Krzysztof Pojawa | 2 stycznia 2016, 04:32

Android 6.0.1 Marshmallow na PC? To już możliwe

Półtora roku temu pokazaliśmy Wam, jak zainstalować Androida 4.4 na zwykłym PC albo laptopie. Od tego tekstu minął jednak długi czas, a jak na warunki tech-świata, prawie wieczność. W międzyczasie Google udostępniało kolejne wersje swojego systemu, Microsoft zaprezentował światu Windows 10, a użytkownicy smartfonów zaczęli widzieć pojedyncze piksele na ekranach o rozdzielczości FullHD. A gdzieś obok tych wydarzeń najnowszy Android 6.0 Marshmallow pojawił się także w wersji Android-x86, czyli specjalnej (oczywiście niezależnej od Google) odmianie przeznaczonej do instalacji na komputerach PC i laptopach. A od kilku dni wariant ten obejmuje już Androida 6.0.1.

Twórcy projektu Android-x86 nie próżnują. Od czasu opublikowania wspomnianego przez nas we wstępie tekstu przygotowanych zostało wiele wersji (i ich kolejnych odmian) Androida na PC - były to zarówno kolejne warianty KitKata, od nieco ponad dwóch miesięcy dostępny jest także Android 5.0 Lollipop w wersji RC1 (release candidate, czyli kandydat do wydania). A w pierwszych dniach grudnia 2015 udostępniono pierwszą wersję testową Androida 6.0 Marshmallow, którą zdążono już także uaktualnić do Androida 6.0.1.

Z góry zaznaczamy, że Marshmallow w wersji x86 to zdecydowanie wczesne, testowe wydanie, a więc wszelkie błędy i niepoprawności w działaniu będą całkowicie uzasadnione. Niezależnie od tego, Androidem instalowanym na komputerze warto się zainteresować, zwłaszcza jeśli macie starszy, niezbyt wydajny sprzęt, na którym nowsze wersje Windowsa nie działają już szczególnie sprawnie, a chcecie wykorzystać go do prostych zastosowań - przeglądania internetu, oglądania filmów czy słuchania muzyki. Do takich zastosowań Android jest niemal idealny, a skorzystanie z wydania x86 pozwoli na tchnięcie nowego życia nawet do tych komputerów, których czas wydawał się minąć bezpowrotnie. 

A jak zainstalować Androida na PC? Możecie skorzystać z naszego artykułu, który przywołaliśmy we wstępie, ale wtedy sugerujemy nie instalować jeszcze szóstki. Możecie też poczekać kilka dni, aż opublikujemy test Androida 6.0.1 zainstalowanego na laptopie i powiemy Wam, czy rzeczywiście, jak na wczesną wersję testową przystało, jest on pełny błędów i niedoróbek, czy może działa już całkiem nieźle i nawet przeciętny, średnio techniczny użytkownik może go zainstalować i korzystać z niego bez obaw o częste problemy, uniemożliwiające albo chociaż znacznie utrudniające używanie sprzętu. 

Komentarze
samochodzik2
17 października 2016, 13:26
Witam
Niestety system nie wstaje , komputer się zawiesza i na tym konieć testowałem na VirtualBox w Linuksie jak i boot pendrive , laptop lenovo x200 ale nie chodziło mi o prędkości ale o sprawdzenie czy system wstanie ale niestety nie wstał . instalowałem 4,4 x86 i 6.0 x86
Edytowane przez autora (2016.10.17, 13:28)
0
Zaloguj się, by móc komentować