WinRAR 5.31 beta 1

WinRAR

WinRAR 5 (nazwa to skrót od Windows Roshal ARchive) to najnowsza wersja jednego z najpopularniejszych programów do archiwizowania danych (czyli zmniejszania ich rozmiarów, dzięki czemu można zaoszczędzić np. miejsce na dysku twardym). Oferuje on mnóstwo funkcji, niezbędnych podczas procesu kompresji.

 

Dodano:
Platforma:
Pobrań ogólnie:
20565
Ocena ogólna:
(ocen: 2)
Pobrań wersji:
249
Ocena wersji:
0.0 (brak ocen)
Licencja:
shareware
Autor:

Aplikacja zapewnia pełne wsparcie dla archiwów typu RAR oraz ZIP – potrafi je zarówno stworzyć (ich maksymalny rozmiar powinien być w zupełności wystarczający dla każdego użytkownika, wynosi bowiem 8 589 934 591 GB), jak i rozpakować te już istniejące. Dodatkowo WinRAR potrafi odczytać i wypakować (choć już nie utworzyć) pliki dla jednego z kilkunastu typów archiwów: 7Z, ACE, ARJ, BZ2, CAB, GZ, JAR, LZH, TAR, XZ oraz Z. Ponadto program potrafi otworzyć i wyodrębnić zawartość plików UUE oraz ISO. We wszystkich przypadkach można też przejrzeć informacje o archiwach oraz dodane do nich komentarze.

WinRAR UI

Warto wspomnieć, że w pełnej obsłudze plików RAR zawiera się też obsługa nowego formatu, RAR5. Stanowi on ulepszoną, a zatem jeszcze wydajniejszą formę podstawowego archiwum, oferując m.in. większy stopień kompresji (co jest możliwe dzięki powiększeniu do rozmiaru 256 MB dla 32-bitowej wersji programu, a dla 64-bitowej do 1 GB słownika kompresji, od którego w znacznym stopniu, zwłaszcza w przypadku dużych plików, zależy jej poziom), obsługę procesorów wielordzeniowych i wielowątkowych, zwiększoną odporność na ewentualne uszkodzenia archiwum oraz szybsze wykonywanie operacji na plikach naprawczych. Oprócz wspomnianych ulepszeń, z nowego formatu usunięto niektóre przestarzałe funkcje, m.in. specjalne algorytmy kompresji obrazów, dźwięku oraz tekstu. Zrobiono tak ze względu coraz rzadsze użycie rozpoznawanych przez program formatów plików oraz niewielką wydajność podczas procesu pakowania (choć oczywiście można używać wspomnianych algorytmów przy kompresji do formatu RAR).

WinRAR UI2

WinRAR pozwala także na tworzenie archiwów samorozpakowujących się (tzw. SFX). Są to archiwa, które mogą być rozpakowane na jednostce, na której nie został zainstalowany żaden program kompresujący. Dzięki temu można z łatwością zmniejszyć objętość danych, które zamierzamy przenieść do komputera co do którego nie wiemy, jakie posiada zainstalowane oprogramowanie.

Kolejną przydatną możliwością programu jest tworzenie archiwów wieloczęściowych. Użycie tej funkcji jest wskazane np. w przypadku konieczności przetransportowania na inny komputer bardzo dużego pliku (lub grupy plików o łącznym dużym rozmiarze), który nie mieści się na żadnym z posiadanych przez nas nośników. Dzięki kompresji i podzieleniu na mniejsze części, możemy go bez problemu np. nagrać na kilku płytach CD lub DVD.

Istotną funkcjonalnością dla niektórych będzie z pewnością opcja utworzenia szyfrowanego archiwum (długość hasła może wynosić do 127 znaków). Jeśli stworzymy je w formacie RAR lub RAR5, otrzymamy możliwość zaszyfrowania nie tylko samego archiwum, ale też jego ważnych części, takich jak choćby nazwy plików, ich rozmiary oraz atrybuty, a także dotyczące ich komentarze. Dzięki takiemu rozwiązaniu nikt niepowołany nie będzie miał żadnej możliwości, by w jakikolwiek sposób zapoznać się z jego zawartością. Jakość szyfrowania (już i tak bardzo wysoka) została jeszcze bardziej poprawiona dla formatu RAR5, w którym bazuje ona na algorytmie AES-256, silniejszym od używanego we wcześniejszej wersji AES-128.

Interesującą opcją jest tworzenie tzw. archiwów ciągłych. Są to specjalne archiwa, które traktują wszystkie zawarte w nim pliki jako jeden ciąg danych. Uzyskujemy dzięki temu wyższy stopień kompresji (zwłaszcza w przypadku plików podobnych do siebie, o niewielkich rozmiarach), choć pewną wadą, w sytuacji, gdy zależy nam na pojedynczym pliku ze środka ciągu,   jest konieczność wypakowania wszystkich, które go poprzedzają.

Wśród innych przydatnych możliwości WinRAR-a warto wymienić opcję blokowania archiwów (np. przed ich przypadkową modyfikacją), naprawianie uszkodzonych archiwów oraz dodawanie do nich własnych komentarzy. Osoby początkujące z pewnością docenią wbudowanego w program kreatora, który krok po kroku poprowadzi je przez proces kompresji.

WinRAR - pomocnik

Z programu można korzystać zarówno w trybie graficznym (obsługującym mechanizm „przeciągnij i upuść”, czyli drag-and-drop), jak też i w trybie tekstowym (który będzie z pewnością przydatny specjalistom IT, zwłaszcza, że w tym trybie program oferuje większą ilość funkcji).

Okres testowy: 40 dni

Linki
Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować