Panda USB Vaccine 1.0.1.4

Panda USB Vaccine

Program, dzięki któremu zabezpieczymy komputer oraz posiadane pamięci przenośne USB, przed rozprzestrzenianiem się za ich pomocą różnego rodzaju złośliwych programów.

Dodano:
Platforma:
Pobrań ogólnie:
2012
Ocena ogólna:
(ocen: 1)
Pobrań wersji:
2012
Ocena wersji:
4.0 (ocen: 1)
Licencja:
freeware
Autor:
Kategoria:

Ostatnie statystyki wykazują, że zarażanie komputerów przez złośliwe oprogramowanie nadal w dużej mierze jest dokonywane przez przenośne pamięci USB. Szkodniki wykorzystują fakt, że plik AUTORUN.INF może być umieszczany na wszystkich partycjach dysków twardych, przenośnych pamięciach USB czy nawet płytach CD/DVD. Plik ten zawiera informację co ma zostać uruchomione gdy taki dysk zostanie 'podłączony' do komputera. W przypadku normalnego oprogramowania, zwłaszcza na płytach CD/DVD, mechanizm ten jest używany do automatycznego uruchamiania instalatora programu bądź gry. Niestety, twórcy złośliwych programów również używają tej metody, korzystając z faktu, że autouruchamianie dysków wymiennych w systemach Windows jest domyślnie włączone.

Na ratunek przychodzi Panda USB Vaccine, dzięki któremu możemy całkowicie wyłączyć autouruchamianie wszelkich napędów, w tym dysków wymiennych podłączanych do komputera. Program oferuje również tryb rezydentny, w którym uruchamia się przy starcie systemu i automatycznie zabezpiecza każdy podłączany dysk przenośny USB. Oczywiście możliwe jest ręczne zaszczepienie wybranych dysków wymiennych, a dla zaawansowanych użytkowników przewidziano obsługę aplikacji z linii komend.

Uwaga: zabezpieczenie dokonywane na dyskach wymiennych USB jest NIEODWRACALNE - specjalnie spreparowanego przez program pliku AUTORUN.INF nie da się odczytać, modyfikować i usunąć (pozbyć się go można tylko i wyłącznie przez formatowanie); obsługa systemu plików NTFS jest w fazie eksperymentalnej, dlatego też zaleca się wykonanie kopii bezpieczeństwa przed wykonaniem operacji na pamięciach USB z systemem NTFS.

Panda USB Vaccine

Linki
Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować