Krzysztof Pojawa | 27 lutego 2016, 04:28

Tryb nocny w Androidzie już niedługo będzie dostępny

Coraz więcej znaków na niebie i ziemi wskazuje, że już niedługo niedługo w aplikacjach na Androida będziecie mogli zobaczyć tryb nocny, czyli ręcznie lub automatyczne przełączanie motywu kolorystycznego z jasnego, dobrego w dzień, na ciemny. Najnowsza wersja Android Support Library, czyli biblioteki wykorzystywanej przez programistów, udostępnia możliwość prostego przełączania motywów. Wygląda więc na to, że Google w końcu zrezygnowało z trzymania się uparcie wyłącznie jasnej kolorystyki i zrozumiało, że tryb nocny w Androidzie naprawdę może być przydatny.

Tryb nocny w Androidzie nie jest, co dla wielu z Was może być nieco zaskakujące, zupełną nowością. Już w pierwszej odsłonie testowej Androida M Developer Preview (czyli w czasach, kiedy szóstka nie nazywała się jeszcze oficjalnie Marshmallow) dostępna była funkcja przełączania motywu kolorystycznego. I choć była jeszcze w powijakach, to jej działanie spodobało się nie tylko nam, ale też wielu użytkownikom na całym świecie. 

Tryb nocny w Androidzie

Niestety już od drugiego wydania testowego Androida M nie była ona dostępna i wydawało się, że nieprędko o niej znów usłyszymy. Było to nieco dziwne posunięcie Google, dodatkowo nigdy nie usłyszeliśmy jasnego wyjaśnienia, dlaczego ostatecznie zrezygnowano z możliwości prostego przełączania motywów, przez co jedyną możliwością dostosowania kolorystyki interfejsu było instalowanie dodatkowych, zewnętrznych motywów.

Jak się jednak okazuje, Google zamierza przywrócić to rozwiązanie. Najnowsze biblioteki programistyczne, Android Support Library 23.2, przynoszą możliwość bardzo prostego, za pomocą kilku linii kodu, zarządzania motywami kolorystycznymi i ich przełączania ręcznego bądź automatycznego. Można się więc spodziewać, że już niedługo w menu ustawień systemowych pojawi się odpowiednia pozycja do zarządzania motywem. Jeśli tak się stanie, to zapewne wystarczy wybrać odpowiedni motyw w ustawieniach, a wszystkie kompatybilne z nową funkcjonalnością aplikacje będą wyświetlane w wybrany przez nas sposób.

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować