HD Tune Pro 5.70

HD Tune Pro

HD Tune Pro to narzędzie przeznaczone do diagnostyki i testowania dysków twardych.

Dodano:
Platforma:
Pobrań ogólnie:
37924
Ocena ogólna:
(ocen: 2)
Pobrań wersji:
1554
Ocena wersji:
0.0 (brak ocen)
Licencja:
trial
Autor:
Kategoria:

Program posiada wiele modułów, pozwalających na sprawdzenie różnorodnych parametrów dysku twardego. Za podstawowy można uznać narzędzie „Benchmark”, pozwalające na sprawdzenie szybkości zapisu oraz odczytu danych. Program testujący po sprawdzeniu dysku (trwającym różną ilość czasu w zależności od pojemności nośnika) wyświetla minimalną, maksymalną oraz średnią prędkość wykonywanej operacji, czas dostępu, burst rate (największa prędkość z którą dane mogą być transferowane do systemu operacyjnego) oraz użycie procesora podczas odczytu danych z dysku.

HD Tune Pro - benchmark

Zakładka „Info” pozwala na sprawdzenie podstawowych informacji o dysku twardym – jego całkowitej pojemności, dostępnym wolnym miejscu, używanym systemie plików, numerze seryjnym, a także obsługiwanych funkcjach (takich jak np. S.M.A.R.T czy możliwości aktualizacji firmware). Z kolei zakładka „Health” umożliwia odczyt danych S.M.A.R.T (program aktualizuje je co 5 minut). W przypadku, gdy któraś z wartości będzie odbiegała od normy, HD Tune poinformuje nas o tym poprzez podświetlenie jej. Przy okazji narzędzi informacyjnych warto wspomnieć o wykonywanym na bieżąco pomiarze temperatury naszego dysku twardego.

HD Tune Pro - S.M.A.R.T

Innym, przydatnym narzędziem jest „Error Scan”, umożliwiający wykonanie skanowanie powierzchni dysku w poszukiwaniu uszkodzonych sektorów. Użytkownik ma do wyboru wykonanie skanu szybkiego lub pełnego (który trwa zdecydowanie dłużej, ale jest znacznie dokładniejszy). Ważną funkcją dla niektórych będzie „Erase”, pozwalająca na „wyzerowanie” dysku twardego, czyli usunięcie z niego wszystkich danych oraz pozostawionych przez nich śladów (dzięki czemu nie powinno być możliwe ich odzyskanie – może to przydać się w sytuacji, gdy np. sprzedajemy nasz dysk, ale nie chcemy, by ktoś próbował odzyskać z niego nasze poufne dane). Do wyboru mamy kilka sposobów wykonania tej czynności – różnią się one od siebie przede wszystkim ilością przebiegów zapisu, wykonanych na całej powierzchni dysku.

Wśród innych interesujących funkcji warto wspomnieć o „AAM” (Automatic acoustic management ), pozwalającym na zarządzanie głośnością pracy dysku twardego. Za pomocą tego narzędzia można ją obniżyć, jednak kosztem wydłużenia się czasu dostępu.

Za pomocą modułu „Random Access” możemy zbadać wydajność naszego nośnika dla losowego odczytu lub zapisu. Będziemy informowani o średnim i maksymalnym czasie dostępu oraz o średniej prędkości wykonywania danych operacji. Inna funkcja, „File Benchmark”, pozwala na sprawdzenie wydajności dysku pod kątem zapisu i odczytu pliku o określonej wielkości.

Ciekawym narzędziem jest „Disk monitor”, umożliwiający stałe monitorowanie pracy dysku twardego. Informuje on m.in. o szybkości zapisu i odczytu, czasie dostępu, a także o ilości czynności zapisu/odczytu, wykonanych przez poszczególne aplikacje.

Jeśli ktoś nie potrzebuje tak dużej funkcjonalności lub zakończył się okres testowy jego wersji programu, można skorzystać z darmowej edycji aplikacji, oferującej nieco mniejszą funkcjonalność.

Lista zmian:

 • dodano nowy moduł z następującymi zmianami:
  • jednoczesne sprawdzenie stanu zdrowia wszystkich podłączonych dysków
  • szczegółowe informacje S.M.A.R.T
  • możliwość uruchomienia testu S.M.A.R.T
  • statystyki napędów
  • statystyki temperatury
 • dodano obsługę nowych modeli SSD
 • ulepszono obsługę dysków o pojemności większej niż 4TB
 • dodano opcję umożliwiającą zapamiętanie pozycji i wielkości okna
 • dodano nowy poziom ostrzeżeń

Okres testowy: 15 dni.

Linki
Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować