Tomasz Kurzak | 30 marca 2016, 23:16

Build 2016 - inteligentniejsza Cortana wspierana przez Ekspertów

Duża część dzisiejszego otwarcia konferencji Build 2016 była poświęcona cyfrowemu asystentowi Microsoftu. Przewijał się on nie mal w każdej prezentacji. Sumując wszystkie informacji możemy zdecydowanie stwierdzić, że już niedługo Cortana będzie inteligentniejsza, także dzięki wsparciu wirtualnych Ekspertów.

Wraz z debiutem aktualizacji Windows 10 Anniversary Update cyfrowy asystent Cortana stanie się inteligentniejszy i będzie towarzyszył użytkownikom w niemal każdej chwili. Dostępny będzie już z ekranów blokady urządzeń działających pod kontrolą Windows 10. Zostanie także lepiej zintegrowany z aplikacjami systemowymi, co pozwoli mu na zbieranie większej ilości informacji, którymi będzie starał się wspomóc użytkowników. Oznacza to, że dane dotyczące lotów lub umówionych spotkań pozyskane z e-maili, notatek lub komunikatorów internetowych będą automatycznie przekształcane na przypomnienia zapisywane w kalendarzu. Cortana będzie sugerowała także dodatkowe akcje dla konkretnych aktywności. Jeśli umówimy się ze znajomymi na kolację, cyfrowy asystent zasugeruje zapisanie pozycji w kalendarzu, a także zarezerwowanie stolika dla konkretnej ilości osób. Wszystko to na podstawie krótkiej wymiany zdań za pomocą komunikatora internetowego. Cortana będzie w stanie wyłowić z kontekstu rozmowy kiedy, z kim oraz gdzie umówiliśmy się i na tej podstawie zaproponuje odpowiednie akcje wymagające od użytkownika minimum wysiłku.

Microsoft zdaje sobie jednak sprawę, że sam nie będzie w stanie sprawić, że Cortana zasłuży na miano pełnoprawnego asystenta. Dlatego też oferuje narzędzia pozwalające deweloperom na tworzenie aplikacji wspomagających Cortanę w wykonywaniu różnych czynności. Te programy nazwano Ekspertami. Dzięki integracji z cyfrowym asystentem, będą poszerzały jego możliwości w różnych dziedzinach. Mówiąc w skrócie: gdzie Cortana nie może, tam Eksperta pośle. Idea stojąca za tym mechanizmem jest prosta. Cyfrowy asystent Microsoftu będzie w stanie zorientować się czego potrzebuje użytkownik i zasugeruje skorzystanie z aplikacji mogących mu pomóc.

To jednak nie wszystko. Żeby spełniać swoje zadanie jak najlepiej Cortana nie może być przywiązana do konkretnego urządzenia, tylko służyć użytkownikowi. Dlatego też cyfrowy asystent Microsoftu obecny będzie na niemal każdej platformie - Windows, iOS i Android. Ma to sprawić, że bez względu na to z jakiego urządzenia korzystamy, będziemy mieli zawsze dostęp do podobnych funkcji i możliwości.

Niestety wszystkie te nowości dostępne będą wyłącznie w 13 krajach i Polski między nimi nadal nie ma.

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować