Calibre 3.7.0

Calibre

Wszystko mający niezbędnik każdego nowoczesnego mola książkowego, który z wygody, oszczędności miejsca czy innych tylko sobie znanych powodów, przekonał się do książek w formacie elektronicznym.

Dodano:
Platforma:
Pobrań ogólnie:
67693
Ocena ogólna:
(ocen: 2)
Pobrań wersji:
3789
Ocena wersji:
0.0 (brak ocen)
Licencja:
freeware
Autor:
Kategoria:

Podstawową funkcją programu jest zarządzanie biblioteką posiadanych e-booków. Dzięki temu, że calibre został tak zaprojektowany, by traktować książkę jako obiekt logiczny, możliwe jest posiadanie jednego wpisu w bibliotece, do którego przypisane jest kilka plików w różnych formatach e-booków. Oprócz typowych pól sortowania takich jak tytuł, autor, data dodania, data wydania, rozmiar, ocena, seria itd, możliwe jest dodawanie dodatkowych metadanych. Tagi i komentarz, bo to o nich mowa, są brane pod uwagę podczas wyszukiwania. Program oferuje rozbudowane funkcje edycji wpisu książki, wraz z automatycznym pobieraniem wielu informacji i okładek z internetu. System metadanych opisujących książki jest oparty na wtyczkach, co pozwala na jego przyszłą rozbudowę o nowe funkcje.

Kolejną ważną funkcją programu jest konwersja e-boków z olbrzymiej ilości formatów (CBZ, CBR, CBC, CHM, EPUB, FB2, HTML, HTMLZ, LIT, LRF, MOBI, ODT, PDF, PRC, PDB, PML, RB, RTF, SNB, TCR, TXT, TXTZ) do równie duże ilości formatów (EPUB, FB2, OEB, LIT, LRF, MOBI, HTMLZ, PDB, PML, RB, PDF, RTF, SNB, TCR, TXT, TXTZ). Proces konwersji jest w pełni konfigurowalny.

W programie do zarządzania wirtualną biblioteką nie mogło zabraknąć funkcji synchronizacji z różnego rodzaju czytnikami. Na chwilę obecną calibre obsługuje czytniki z SONY PRS, Barnes & Noble Nook, Cybook Gen 3/Opus, Amazon Kindle, Entourage Edge, Longshine ShineBook, Ecatco Jetbook, BeBook/BeBook Mini, Irex Illiad/DR1000, Foxit eSlick, PocketBook, Italica, eClicto, Iriver Story, Airis dBook, Navon N515, Binatone Readme, Teclast K3 i klony, SpringDesign Alex, Kobo Reader, wiele telefonów z systemem Android oraz urządzenia Apple iPhone/iPad. Dodatkowo funkcja 'Połącz z folderem' pozwala przetransferować e-booki do każdego czytnika, który jest widoczny w systemie jako dysk USB. Synchronizacja jest automatyczna i w pełni wykorzystuje metadane opisujące książki. Jeśli dana książka jest dostępna w kilku formatach plików, program sam dobierze najlepszy format dla danego czytnika. W przypadku gdy nie ma pliku w odpowiednim formacie, książka przed przesłaniem zostanie automatycznie skonwertowana do najbardziej pasującego formatu.

Dla osób bardzo przywiązanych do swoich czytników przygotowano specjalną funkcję, która pozwala przygotować e-book z danych uzyskanych z kanału RSS, jednej z wielu obsługiwanych przez program stron internetowych. Co ważne, tak przygotowany e-book nie zawiera przeważnie umieszczanych w RSS krótkich fragmentów, ale pełne artykuły. Aktualnie lista obsługiwanych witryn zawiera ponad trzysta wpisów, a dzięki systemowi wtyczek nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu dodać obsługę naszych ulubionych stron.

calibre

W tak rozbudowanym programie nie mogło zabraknąć przeglądarki e-booków. Ta dostępna w calibre potrafi wyświetlić wszystkie liczące się formaty e-booków. Ma pełną obsługę spisów treści, ulubionych, drukowania, wyszukiwania, kopiowania czy też kontroli wyświetlania za pomocą arkuszy styli użytkownika, osadzonych fontów i innych.

Dla osób bardzo przywiązanych do swojej kolekcji książek, ale z ograniczonym miejscem na czytniku przygotowano prosty serwer www. Pozwala on uzyskać dostęp do biblioteki przez internet za pomocą przeglądarki internetowej. Dodatkowo może automatycznie przesłać emailem książki i pobrane z RSS aktualności. Serwer jest przystosowany do obsługi za pomocą urządzeń mobilnych, więc bez problemu będzie można z niego korzystać z smartfona czy czytników z obsługą www.

Uwaga: Calibre 1.48 jest ostatnią wersją programu poprawnie działającą na systemie Windows XP

Linki
Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować