Jakub Szczęsny | 25 października 2016, 11:03

Android 7.1.1 Nougat dostępny dla Nexusów w programie deweloperskim

Niedawno miała miejsce premiera Androida 7.0 Nougat, a tymczasem w programie deweloperskim możliwa do pobrania jest wczesna wersja rozwojowa kolejnej iteracji systemu oznaczona numerem 7.1.1. Nowsze urządzenia Nexus mogą ją pobrać i zainstalować już teraz, a warto, bowiem wprowadza ona kilka ciekawych nowości. 

W wersji deweloperskiej Androida 7.1.1 Nougat udostępniono sporo zmian w samym systemie. Google przez długi czas dostarczał w miarę spójne oprogramowanie dla wszystkich dostępnych na rynku urządzeń, ale wraz z premierą smartfonów Pixel, flagowe sprzęty producenta zyskują sporo ekskluzywnych funkcji, na przykład dostęp do nowego asystenta. Niemniej jednak, aktualizacja dla Nexusów 6P, 5X oraz Pixela C wprowadza szereg ciekawych nowości.

Interfejs Androida 7.1

Android 7.1 wprowadza natywną obsługę GIF Keyboard w Klawiaturze Google, a także menu kontekstowe wywoływane przez dłuższe naciśnięcie skrótu.

Wielu użytkowników doceni obsługę dodatkowych gestów w Androidzie 7.1.1 Nougat. Dzięki nim za pomocą na przykład podwójnego wciśnięcia przycisku zasilania możemy uruchomić aparat fotograficzny. W uaktualnieniu znajdzie się miejsce również dla kalki funkcji "Raise to wake" z iOS. Dzięki niej otrzymamy możliwość podejrzenia powiadomień, gdy telefon wyciągamy  z kieszeni lub podnosimy ze stolika. Dodatkowo, obrócenie urządzenia dwukrotnie w aplikacji aparatu spowoduje włączenie przedniej kamery.

W systemie znajdzie się także kolejna inspiracja iOS - obsługa dłuższego naciśnięcia ikony celem wywołania menu kontekstowego. Pomijając oczywiste ograniczenia urządzeń, które tę funkcję otrzymają, działa to bardzo podobnie do 3D Touch w telefonach Apple. Kolejną nowością jest wprowadzenie okrągłych ikon dla aplikacji w systemie. Te zaś mają stać się standardem dla wszystkich programów w Google Play.

Osobom, które cenią sobie szybkość nawigowania po systemie spodoba się przebudowane menu Szybkich ustawień. Ciekawą zmianą, dostępną w innych smartfonach z Androidem jest wprowadzenie do Nexusów możliwości zrestartowania urządzenia po dłuższym naciśnięciu przycisku zasilania i wywołaniu odpowiedniego menu. Oprócz tego, Android 7.1.1 Nougat wprowadza również obsługę GIF Keyboard natywnie, dzięki czemu możemy umieścić w prosty sposób plik GIF z zewnętrznego zbioru kilkoma tapnięciami oraz zupełnie nowe emoji.

Wśród uprawnionych do pobrania aktualizacji są Nexusy 6P, 5X oraz tablet Pixel C. Finalna wersja oprogramowania powinna być dostępna dla innych urządzeń, również Android One. Jeżeli posiadacie którykolwiek z tych trzech sprzętów, możecie pobrać nową wersję systemu, o ile uczestniczycie w Android Beta Program. Uaktualnienie jest dostępne w ustawieniach aktualizacji Waszego urządzenia tak samo, jak w przypadku tych przeznaczonych na rynek konsumencki.

Google w ostatnim czasie nie próżnuje i oprócz rozwinięcia swojego biznesu o urządzenia mobilne, nie zapomina o Androidzie. Aktualizacje dla tego systemu są nieco częstsze niż wcześniej, a oprogramowanie wydaje się być naprawdę dojrzałe. Użytkownicy platformy mogą być zadowoleni z kierunku, jaki obrał producent, a powyższe zmiany w Androidzie 7.1.1 są na to świetnym dowodem.

Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować