji testowych. Ten udostępniony dziś przez Microsoft wariant najnowszego systemu operacyjnego to przede wszystkim niewidoczne gołym okiem zmiany w mechanizmie OneCore odpowiedzialnym za bezproblemowe działanie Windows 10 na rożnych platformach sprzętowych, jednak korzyści z tych modyfikacji będziemy mogli docenić dopiero w przyszłości. Nowością związaną z Windows 10 Insider Preview build 11082 jest także publikowanie list znanych błędów w aplikacji Centrum niejawnego programu testów. Wśród wymienionych dziś znajdziemy problemy z dodawaniem pakietów językowych, brak okna postępu w przypadku kopiowania, kasowania oraz przenoszenia plików, a także przywrócenie aplikacji skojarzonych z wybranymi typami plików do domyślnych wartości.

W dzisiejszym wpisie Aul poinformował także, że Microsoft zdecydował się na przyspieszenie wydawania kompilacji testowych, co było bardzo często powtarzająca się sugestią wśród uczestników programu Windows Insider. Począwszy od stycznia przyszłego roku poglądowe wersje Windows 10 będą wydawane częściej dzięki zmianie kryteriów kwalifikujących kompilacje do osiągnięcia statusu Windows Insider. Oznacza to, że warianty przeznaczone dla osób korzystających z szybkiego kręgu aktualizacji będą bardziej zbliżone do tych testowanych wewnętrznie w Microsofcie. Należy jednak pamiętać o tym, że taka zmiana sprawić może, że kolejne kompilacje testowe będą zawierać więcej błędów i być bardziej problematyczne, dlatego osobom, którym zależy na stabilnym działaniu komputera rodzimy już teraz przełączenie się do wolnego kręgu aktualizacji.

Windows 10 Insider Preview build 11082 dostępny jest już do pobrania za pośrednictwem usługi Windows Update.

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować