7-Zip 16.04

7-Zip

7-Zip, stanowiący dobrą alternatywę dla WinRARa, jest darmowym archiwizerem, zapewniającym bardzo wysoki stopień kompresji, który zawdzięcza wykorzystywanemu przez siebie formatowi – 7z. 

Dodano:
Platforma:
Pobrań ogólnie:
17823
Ocena ogólna:
(ocen: 3)
Pobrań wersji:
722
Ocena wersji:
0.0 (brak ocen)
Licencja:
freeware
Autor:

Dzięki archiwizacji (lub inaczej - kompresowaniu bądź pakowaniu) plików można zaoszczędzić np. miejsce na dysku twardym. Pliki dodane do archiwum są też łatwiejsze w wysyłaniu drogą mailową - zamiast wysyłać np. 50 zdjęć, wysyłamy jedno archiwum, które dodatkowo zajmuje mniej miejsca, dzięki czemu operacja wysyłania/odbierania będzie przebiegała szybciej.

7-Zip podczas pakowania plików do swojego domyślnego formatu wykorzystuje kompresję LZMA, co przekłada się na szybką pracę oraz małą objętość pliku wyjściowego (warto dodać, że jego maksymalny rozmiar może wynosić 16 000 000 000 GB). Jest ot możliwe m.in. dzięki dużym możliwościom wyboru rozmiarów słownika kompresji (nawet do 4 GB), wsparciu procesorów wielordzeniowych oraz wielowątkowych, a także ogólnej dużej szybkości działania.

7-Zip

Jeśli nie chcemy wykorzystywać rozszerzenia .7Z, możemy dokonać kompresji do innego z oferowanych typów archiwów: .ZIP, .TAR lub .WIM. Warto w tym miejscu wspomnieć, że przy pakowaniu plików do archiwum .ZIP, 7-Zip oferuje od 2 do 10% większy stopień kompresji, niż programy PKZip i WinZip. Istotną zaletą aplikacji jest też mnogość formatów, które potrafi ona rozpakować: .ARJ, .CAB, .CHM,  .CPIO, .DEB, .DMG, .HFS, .ISO, .LZH, .LZMA, .MSI, .NSIS, .RAR, .RPM, .UDF, .WIM,. XAR oraz .Z.

7-Zip integruje się z menu kontekstowym, dzięki czemu mamy szybki dostęp do najważniejszych opcji programu, takich jak utworzenie archiwum, dodanie do niego nowych plików czy też rozpakowanie go. W przypadku potrzeby zabezpieczenia hasłem skompresowanych plików, możemy skorzystać z bardzo silnego szyfrowania AES-256, które sprawi, iż nie będziemy musieli martwić się o bezpieczeństwo naszych danych.

Program posiada wbudowany prosty menedżer plików, pozwalający na łatwe i swobodne przeglądanie naszych danych oraz ich kompresję bądź dekompresję. Warto dodać, że aplikacja obsługuje mechanizm „przeciągnij i upuść” (drag-and-drop). Istnieje też możliwość tworzenia samorozpakowujących się archiwów (SFX). Są to archiwa w formacie .EXE, niewymagające do rozpakowania ich żadnego programu archiwizującego. Pozwala to np. przetransportować zapakowane pliki na komputer, co do którego nie wiemy, jakie posiada oprogramowanie. Inną przydatną funkcją jest tworzenie archiwów wieloczęściowych, których rozmiar możemy dowolnie określić. Dla osób zaawansowanych istotna będzie możliwość używania 7-Zipa w trybie tekstowym.

7-Zip

Licencja programu pozwala na jego użytkowanie zarówno w domu, jak i w firmie, na dowolnej liczbie stanowisk. 

Linki
Komentarze
Zaloguj się, by móc komentować