Maciej Gajewski | 21 września 2017, 12:08

Firma Google przejęła inżynierów działu mobilnego HTC

Krążące od wczoraj plotki znalazły potwierdzenie w rzeczywistości. Google wydał właśnie ponad miliard dolarów, by przejąć znaczną część działu mobilnego firmy HTC. Ta jednak nadal zamierza produkować telefony.

Nadal czytasz artykuły o aplikacjach na Androida na komputerze? Ułatw sobie życie i zainstaluj MobiRadar - naszą nową aplikację o wszystkim co z Androidem związane. Znajdziesz w niej najlepsze poradniki, zestawienia i inne ciekawe artykuły. Dzięki MobiRadar będziesz używał tylko najlepszych aplikacji.

MobiRadar - najlepsze aplikacje

Internetowe media od ponad miesiąca spekulowały na temat rzekomego przejęcia firmy HTC przez Google. Wczoraj ze szczególną uwagą, gdy ogłoszono tymczasowe wstrzymanie handlu akcjami HTC. Dziś znamy już pełną historię. Nie jest ona tak dramatyczna dla fanów firmy, ale bez wątpienia nie wygląda też to dla niej dobrze. Google – wbrew spekulacjom – nie przejął firmy HTC. Co więcej, nie przejął też jej całego działu mobilnego. Internetowy lider wydał 1,1 mld dolarów w zamian za połowę inżynierów pracujących w dziale badawczo-rozwojowym swojego tajwańskiego partnera. Głównie osoby, które pomagały Google’owi projektować telefony Pixel.

Google Pixel był zaprojektowany wspólnie z HTCGoogle Pixel był zaprojektowany wspólnie z HTC
 

Na tym jednak nie koniec. Google zyskał również pełne prawa do własności intelektualnej i zgłoszonych przez HTC patentów. Nie jest jednak ich właścicielem, a tylko licencjobiorcą. Te dalej pozostają własnością firmy HTC i może ona nimi dowolnie dysponować, w tym licencjonować je innym podmiotom. Sam producent twierdzi, że nie zamierza składać broni. Zastrzyk gotówki od Google’a ma pozwolić reszcie zespołu na dalsze projektowanie kolejnych telefonów. Rzekomo są już prowadzone prace nad następcą HTC U11. Firma będzie też dalej inwestowała w rozwiązania do wirtualnej rzeczywistości.

Na razie nie jest jasne, po co właściwie Google’owi zespół inżynierów od HTC. Do tej pory wspólne projektowanie z partnerami OEM urządzeń z linii Nexus i Pixel wychodziło firmie bardzo dobrze. Nie jesteśmy więc pewni, co to w praktyce będzie oznaczało dla prac nad hipotetycznym Pixelem 3. Wiemy jednak, że HTC ma już tylko 0,9% udziału w rynku telefonów komórkowych.

MobiRadar - najlepsze aplikacje

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować