GIMP 2.10.10

GIMP

GIMP jest bardzo popularnym darmowym edytorem grafiki rastrowej. Przy jego użyciu można dokonać różnorodnych operacji na edytowanych przez nas plikach. Możliwość korzystania z wielu funkcji czyni z niego przydatne narzędzie zarówno dla profesjonalnych fotografów, jak i dla osób chcących stworzyć grafikę na potrzeby internetu czy też dokonać prostych operacji na obrazie.

Dodano:
Platforma:
Pobrań ogólnie:
145321
Ocena ogólna:
(ocen: 5)
Pobrań wersji:
1508
Ocena wersji:
0.0 (brak ocen)
Licencja:
freeware
Autor:
Kategoria:

Aplikacja oddaje w ręce użytkownika szereg narzędzi, począwszy od pędzla (posiadającego różnorodne końcówki, które możemy też samodzielnie tworzyć lub pobrać z sieci), gumki do mazania, aerografu, poprzez rozmaite narzędzia do zaznaczania fragmentów obrazu (takie, jak np. zaznaczenie odręczne, różdżka czy też zaznaczenie inteligentne), przekształcania go (perspektywa, skalowanie, obracanie itp.)  aż po przeróżne filtry, nakładane na edytowany przez obszar. GIMP obsługuje wiele różnorodnych formatów plików graficznych, takich jak .JPEG, .GIF, .ICO, .PNG, .PSD (choć niekiedy mogą zostać otwarte niepoprawnie), .SVG, .BMP, .TIFF, .PSP.

Interfejs aplikacji może okazać się po pierwszym uruchomieniu nieco nieprzyjazny (zwłaszcza dla osób, które wcześniej używały Photoshopa), jednak nie należy się tym zrażać – wystarczy odrobina treningu, by nabrać wprawy i docenić taki, a nie inny jego wygląd. Opiera się on na aktywnym używaniu wszystkich dostępnych przycisków i rolek (kółek) myszy oraz na otwieraniu dużej ilości okien. Okna, zawierające palety i narzędzia, mogą być grupowane w zakładki, przez co interfejs programu zyskuje na przejrzystości, a liczba otwartych okien wydatnie się zmniejsza. 

Największa zaletą GIMP-a, a zarazem jego siłą, jest możliwość operowania na warstwach. Bez tego praktycznie niemożliwe byłyby niektóre skomplikowane przekształcenia zdjęć lub inne, dokonywane na nich operacje. Warstwy możemy dowolnie przesuwać w ich stosie, modyfikować i usuwać. Istnieje możliwość tworzenia masek warstw, zmiany trybu mieszania kolorów warstw. Program oferuje też opcję pracy na poszczególnych kanałach obrazu.

Aplikacja oferuje także wiele narzędzi, służących zmianie oraz korekcji kolorów obrazu. Pozwalają one na kontrolę m.in. balansu kolorów, ich nasycenia, jasności oraz kontrastu. Możemy zmieniać też wartości krzywych kolorów oraz poziomy luminacji.

Kolejną przydatną funkcją programu jest ogromna liczba filtrów nakładanych na obraz, pozwalająca na uzyskanie bardzo interesujących, a czasem zaskakujących wręcz efektów. Możemy skorzystać m.in. z filtrów artystycznych (o nazwach takich jak „Kubizm” czy „Farba olejna”, których nazwy mówią same za siebie), dekoracyjnych, zniekształcających (wśród których są np.„Wiatr” i „Fale”), dodających efekty świetlne czy też rozmywających. Ich cała kolekcja przekłada się na ogromne możliwości manipulacji obrazem.

Wśród innych narzędzi, wartych wspomnienia, są m.in. możliwość tworzenia ścieżek, a także opcje pozwalające na tworzenie oraz edycję tekstu (co pozwala na przygotowanie np. infografik czy plakatów informacyjnych).

GIMP interfejs

Program jest wolnym oprogramowaniem, rozprowadzanym na licencji GNU GPL (i dostępnym w języku polskim), co jest jego wielkim atutem w porównaniu do innych, często bardzo drogich programów graficznych. Ogromnym atutem aplikacji jest wspierająca go społeczność, która jest bardzo aktywna. Owocuje to publikacją wielu różnorodnych dodatków, wtyczek i skryptów, rozszerzających możliwości programu. Jednym z nich jest GAP, czyli GIMP Animation Package (do pobrania z naszej strony), oferujący wiele narzędzi przydatnych podczas tworzenia animacji (takich jak np. Bluebox, czyli możliwość podmienienia tła animacji w przypadku, gdy jest ono jednolitego koloru). Zwolennicy aplikacji tworzą też mnóstwo samouczków, pozwalających od podstaw nauczyć się nawet bardzo zaawansowanej obsługi GIMP-a.

Linki
Komentarze
Pytu51
2 grudnia 2015, 18:05
najnowsza polska wersja gimpa do pobrania z tąd
http://9xa.pl/r/m2sgimpnewpl
Edytowane przez autora (2015.12.02, 18:06)
0
Zaloguj się, by móc komentować