Vivaldi 2.5.1525.48

Vivaldi

Stabilna wersja rozwojowa nowej przeglądarki internetowej, tworzonej przez zespół deweloperów, którym przewodzi założyciel i były prezes firmy Opera Software.

Dodano:
Platforma:
Pobrań ogólnie:
14201
Ocena ogólna:
(ocen: 2)
Pobrań wersji:
364
Ocena wersji:
0.0 (brak ocen)
Licencja:
freeware
Autor:
Kategoria:

Developerzy z Vivaldi Technologies swoją przeglądarką chcą przywrócić do życia to, czym była Opera przed zmianą autorskiego silnika Presto na WebKit, używany w Google Chrome czy Apple Safari, a następnie na jego fork czyli Blink. Zmiana ta dla Opery była dość drastyczna, gdyż z programu zniknęło wiele unikalnych, wyróżniających ją funkcji, do których zdążyli przyzwyczaić się użytkownicy. Co prawda w dobie klientów pocztowych czy czytników RSS dostępnych online, można sobie poradzić z niektórymi brakami, ale nie będzie to tak samo funkcjonalne i intuicyjne jak w klasycznej Operze.

Sercem nowej przeglądarki jest silnik Blink, powstały 2 lata temu jako odnoga silnika WebKit. Cały interfejs użytkownika tworzony jest przy użyciu najnowszych technologii webowych JavaScript, React, Node.js, Browserify oraz wielu modułów NPM. Jak mówią o swoim tworze sami twórcy "Vivaldi to pajęczyna zbudowana za pomocą pajęczyny" (technologii webowych). Oprócz standardowych funkcji ma kilka, które wyróżniają ją spośród innych. Pierwsza z nich to możliwość przypisania skrótu klawiszowego do praktycznie każdej opcji, działania, zakładki oraz wielu innych. Druga to możliwość tworzenia notatek podczas przeglądania internetu. Do notatki może być dołączony zrzut ekranu, krótki opis oraz przypisane tagi, a automatycznie dołączany jest znacznik czasu utworzenia oraz adres url strony dla której utworzyliśmy zapiski. Wszystko to pozwoli na wygodne wyszukiwanie, przeglądanie i powracanie do interesujących miejsc. Kolejne to strona szybkiego wybierania, gdzie możemy umieścić odnośniki do najczęściej odwiedzanych witryn. Odnośniki można także grupować w foldery, co pozwala zachować większy porządek oraz dać dostęp do większej ilości stron. Ostatnią ciekawa funkcjonalność to możliwość grupowania zakładek np. wszystkich otworzonych stron w obrębie danej witryny. Z zakładkami wiąże się jeszcze jedna ciekawostka, gdyż są one automatycznie kolorowane na wiodący kolor na odwiedzanej stronie www, co w zamierzeniu autorów ma ułatwić odnajdywanie w gąszczu otwartych zakładek.

Jako że zaprezentowana wersja przeglądarki daleka jest od doskonałości pod wieloma względami, autorzy mają dość ambitne plany co do jej rozwoju:

  • Klient email - w opracowaniu, informacje na jego temat zostaną opublikowane w późniejszym terminie
  • Synchronizacja - notatek, zakładek, historii i sesji pomiędzy wieloma urządzeniami
  • Nawigacja przestrzenna - wygodne przeglądanie stron tylko za pomocą klawiatury
  • Wydajność - Vivaldi ma być najszybszą przeglądarką na rynku i nie chodzi tu o teoretyczne osiągi w benchmarkach, ale o wydajność w jej użytkowaniu
  • Rozszerzenia - dzięki dodatkowym funkcjonalnościom, zapotrzebowanie na rozszerzenia powinno być ograniczone do minimum, zwłaszcza że mogą one negatywnie wpłynąć na wydajność oraz bezpieczeństwo przeglądarki, ale nie sposób przewidzieć wszystkie potrzeby użytkowników, więc obsługa rozszerzeń znajduje się na liście zadań autorów

Vivaldi

Linki
Komentarze
Makavcio
17 maja 2017, 01:25
Andrzej narzeka na za mało spyware :E
Z przegladarką jest niestety ten problem, ze jest to Chrome, ale wolniejsze i często sprawiajace różne problemy, mające braki w kompatybilnosci i sporo błędów. Do tego brakuje funkcji, które deweloperzy obiecali dosłownie lata temu, niektóre funkcje działają topornie (np. stosy kart) iczasami bez powodu zużycie procesora idzie pod sufit. Ogólnie rzecz biorąc, jest to stara oper na silniku chrome, ale bez sporej ilości dodatków, które były z silnikiem presto.
0
Zaloguj się, by móc komentować