Opera 60.0.3255.151

Opera

Najnowsze wydanie rozwojowe popularnej i cenionej (m.in. za swoją funkcjonalność oraz szybkość działania) przeglądarki internetowej po przesiadce na silnik renderujący WebKit. 

Dodano:
Platforma:
Pobrań ogólnie:
92601
Ocena ogólna:
(ocen: 25)
Pobrań wersji:
2054
Ocena wersji:
0.0 (brak ocen)
Licencja:
freeware
Autor:
Kategoria:

Rzeczą, która rzuca się w oczy po uruchomieniu Opery, jest jej raczej minimalistyczny interfejs, dzięki czemu zawartość strony nie jest zasłaniana przez żadne niepotrzebne paski narzędzi lub inne dodatki. Przeglądarka wykorzystuje do wyświetlania internetowych witryn silnik renderujący Webkit, znany m.in. z Google Chrome. Dzięki niemu aplikacja nabrała ''lekkości'', przez co działa bardzo sprawnie, nie obciążając zanadto systemu. Zmiana silnika to także obsługa protokołu SPDY, przez co komunikacja z usługami Dysk czy Dokumenty Google przebiega szybciej, a one same działają dużo płynniej. Zwiększono też stabilność poprzez uruchamianie każdej witryny jako osobnego procesu (dzięki temu w razie problemów z którąś z nich zamknięta zostaje tylko ona, nie zaś cała przeglądarka).

Program daje dostęp do schowka, przechowującego wybrane przez nas strony ,,na później'', ekran szybkiego wybierania oraz paska zakładek. Do każdego z nich możemy, za pomocą przycisku serca, widocznego po lewej stronie paska adresu, dodawać nowe odnośniki. Autorzy programu zapowiadają, że z czasem funkcjonalność wspomnianego „serca” będzie się powiększać.
Przydatną opcją, zwłaszcza dla osób posiadających słabe łącze internetowe, jest możliwość przeglądania stron internetowych w trybie Opera Turbo. Polega on na stosowaniu specjalnej kompresji przez serwery Opery, do których kierowana jest witryna (szyfrowana, jednak nie przez cały czas - aby ją skompresować niezbędna dla serwerów jest niezaszyfrowana wersja strony), mająca wyświetlić się na naszym komputerze. Zmniejszenie objętości strony powoduje, że ładuje się ona szybciej niż wcześniej (choć mogą być wówczas wyłączone niektóre jej dynamiczne funkcje.

Istotną funkcją dla niektórych będzie z pewnością możliwość synchronizacji przeglądarki za pomocą konta Opera Link. Umożliwia ona synchronizowanie m.in. zakładek, historii oraz ekranu szybkiego wybierania między przeglądarkami Opera zainstalowanymi na różnych komputerach lub na urządzeniach mobilnych.

Opera_23 

Wśród innych przydatnych opcji znajdziemy m.in. menedżera haseł, automatyczne uzupełnianie formularzy, blokowanie wyskakujących okien oraz obsługę gestów myszy oraz zaawansowanych skrótów klawiaturowych (które można dowolnie definiować). Możliwości aplikacji można też rozszerzać dzięki licznym rozszerzeniom, dostępnym z poziomu menu. Z tego samego miejsca użytkownik ma dostęp do różnych motywów, zmieniających wygląd przeglądarki.

W najnowszej wersji aplikacji dodano obsługę plików .PDF, które teraz otwierane są bezpośrednio w oknie programu, możliwość importu zakładek ze starszych wersji Opery oraz z innych przeglądarek, a także mechanizm udostępniania zakładek innym użytkownikom.

 

Linki
Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować