Maciej Gajewski | 3 października 2017, 21:54

Uwaga na roamingowych naciągaczy!

Jesteś za granicą i rozmawiasz z kimś z Polski. Nagle telefon się rozłącza, a następnie odtwarza nagraną rozmowę. Czary? Szpiedzy rosyjskiego wywiadu? Nie, to cwaniacka firma pośrednicząca w połączeniach roamingowych.

Nadal czytasz artykuły o aplikacjach na Androida na komputerze? Ułatw sobie życie i zainstaluj MobiRadar - naszą nową aplikację o wszystkim co z Androidem związane. Znajdziesz w niej najlepsze poradniki, zestawienia i inne ciekawe artykuły. Dzięki MobiRadar będziesz używał tylko najlepszych aplikacji.

MobiRadar - najlepsze aplikacje

Za każdym razem gdy jesteśmy w roamingu korzystamy z gościnności innej sieci komórkowej niż nasza własna. W jaki sposób jest to możliwe i jak to się dzieje, że obca sieć informuje naszą własną o długości połączenia (a więc związanymi z tym dla nas kosztami)? Operatorzy korzystają z firm pośredniczących, które specjalizują się w łączeniu klientów roamigowych z ich macierzystymi sieciami. Jak się okazuje, nie wszystkie z nich są uczciwe i próbują nas naciągać na dodatkowe opłaty, kiedy tylko to możliwe. O sprawie jako pierwszy napisał jeden z czytelników portalu Niebezpiecznik. Opisał jedną ze swoich przygód, a redakcja portalu pomogła rozwikłać tajemnicę.

roaming

 

Jak relacjonuje czytelnik, będąc w Wielkiej Brytanii zadzwonił do osoby przebywającej w Polsce. W pewnym momencie stracił połączenie z rozmówcą, a po chwili usłyszał coś bardzo dziwnego. Było to nagranie całej rozmowy, a właściwie, to tego co mówił jego rozmówca. Własnych słów nie słyszał. Wielce zdziwiony myśląc, że jakiś automat rządowy go być może podsłuchuje i rejestruje – a nagranie usłyszał przez pomyłkę – postanowił drążyć temat. Jak się okazało, to pomysły pośredników na sztuczne wydłużanie rozmowy. Te kilkadziesiąt sekund (w zależności od tego kiedy się rozłączymy) to dodatkowe opłaty a – co za tym idzie – większa prowizja dla obsługującego roamingowe połączenie pośrednika.Na razie żadna sieć komórkowa nie komentuje sprawy. My z naszej strony rekomendujemy połączenia roamingowe za pośrednictwem aplikacji mobilnych, takich jak Skype czy Messenger.

MobiRadar - najlepsze aplikacje

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować