Maciej Gajewski | 18 października 2017, 21:50

OnePlus przestanie szpiegować użytkowników

Prawie każda firma zbiera tak wiele danych na temat swoich klientów, jak tylko potrafi. OnePlus jednak przesadził: transmitował do swoich serwerów poufne informacje związane z użytkownikami jego telefonów. Teraz firma obiecuję poprawę.

Nadal czytasz artykuły o aplikacjach na Androida na komputerze? Ułatw sobie życie i zainstaluj MobiRadar - naszą nową aplikację o wszystkim co z Androidem związane. Znajdziesz w niej najlepsze poradniki, zestawienia i inne ciekawe artykuły. Dzięki MobiRadar będziesz używał tylko najlepszych aplikacji.

MobiRadar - najlepsze aplikacje

Kto uruchamia zaawansowane ustawienia systemu? Nieliczni? A szkoda, bo czasem warto je przejrzeć. OnePlus wykorzystał fakt, że mało kto drobiazgowo stroi telefon pod własne potrzeby i ukrył w ustawieniach moduł do zbierania danych na temat użytkowników. Nie byłoby w tym jeszcze nic szczególnie złego, gdyby nie fakt, że telefony OnePlus w efekcie wysyłały na chińskie serwery informacje zdecydowanie naruszające prywatność swoich użytkowników. Do danych tych należały numery telefonów, adresy MAC urządzeń sieciowych z którymi się łączyły czy dane na temat sieci bezprzewodowych w pobliżu. Gdy OnePlus został nakryty na gorącym uczynku, oświadczył krótko, że dzięki tym danym jest w stanie zapewnić lepszy serwis sprzedanym telefonom oraz trafniej planować nowy sprzęt i oprogramowanie.

Telefony OnePlus szpiegowały użytkownikówTelefony OnePlus szpiegowały użytkowników
 

Przyznać trzeba, że prawie wszystkie firmy wysyłają na nasz temat wiele danych, właśnie w celu wskazanym przez OnePlusa. Dane te są jednak zazwyczaj anonimowane i nie pozwalają nikomu na powiązanie ich z naszą osobą. Tych zbierany przez OnePlusa do tej grupy zaliczyć się nie da. Firma, na szczęście, ugięła się pod zasłużoną krytyką. Zapowiedziała, że od końca bieżącego miesiąca system operacyjny OxygenOS – a więc przerobiony przez OnePlusa system Android zarządzający wszystkimi jego telefonami – będzie informował użytkowników przy pierwszym uruchomieniu, że chce zbierać o nas dane i umożliwiał wyłączenie tego mechanizmu. Jednak nawet jeśli włączony, mechanizm przestanie dzielić się numerami telefonów, adresami MAC czy danymi o sieciach bezprzewodowych. Nie zniknie też możliwość włączenia i wyłączenia takiego zbierania danych w zaawansowanych ustawieniach telefonów. OnePlus – niestety – nie zdradził w jakim celu chciał przetwarzać nasze dane.

Nasze dane to jednak nie jedyna rzecz, którymi powinniśmy się martwić. Musimy zwracać uwagę także na nasze urządzenia, bo bardzo łatwo je uszkodzić. Dlatego warto doposażyć się w etui. Sprawdź, jaki futerał dla smartfonów OnePlus możesz kupić w polskich sklepach.

MobiRadar - najlepsze aplikacje

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować